Qoraqalpog‘iston: 13 bosh jayron otib o‘ldirildi
Qoraqalpog‘iston Respublikasi Ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish qo‘mitasi Ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish sohasidagi nazorat inspektsiyasining «Qoraqalpog‘iston Respublikasi Mo‘ynoq hududida suv ob’ektlarini muhofaza qilishga ixtisoslashgan tezkor nazorat guruhi» xodimlari tomonidan, 2019 yil 23 sentyabr kechasi soat 3:00 da Mo‘ynoq tumani «Qozoqdaryo» OFY hududidan oqib o‘tuvchi «Aqshadaryo» kollektori atrofida o‘tkazilgan tungi reyd natijasida «UAZ-469» rusmli davlat raqami 95 V654 DA avtomobili to‘xtatilib ko‘zdan kechirilganda ichida ikki dona ov miltig‘i va o‘n uch bosh jayron borligi aniqlandi.
Brakonerlar T.B. «TOZ-63» va P.A. «IJ-18» rusumli ov miltig‘i yordamida O‘zbekiston Respublikasi Qizil kitobiga kiritilgan 13 bosh jayronlarni 2019 yil 22 sentyabrda kunduzgi soat 15:00-17:00 orasida noqonuniy ov qilganliklari aniqlandi.
Ayni damda noqonuniy ov bo‘yicha barcha hujjatlar to‘planib, Orol tabiatni muhofaza qilish prokuraturasiga yuborilmoqda.

Каракалпакстан: Браконьерами застреляны 13 особей джейранов
23 сентября 2019 года, сотрудниками Инспекции по контролю в сфере экологии и охраны окружающей среды Комитета Республики Каракалпакистан по экологии и охране окружающей среды и «Группы оперативного контроля по охране водных объектов на территории Муйнак, Республики Каракалпакстан», во время проведения рейда в районе водного коллектора «Акшадарё», протекающего в окрестностях сельского схода граждан «Козокдарё», около 3 часов утра был остановлен автомобиль марки «УАЗ-469» с  номером государственной регистрации № 95 V654 DA. Во время осмотра, внутри автомобиля были обнаружены два охотничьих ружья и тринадцать особей застреленных джейранов.
Установлено, что браконьеры Т.Б. и П.А. используя охотничьи ружья марки «ТОЗ-63», принадлежащее Т.Б.  и «ИЖ-18», принадлежащее П.А., 22 сентября 2019 года в период между  15 и 17 часами, осуществили незаконную охоту,  во время которой ими были застрелены 13 джейранов, внесенных в Красную книгу Республики Узбекистан.
В настоящее время производится сбор и подготовка документов о незаконной охоте, для передачи материалов в органы прокуратуры.