O‘zbekiston Respublikasi Tabiat resurslari vazirligi  30 mart — Xalqaro chiqindisiz kun (“International Day of Zero Waste”) munosabati bilan O‘zbekiston Ekologik partiyasi bilan hamkorlikda Qoraqalpog‘iston Respublikasi, viloyatlar va Toshkent shahrida keng jamoatchilik bilan birgalikda yugurish orqali chiqindilarni saralab yig‘ish – “plogging” tadbirlarini o‘tkazdi.
Poytaxtimizda tashkil etilgan tadbirning tantanali ochilish marosimida Tabiat resurslari vazirining birinchi o‘rinbosari Obidjon Qudratov so‘zga chiqib, mamlakatimizda ilk bora Tabiat resurslari vaziri Aziz Abduhakimov tashabbusi bilan o‘tkazilayotgan ushbu tadbir hududlarimiz ozodaligini taʼminlashga, jamoatchilikda bu borada daxldorlik hissini uyg‘otishga xizmat qilishini taʼkidladi.
“Chiqindilar sektori iqlim oʻzgarishi, biologik xilma-xillik nobud boʻlishi hamda atrof muhitning ifloslanishiga sabab boʻlmoqda. Statistik maʼlumotlarga koʻra, mamlakatimiz boʻyicha bir kunda 19-20 ming tonna chiqindi hosil boʻlmoqda. Chiqindilar turli xil metallar, shisha idishlar, makulatura, plastik, oziq-ovqat mahsulotlarining qoldiqlaridan iborat boʻlib, ularning faqat 32 foizi qayta ishlanmoqda”, - Obidjon Qudratov Respublika “Zero Waste” aksyasini boshlab yubordi
Tadbirda vazirlik markaziy apparati, vazirlik huzuridagi O‘rmon xo‘jaligi va Gidrometeorlogiya agentliklari, Toshkent shahar boshqarmasi, tizim tashkilotlari, O‘zbekiston Ekologik partiyasi xodimlari, shuningdek, Xalqaro tabiatni muhofaza qilish ittifoqining Sharqiy Yevropa va Markaziy Osiyo bo‘yicha mintaqaviy ofisi direktori Boris Erg,  Global yashil o‘sish instituti (GGGI)ning O‘zbekistondagi vakolatxonasi rahbari Aaron Rassel, Fransiya taraqqiyot agentligining Markaziy Osiyo bo‘yicha rahbari Vensan Kopan,  “Coca-Cola” kompaniyasining O‘zbekistondagi vakolatxonasi  rahbari Serkan Dilek ishtirok etdi.
Toshkent shahridagi “Zero Waste” aksiyasi doirasida Mirzo Ulug‘bek tumani Istiqlol va Maxtumquli ko‘chalari chorrahasida joylashgan istirohat bog‘ida aksiya ishtirokchilari hududdagi plastik butilkalar, alyumin bankalar, makulatura va o‘ramlardan faol tozalandi.
Bugungi kunda dunyo miqyosida chiqindilar muammosi eng dolzarb ekologik masalalardan biriga aylanib ulgurgan. Shu bois, Turkiya davlati 105 ta boshqa davlatlar bilan birgalikda butunjahon chiqindisiz kunini belgilash haqidagi rezolyutsiyani qabul qilish tashabbusini ilgari surdi va Birlashgan Millatlar Tashkiloti Bosh Assambleyasi 2022-yil 14-dekabrdagi majlisida 30-martni har yili nishonlanadigan “Xalqaro chiqindisiz kun” deb eʼlon qilish to‘g‘risida rezolyutsiyani qabul qildi.
Ushbu sanani o‘tkazishdan ko‘zlangan asosiy maqsad — keng jamoatchilikning chiqindilarga bo‘lgan munosabatini o‘zgartirish va bu orqali chiqindilar hosil bo‘lishini kamaytirish, qayta ishlash bo‘yicha tushunchlarni shakllantirish, barqaror isteʼmol va ishlab chiqarish modellarini targ‘ib qilish, aylanma iqtisodiyotga o‘tishini qo‘llab-quvvatlashdan iborat.
