Ijtimoiy tarmoqlarda Toshkent shahri «Turkiston» saroyi atrofida maxsus belgi ostiga olingan daraxtlar, ularning kesilishi bilan bog‘liq masalalar yuzasidan xabarlar joylashtirilmoqda. Davlat ekologiya qo‘mitasi mazkur masala yuzasidan quyidagilarni ma’lum qiladi.
Toshkent shahrining markaziy ko‘chalaridagi daraxtlarning holatini aniqlash maqsadida 2020 yil noyabr oyida Davlat ekologiya qo‘mitasi, Qishloq xo‘jaligi vazirligi, Fanlar akademiyasi hamda Toshkent shahar hokimligi va jamoatchilik vakillaridan iborat ishchi guruh tashkil etilgan bo‘lib, mazkur guruh tomonidan ayni vaqtda A. Navoiy ko‘chasi bo‘ylab tabiiy omillar yoki o‘simlik zararkunandalari ta’sirida zararlangan, o‘zining biologik yoshini o‘tab bo‘lgan, turli kommunikatsiyalarga tahdid solayotgan daraxtlar o‘rganilib, maxsus belgilar qo‘yildi.
Belgi ostiga olingan daraxtlar «aniq kesiladi» degan fikrlar noo‘rin bo‘lib, aksincha mazkur daraxtlarni da’volash bo‘yicha chora-tadbirlar belgilanadi. Bunda har bir daraxtga individual yondoshilib, imkon qadar saqlab qolish, yangi ko‘chatlarni ekish rejalashtirilgan.
Ta’kidlash joizki, ayni vaqtda Davlat ekologiya qo‘mitasi tegishli vazirlik hamda idoralar bilan hamkorlikda O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2019 yil 30 oktyabrdagi PF-5863-son Farmoniga muvofiq daraxtlar va butalarni muhofaza qilish bo‘yicha amalga oshirilgan chora-tadbirlardan kelib chiqqan holda moratoriyning amal qilish muddatini uzaytirish maqsadga muvofiqligi, shuningdek, Toshkent shahri Obodonlashtirish boshqarmalari huzurida o‘simliklarni muhofaza qilish hamda saqlash xizmatlarini tashkil etish yuzasidan takliflar tayyorlanib, O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasiga kiritildi.

Разъяснение по поводу отмеченных деревьях около Дворца «Туркистон»
В социальных сетях распространены сообщения о помеченных деревьях возле Дворца «Туркистон» в Ташкенте и о проблемах, связанных с их возможной вырубкой. Госкомэкологии сообщает по этому поводу следующее.
В ноябре 2020 года создана рабочая группа для оценки состояния деревьев на центральной улице А. Навои, в составе представителей от Госкомэкологии, Министерства сельского хозяйства, Академии наук, хокимията города Ташкент и общественности. Деревья, поврежденные вредителями, с большим биологическим возрастом, деревья, создающие опасность для инженерных коммуникаций, были изучены и отмечены специальной маркировкой.
Высказанные предположения о том, что все отмеченные деревья предназначены для «явной вырубки» – неверны. Деревья отмечены с целью принятия последующих мер по их обработке и лечению. Планируется обработать каждое дерево индивидуально для их максимального сохранения, а также посадка новых деревьев.
Следует отметить, что Госкомэкологии во взаимодействии с профильными министерствами и ведомствами внесено предложение о целесообразности продления моратория на рубку деревьев и кустарников, не входящих в лесной фонд, введенного в соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан от 30 октября 2019 года №ПФ-5863. Также подготовлены и внесены на рассмотрение Кабинета Министров Республики Узбекистан предложения по организации служб по защите и сохранению растений при управлениях благоустройства хокимиятов.