Tarkibida ozonni buzuvchi moddalar mavjud bo‘lgan mahsulotlarni O‘zbekiston Respublikasiga olib kirish va O‘zbekiston Respublikasidan olib chiqish uchun ruhsatnomalar berish
OZONNI BUZUVCHI MODDALAR VA TARKIBIDA ULAR BO‘LGAN MAHSULOTLARNING O‘ZBEKISTON RESPUBLIKASIGA IMPORTINI TARTIBGA SOLISHNI YANADA TAKOMILLASHTIRISH CHORA-TADBIRLARI TO‘G‘RISIDA
O‘zbekiston Respublikasida ozonni buzuvchi moddalardan foydalanishni to‘xtatish Milliy dasturi bosqichma-bosqich bajarilmoqda, tadbirkorlik sub’ektlariga davlat xizmatlari ko‘rsatish tartibini takomillashtirishga doir chora-tadbirlar amalga oshirilmoqda, davlat tomonidan tartibga solish ishlari soddalashtirilmoqda.
Xalqaro miqyosda global isishning yuqori salohiyatli muqobil moddalardan foydalanish bilan bog‘liq bo‘lgan xavf-xatarlarni maksimal hisobga olgan holda, ozonni buzuvchi moddalarni foydalanishdan chiqarishga qaratilgan qarorlar qabul qilingan. Ozon qatlamini buzuvchi moddalar bo‘yicha Monreal protokoli qoidalarida ozonni buzuvchi moddalar va tarkibida ular bo‘lgan mahsulotlarni ishlab chiqarish taqiqlangan, protokolni imzolagan taraflar tomonidan bunday tovarlarning o‘z mamlakatlariga olib kirilishiga qat’iy taqiq joriy qilingan.
Ozonni buzuvchi moddalardan foydalanishni to‘xtatish Milliy dasturini amalga oshirishga qaratilgan, ozonni buzuvchi moddalar va tarkibida ular bo‘lgan mahsulotlarning O‘zbekiston Respublikasiga importi va O‘zbekiston Respublikasidan eksportini davlat tomonidan tartibga solish chora-tadbirlarini yanada takomillashtirish maqsadida, shuningdek, O‘zbekiston Respublikasi tashqi iqtisodiy faoliyatining Tovar nomenklaturasiga muvofiq Vazirlar Mahkamasi qaror qiladi:
O‘zbekiston Respublikasiga import va O‘zbekiston Respublikasidan eksport qilish ruxsatnomalar bo‘yicha amalga oshiriladigan ozonni buzuvchi moddalar turlari ro‘yxati 1-ilovaga muvofiq;
tarkibida ozonni buzuvchi moddalar bo‘lgan, O‘zbekiston Respublikasiga import va O‘zbekiston Respublikasidan eksport qilish ruxsatnomalar bo‘yicha amalga oshiriladigan mahsulotlar turlari ro‘yxati 2-ilovaga muvofiq;
Ozonni buzuvchi moddalarni va tarkibida ular mavjud bo‘lgan mahsulotlarni O‘zbekiston Respublikasiga import qilishga va O‘zbekiston Respublikasidan eksport qilishga ruxsat berish tartib-tamoyillaridan o‘tish tartibi to‘g‘risidagi nizom 3-ilovaga muvofiq;
2018-2030 yillar davrida ozonni buzuvchi moddalarni O‘zbekiston Respublikasiga import qilishga kvotalar 4-ilovaga muvofiq;
Ozonni buzuvchi moddalarni O‘zbekiston Respublikasiga import qilish uchun kvotalarni taqsimlash tartibi to‘g‘risidagi nizom 6-ilovaga muvofiq tasdiqlansin.
2. O‘zbekiston Respublikasiga quyidagilarni import qilish taqiqlansin:
ozonni buzuvchi moddalar 6-ilovaga muvofiq ro‘yxat bo‘yicha;
1-ilovaning I guruh A ro‘yxatidagi va I guruh S ro‘yxatidagi hamda ushbu qarorning 6-ilovasi ko‘rsatilgan ozonni buzuvchi yoki ularga bog‘liq bo‘lgan moddalardan foydalangan holda ishlab chiqarilgan sovutish jihozlari va havoni konditsionerlash uskunalari.
3. Vazirlar Mahkamasining 2013 yil 15 avgustdagi 225-son qarori  (O‘zbekiston Respublikasi qarorlari to‘plami, 2013 y., 8-son, 55-modda) bilan tasdiqlangan Tadbirkorlik faoliyati sohasida ruxsat berish xususiyatiga ega bo‘lgan hujjatlar ro‘yxatining 122-pozitsiyasidagi «olib kirish», «olib chiqish» va «Tabiatni muhofaza qilish davlat qo‘mitasi» so‘zlari tegishli ravishda «import», «eksport» hamda «Ekologiya va atrof muhitni muhofaza qilish davlat qo‘mitasi» so‘zlari almashtirilsin.