Urbanizatsiya jarayoni jadallashib, shaharlar kengayayotgan, aholi soni o‘sayotgan va uning ehtiyojini qondirish uchun millionlab turdagi tovarlar ishlab chiqarilayotgan bir paytda chiqindilarni qayta ishlash va ularning utilizatsiyasi eng katta ekologik muammolardan biri bo‘lib qolmoqda.
Olib borilayotgan ekologik nazorat va targ‘ibot-tashviqot ishlariga qaramasdan bugungi kunda aholi tomondan qattiq maishiy chiqindilarni duch kelgan yerlarga tashlab ketish, aholi punktlarida, magistral yo‘l yoqalarida, dala maydonlari chetlarida, suv havzalari qirg‘oqlarida noqonuniy chiqindixonalarning hosil bo‘lishi davom etmoqda.
Raqamlarga murojaat qiladigan bo‘lsak, 2020-yil 28,9 ming, 2021-yil 18,7 ming, 2022-yilda 20,3 ming nafardan ziyod fuqarolar chiqindilarni belgilanmagan joylarga tashlaganligi uchun maʼmuriy huquqbuzarliklar aniqlangan.
30-mart — Xalqaro chiqindisiz kunni o‘tkazish orqali chiqindisiz tashabbuslarni ilgari surish 2030 yilgacha bo‘lgan davrda Barqaror rivojlanishning kun tartibidagi barcha maqsad va vazifalarni, jumladan, 11-maqsad hamda 12-maqsadga erishishga ham katta hissa qo‘shadi. Ushbu maqsadlar ekologik barqarorlikni taʼminlaydi hamda isteʼmol va ishlab chiqarishning oqilona modellariga o‘tish uchun xizmat qiladi.
Chiqindisiz tashabbuslar ularni to‘g‘ri boshqarish, chiqindilarni hosil bo‘lishni minimallashtirish va oldini olish, ekologik inqirozni bartaraf etish, atrof-muhitni muhofaza qilish, inson salomatligi va farovonligini yaxshilashga yordam beradi.
Maʼlumot uchun: 2019-yildan buyon respublikamizda har yili sentyabr oyining uchinchi shanba kuni “Butunjaxon tozalik kuni” munosabati bilan hududlarda aholining turli qatlamlari, ayniqsa yoshlarni keng jalb qilgan holda chiqindilarni yugurish orqali saralab yig‘ish tadbirlari – “Plogging” o‘tkazib kelinmoqda. Jumladan, 2022 yilda respublika bo‘ylab 515 ta manzilda o‘tkazilgan tadbirda 100 ming nafardan ortiq ishtirokchi, 2 964 ta maxsus texnika yordamida 6 661 ga yer maydonidan jami 40 503,6 tonna qattiq mashiy chiqindilar yig‘ilib, belgilangan tartibda utilizatsiya qilindi.
Tabiat resurslari vazirligi tomonidan 30-mart — Xalqaro chiqindisiz kun (“International Day of Zero Waste”) munosabati bilan bu kabi tadbirlarni muntazam ravishda o‘tkazib borilishi rejalashtirilgan.

В Ташкенте дан старт республиканской экоакции «Zero waste» по случаю «Международного дня за мир без отходов»
3695
30 марта 2023 года в Ташкенте по случаю «Международного дня за мир без отходов» (International Day of Zero Waste), в сотрудничестве с Экологической партией Узбекистана, Министерством природных ресурсов организована республиканская акция по сбору отходов «Zero Waste».
На открытии мероприятия первый заместитель министра природных ресурсов Обиджон Кудратов отметил, что данная акция проводится впервые в масштабах страны по инициативе министра природных ресурсов Азиза Абудхакимова, которая служит обеспечению чистоты на территории страны и пробуждению у населения чувства причастности к этому делу.
