Aholining ekologik madaniyatini yuksaltirish, ulg‘ayib kelayotgan yosh avlod qalbida atrof-muhitga ehtiyotkorona munosabatda bo‘lish hissini oshirish maqsadida O‘zbekiston Respublikasi Ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish davlat qo‘mitasi O‘zbekiston Jurnalistlari ijodiy uyushmasi bilan hamkorlikda «Ekologiya mavzusiga doir eng yaxshi maqolalar» tanlovini e’lon qiladi.
Tanlov ikki – matbuot va internet jurnalistika yo‘nalishlari bo‘yicha o‘tkaziladi. Tanlovga 2019 yilning 31 avgustidan 2020 yilning 20 noyabrigacha gazeta va jurnallarda chop etilgan, OAV sifatida tegishli tartibda ro‘yxatdan o‘tgan internet saytlarida e’lon qilingan materiallar 2020 yilning 20 noyabriga qadar qabul qilinadi.
Tanlov g‘olib va sovrindorlarini aniqlash va mukofotlash tartibi:
Tanlovga taqdim etilgan ijodiy ishlar taniqli va tajribali jurnalistlar hamda ekologiya sohasi mutaxassislaridan tarkib topgan hay’at a’zolari tomonidan ko‘rib chiqilib, g‘olib va sovrindorlar aniqlanadi.
Tanlov g‘olib va sovrindorlari quyidagi mukofotlar bilan taqdirlanadi:
– 1-o‘rin (1 ta) – televizor;
– 2-o‘rin (2 ta) – planshet;
– 3-o‘rin (2 ta) – smartfon.
Shuningdek, uch nafar rag‘batlantiruvchi mukofotga sazovor bo‘lganlarga O‘zbekiston «Qizil kitobi» hamda boshqa sovg‘alar topshiriladi.
Tanlov natijalari 2020 yil, 8 dekabrO‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi qabul qilingan kun arafasida e’lon qilinadi. G‘olib va sovrindorlarni tantanali taqdirlash marosimi 2020 yilning 10 dekabriga qadar O‘zbekiston Milliy matbuot markazida o‘tkaziladi.
Tanlovda ishtirok etishni xohlovchilardan o‘zi haqidagi qisqacha ma’lumot (pasport nusxa, faoliyatiga oid ma’lumotnoma) hamda ijodiy ishlarini O‘zbekiston Jurnalistlari ijodiy uyushmasi (Toshkent shahri, A. Navoiy ko‘cha, 30-uy) ga topshirishlari yoki uyushmaga kelmasdan ma’lumot va materiallarning elektron nusxasini (+998 94) 935-22-10 raqamiga ochilgan Telegramm kanaliga yuborishlari so‘raladi.

В целях повышения экологической культуры населения, воспитания заботы об окружающей среде в сердцах подрастающего поколения, Государственный комитет по экологии и охране окружающей среды Республики Узбекистан совместно с Творческим союзом журналистов Узбекистана объявляют конкурс «Лучшие статьи на тему экологии».
Конкурс проводиться по двум направлениям – печатная пресса и онлайн-журналистика. На конкурс принимаются материалы опубликованные в период с 31 августа 2019 года по 20 ноября 2020 года в печатных газетах и журналах, или опубликованные на сайтах, должным образом зарегистрированных в качестве СМИ. Заявки на участие в конкурсе принимаются до 20 ноября 2020 года.
Порядок определения и награждения победителей и призеров конкурса:
Представленные на конкурс творческие работы будут рассмотрены жюри из известных и опытных журналистов и экологов, а также определены победители и призеры.
Победители и призеры будут награждены следующими призами:
– 1 место (1 шт.) – ТВ;
– 2 место (2 шт.) – планшет;
– 3 место (2 шт) – смартфон.
Трое победителей, награждаемые поощрительными призами, получат Красную книгу Узбекистана и другие призы.
Итоги конкурса будут объявлены 8 декабря 2020 года, накануне дня принятия Конституции Республики Узбекистан. Церемония награждения победителей и призеров состоится до 10 декабря 2020 года в Национальном пресс-центре Узбекистана.
Желающим принять участие в конкурсе необходимо предоставить краткую информацию о себе (копия паспорта, информация о деятельности) и конкурсные материалы в Творческий союз журналистов Узбекистана (Ташкент, ул. А.Навои, 30 ) или прислать электронную копию информации и конкурсных материалов через Telegram на номер (+998 94) 935-22-10.