Qizil kitobga kiritilgan yo‘rg‘a tuvaloqlar yovvoyi tabiatga qo‘yib yuborildi
25 aprel. Qoraqalpog‘iston Respublikasi. O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2018 yil noyabr oyida Qoraqalpog‘iston Respublikasiga tashrifi doirasida, shuningdek, O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2019 yil 16 yanvardagi «Qoraqalpog‘iston Respublikasining Mo‘ynoq tumanini kompleks ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish chora-tadbirlari to‘g‘risida»gi 37-son qarori bilan belgilangan vazifalar doirasida O‘zbekiston Respublikasi Ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish davlat qo‘mitasi hamda «Falcon Hunting Solutions» kompaniyasi tomonidan «Orolga hayot qaytmoqda» – shiori ostida O‘zbekiston Respublikasi Qizil kitobi hamda Tabiatni muhofaza qilish Xalqaro Uyushmasi Qizil kitobiga kiritilgan va yo‘qolib ketish xavfi ostida turgan noyob qush – yo‘rg‘a tuvaloqlar Mo‘ynoq hamda Qo‘ng‘irot tumanlarida tabiatga qo‘yib yuborildi.
Tabiat qo‘yniga 1.000 bosh qush uchirma qilingan bo‘lib, ular SHayx Mansur ibn Zayd Al Naxayyan tashabbusi bilan Birlashgan Arab Amirliklari Abu Dabi shahridagi «International Fund For Houbara Conservation» markazida ko‘paytirilib, Davlat ekologiya qo‘mitasi hamda «Falcon Hunting Solutions» kompaniyasi bilan hamkorlik bitimi doirasida mamlakatimizga olib kelindi.
Joriy yil mart oyida ham 2.382 bosh yo‘rg‘a tuvaloq Qizilqum cho‘li yalangliklariga qo‘yib yuborilgan edi.
Eslatib o‘tamiz, yo‘rg‘a tuvaloqlar 2009 yilda O‘zbekiston Qizil kitobiga noyob tur sifatida kiritilgan. Ular Qizilqum cho‘llarida yashaydi. Ularning soni va yashash maydoni 1960-yillardan boshlab qisqarishni boshlagan.

Выпуск в дикую природу дрофы-красотки, занесенной в Красную книгу
25 апреля. Республика Каракалпакстан. По итогам визита Президента Республики Узбекистан в Республику Каракалпакстан в ноябре 2018 года, а также во исполнение задач определенных в Постановлении Кабинета Министров Республики Узбекистан от 16 января 2019 года «О мерах по комплексному социально-экономическому развитию Муйнакского района Республики Каракалпакстан», Государственный  комитет по экологии и охране окружающей среды совместно с компанией Falcon Hunting Solutions, под лозунгом  “Жизнь возвращается в Арал”, провели мероприятие связанное с  выпуском в дикую природу, в Муйнакском и Кунградском районах,  популяции дрофы-красотки, уникальной и редкой птицы из исчезающего вида  занесенного в Красную книгу Республики Узбекистана, а так же в Красную книгу Международного союза охраны природы.
По инициативе Шейха Мансур ибн Зайд Аль Нахайян,  в естественную среду обитания было выпущено в общей сложности 1.000 птиц, выведенных в Центре “International fund for houbara conservation”, в городе Абу-Даби в Объединенных Арабских Эмиратах и привезенных в нашу страну в рамках соглашения о партнерстве между Государственным комитетом по экологии и охране окружающей среды и компанией Falcon Hunting Solutions.
Ранее, в марте 2019 года, на просторы Кызылкумской пустыни было выпущено 2.382 особей дрофы-красотки.
Напоминаем, что дрофа-красотка, или вихляй восточный, занесена в Красную книгу Узбекистана в 2009 году как уязвимый вид. Распространена в пустыне Кызылкум. Численность и ареал начали сокращаться в 1960-х годах.