«Сектор отходов является причиной изменения климата, утраты биоразнообразия и загрязнения окружающей среды. Следует отметить, что проблема отходов также существует в Узбекистане. По статистическим данным, в стране за один день образуется 19-20 тысяч тонн отходов. Отходы состоят из различных металлов, стеклянной тары, макулатуры, пластика, остатков пищевых продуктов, из которых перерабатывается только 32%», - отметил Обиджон Кудратов и дал стар республиканской акции «Zero Waste».
В мероприятии приняли участие центральный аппарат Министерства природных ресурсов, Агентство лесного хозяйства и гидрометеорологии при министерстве, сотрудники Ташкентского городского управления, системных организаций, Экологической партии Узбекистана, директор Регионального отделения Восточной Европы и Центральной Азии Международного союза охраны природы Борис Эрг, глава представительства Глобального института зеленого роста (GGGI) в Узбекистане Аарон Рассел, глава Французского агентства развития в Центральной Азии Венсан Копан, глава Coca-Cola в Узбекистане Серкан Дилек.
В рамках акции «Zero Waste» в Ташкенте на территории парка, расположенного на пересечении улиц Истиклол и Махтумкули Мирзо-Улугбекского района участники акции активно очистили территорию от пластиковых бутылок, жестяных банок, макулатуры и упаковок.
На сегодняшний день проблема отходов в глобальном масштабе стала одной из самых острых экологических проблем. Проект Zero Waste был представлен Турцией в рамках борьбы с изменением климата и планов устойчивого развития, где 105 стран поддержали инициативу по принятию резолюции об учреждении Всемирного дня без отходов. Генеральная Ассамблея Организации Объединенных Наций 14 декабря 2022 года приняла резолюцию, объявляющую 30 марта ежегодным "Международным днем за мир без отходов".
Главная цель даты - изменить отношение широкой общественности к отходам и за счет этого сократить образование отходов, сформировать концепции вторичной переработки, продвигать модели устойчивого потребления и производства, поддержать переход к экономике замкнутого цикла. В то время, когда процесс урбанизации набирает обороты и города расширяются, население растет и для удовлетворения потребностей производятся миллионы видов товаров, после чего переработка отходов и их утилизация остаются одной из самых больших экологических проблем.
Несмотря на проводимый экологический контроль, сегодня продолжается выброс твердых бытовых отходов со стороны населения на открытые земли, образование незаконных свалок в населенных пунктах, на полосах автомобильных дорог, по краям полей, на берегах водоемов.
За последние годы в стране были выявлены следующие административные правонарушения граждан, которые выбрасывали отходы в запрещенных местах: 28,9 тыс. в 2020 году, 18,7 тыс. в 2021 году и более 20,3 тыс. в 2022 году.
30 марта —  путем проведения Международного дня за мир без отходов, продвижение безотходных инициатив вносит вклад в достижение целей и задач, включенных в повестку дня устойчивого развития, включая цели 11 и 12, на период до 2030 года. Эти цели обеспечивают экологическую устойчивость и служат переходу к рациональным моделям потребления и производства.
Безотходные инициативы помогают должным образом управлять ими, минимизировать и предотвращать образование отходов, устранять экологический кризис, защищать окружающую среду, улучшать здоровье и благополучие людей.
Для справки: с 2019 года в республике ежегодно, в третью субботу сентября, по случаю "Дня всеобщей чистоты", в регионах, среди различных слоев населения проводятся мероприятия по сбору отходов, среди молодежи путем забега «Плоггинг». В частности, в 2022 году в рамках мероприятий более 100 000 участников, 2964 единицы специальной техники собрали с 6661 земельного участка, проведенного по 515 адресам по всей республике в общей сложности 40 503,6 тонны твердых бытовых отходов, которые были утилизированы в установленном порядке.