Normativ-huquqiy hujjatlar to‘g‘risida ma’lumot
1. O‘zbekiston Respublikasining "Tabiatni muhofaza qilish to‘g‘risida"gi qonuni 1992 yil 9 dekabr, № 754-XII
2. O‘zbekiston Respublikasining "Atmosfera havosini muhofaza qilish to‘g‘risida"gi qonuni 1996 yil 27 dekabr, № 353-I
3. O‘zbekiston Respublikasining "Mahsulot va xizmatlarni sertifikatlashtirish to‘g‘risida"gi qonuni 1993 yil 28 dekabr, № 1006-XII
4. O‘zbekiston Respublikasining "Standartlashtirish to‘g‘risida" gi qonuni 1993 yil 28 dekabr, № 1002-XII
5. O‘zbekiston Respublikasining "Chiqindilar to‘g‘risida"gi qonuni 2002 yil 5 aprel, № 362-II
6. O‘zbekiston Respublikasining "Texnik jihatdan tartibga solish to‘g‘risida"gi qonuni 2009 yil 23 aprel, № O‘RQ-213
7. O‘zbekiston Respublikasining "Muvofiqlikni baholash to‘g‘risida"gi qonuni 2013 yil 04 oktyabr, № O‘RQ-354
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining karorlar
1. “Ekologik xavfli mahsulotlar va chiqindilarni O‘zbekiston Respublikasiga olib kirishni va ularni uning hududidan olib chiqishni tartibga solish to‘g‘risida” 2000 yil 19 aprel, 151-son
2. “Mahsulotlarni sertifikatlashtirish tartibotini soddalashtirishga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida” 2004 yil 06 iyul, 318-son
3. "O‘zbekiston Respublikasida mahsulotlarni ixtiyoriy ekologik markirovkalash tizimini joriy yetish to‘g‘risida" 2019 yil 27 may, 435-son
4. “G‘ildirakli yangi transport vositalarini ekologik sertifikatlash tizimini takomillashtirish to‘g‘risida” 2020 yil 30 yanvar, 50-son
5. “Ekologik xavfsizlik to‘g‘risidagi umumiy texnik reglamentni tasdiqlash haqida”  2020 yil 18 fevral, 95-son
1. O‘zbekiston Standartlashtirish, Metrologiya va Sertifikatlashtirish Agentligi O‘zbekiston Respublikasi Tabiatni Muhofaza Qilish Davlat Qo‘mitasining qarori  “O‘zbekiston Respublikasiga olib kiriladigan benzin va dizel motorlari bilan jihozlangan «m2», «m3» va «n2» toifalaridagi yangi avtotransport vositalarini «evro-2» ekologik darajadan kam bo‘lmagan talablarga muvofiqligi bo‘yicha ekologik sertifikatlashtirish tartibi to‘g‘risidagi vaqtinchalik yo‘riqnomani tasdiqlash xaqida”  2007 yil 7 aprel, 1670-son

– Закон Республики Узбекистан «Об оценке соответствия», № ЗРУ-354 от 04.10.2013 г.;
– Постановление Кабинета Министров Республики Узбекистан «О регулировании ввоза в Республику Узбекистан и вывоза с ее территории экологически опасной продукции и отходов», № 151 от 19.04.2000 г.;
– Постановление Кабинета Министров Республики Узбекистан «О внедрении системы добровольной экологической маркировки продукции в Республике Узбекистан», № 435 от 27.05.2019 г.;
– Постановление Кабинета Министров Республики Узбекистан «О дополнительных мерах по упрощению процедуры сертификации продукции», № 318 от 06.07.2004 г.;
– Постановление Кабинета Министров Республики Узбекистан «О совершенствовании системы экологической сертификации новых колесных транспортных средств», №50-сон 30.01.2020 г.;
– Постановление Узбекского Агентства стандартизации, метрологии и сертификации Государственного комитета Республики Узбекистан по охране природы «Об утверждении временной инструкции о порядке экологической сертификации ввозимых в Республику Узбекистан новых автотранспортных средств категорий «М2», «М3» И «N2», оборудованных бензиновыми и дизельными двигателями, на соответствие требованиям экологического класса не ниже «ЕВРО-2»», № 1670 от 07.04.2007 г.;
– Постановление Кабинета Министров Республики Узбекистан «Об утверждении общего технического регламента об экологической безопасности», № 95 от 18.02.2020 г.;