4. O‘zbekiston Respublikasi Hukumatining 7-ilovaga muvofiq ba’zi qarorlari o‘z kuchini yo‘qotgan deb hisoblansin.
5. O‘zbekiston Respublikasi Ekologiya va atrof muhitni muhofaza qilish davlat qo‘mitasi manfaatdor vazirliklar va idoralar bilan birgalikda bir oy muddatda:
o‘zlari qabul qilgan normativ-huquqiy hujjatlarni ushbu qarorga muvofiqlashtirsin;
ushbu qarorning maqsadi, mazmuni va amaliy ahamiyatini tadbirkorlik faoliyati sub’ektlari o‘rtasida keng yoritish bo‘yicha tadbirlar rejasini tasdiqlasin hamda belgilangan muddatlarda uning amalga oshirilishini ta’minlasin.
6. Ushbu qaror rasman e’lon qilingan kundan boshlab uch oy o‘tgach kuchga kiradi.
7. Mazkur qarorning bajarilishini nazorat qilish O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari Q.V. Akmalov, Ekologiya va atrof muhitni muhofaza qilish davlat qo‘mitasi raisi B.T. Qo‘chqorov hamda Davlat bojxona qo‘mitasi raisi M.V. Toxiriy zimmasiga yuklansin.

Выдача разрешений на ввоз в Республику Узбекистан и вывоз из Республики Узбекистан озоноразрушающих веществ
В Республике Узбекистан выполняется поэтапная реализация Национальной программы по прекращению использования озоноразрушающих веществ, осуществляются меры, направленные на совершенствование порядка оказания государственных услуг субъектам предпринимательства, упрощаются меры государственного регулирования.
На международном уровне приняты решения, направленные на ускоренный вывод озоноразрушающих веществ из обращения с максимальным учетом рисков, связанных с использованием альтернативных веществ с высоким потенциалом глобального потепления. Положениями Монреальского протокола по веществам, разрушающим озоновый слой, запрещено производство озоноразрушающих веществ и продукции, их содержащей, и подписавшими протокол сторонами введен строгий запрет на ввоз таких товаров в свои страны.
В целях дальнейшего совершенствования мер по государственному регулированию импорта в Республику Узбекистан и экспорта из Республики Узбекистан озоноразрушающих веществ и продукции, их содержащей, направленных на реализацию Национальной программы по прекращению использования озоноразрушающих веществ, а также в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности Республики Узбекистан Кабинет Министров постановляет:
перечень видов озоноразрушающих веществ, импорт в Республику Узбекистан и экспорт из Республики Узбекистан которых осуществляется по разрешениям, согласно приложению №1;
перечень видов продукции, импорт в Республику Узбекистан и экспорт из Республики Узбекистан которых, в случае содержания в них озоноразрушающих веществ, осуществляется по разрешениям, согласно приложению №2;
Положение о порядке прохождения разрешительных процедур при импорте в Республику Узбекистан и экспорте из Республики Узбекистан озоноразрушающих веществ и продукции, их содержащей, согласно приложению №3;
квоты на импорт в Республику Узбекистан озоноразрушающих веществ на период 2018 — 2030 годы согласно приложению №4;
Положение о порядке распределения квот на импорт в Республику Узбекистан озоноразрушающих веществ согласно приложению №5.
2. Запретить импорт в Республику Узбекистан:
озоноразрушающих веществ по списку согласно приложению №1;
холодильного оборудования и установок кондиционирования воздуха с использованием озоноразрушающих веществ или зависящих от них, указанных в группе I списка А и группе I списка С приложения №1 и приложении №6 к настоящему постановлению.
3. В позиции 122 Перечня документов разрешительного характера в сфере предпринимательской деятельности, утвержденного постановлением Кабинета Министров от 15 августа 2013 г. № 225 (СП Республики Узбекистан, 2013 г., № 8, ст. 55), слова «ввоз», «вывоз» и «Государственный комитет по охране природы» заменить соответственно словами «импорт», «экспорт», «Государственный комитет по экологии и охране окружающей среды».
4. Признать утратившими силу некоторые решения Правительства Республики Узбекистан согласно приложению №7.
5. Государственному комитету Республики Узбекистан по экологии и охране окружающей среды совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами в месячный срок:
утвердить план мероприятий по широкому освещению целей, содержания и практической значимости настоящего постановления среди субъектов предпринимательской деятельности и обеспечить его реализацию в установленные сроки.
6. Настоящее постановление вступает в силу по истечении трех месяцев со дня его официального опубликования.
7. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан К.В. Акмалова, председателя Государственного комитета Республики Узбекистан по экологии и охране окружающей среды Б.Т. Кучкарова и председателя Государственного таможенного комитета Республики Узбекистан М.В. Тохирий.