“Toza havo” oyligining 1-bosqichida 1 549 ta avtotransport haydovchisiga chora ko‘rildi
Joriy yilning 10-aprelidan 10-mayiga qadar Tabiat resurslari vazirligi, Ichki ishlar vazirligi va Sog‘liqni saqlash vazirligi hamkorligida foydalanishda bo‘lgan avtotransport vositalarining ekologik holati yuzasidan davlat ekologik nazoratini olib borish maqsadida respublika miqyosida “Toza havo” oyligining 1-bosqichi o‘tkazildi. Bu haqda Tabiat resurslari vazirligi Axborot xizmati rahbari Lola Rahmonboyeva ishtirokidagi brifingda ma'lum qilindi.
Oylik davomida jami 161 537 ta avtotransport vositalari qamrab olindi va shundan 153 761 tasi toksiklik darajasi, 7 776 tasi esa tutun qalinligi bo‘yicha tekshiruvdan o‘tkazildi. Tekshiruvlar davomida avtotransport vositalarining 4 326 tasi, yaʼni 2,7 foizida ishlatilgan gazlarining ifloslantiruvchi moddalari miqdori o‘rnatilgan meʼyorlardan yuqori ekanligi aniqlandi.
Toshkent shahrida 11 078 ta avtotransport vositasi tekshirilib, ularning 408 tasi yoki 2.7 foizida atmosfera havosiga tashlanayotgan zararli gazlar miqdori meʼyordan ortiq ekanligi aniqlandi.
Oylik davomida avtotransport vositalarining ishlatilgan gazlarining ifloslantiruvchi moddalari miqdori o‘rnatilgan meʼyorlardan yuqorilik darajasi o‘tgan yilning shu davriga nisbatan kamaygani kuzatildi.
Tadbir davomida ishlatilgan gazlarda ifloslantiruvchi moddalar davlat standartlarining belgilangan normalarini qo‘pol ravishda buzgan 1 549 ta avtotransport haydovchisiga nisbatan Yo‘l harakati xavfsizligi xizmati xodimlari tomonidan O‘zbekiston Respublikasining Maʼmuriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksining tegishli moddalari bilan 246 million 225 ming so‘m jarima choralari qo‘llanildi hamda 1 525 tasining harakati vaqtinchalik to‘xtatib qo‘yildi.
Mazkur tadbir davomida muntazam Yo‘l patrul xizmati maskanlarida, ko‘chalarda hamda avtokorxonalarga kirish/chiqish joylarida foydalanishda bo‘lgan avtotransport vositalari tekshirilib, ularda ishlatilgan gazlarda ifloslantiruvchi moddalar davlat standartlarida belgilangan normalardan ortiq bo‘lgan taqdirda vaqtincha to‘xtatib, taʼmirlash evaziga jami 92,8 tonna ifloslantiruvchi modda atmosfera havosiga chiqarilishining oldi olingan.
Shu o‘rinda “Toza havo” oyligining ikkinchi bosqichi joriy yilning sentyabr oyida o‘tkazilishi rejalashtirilganini maʼlum qilgan holda yurtdoshlarimizdan avtotransport vositalaridan foydalanishda ekologik meʼyorlarga ham amal qilishlarini so‘rab qolamiz

Во время месячника «Чистый воздух» было проверено 161 537 автотранспортных средств
С 10 апреля по 10 мая текущего года в целях сокращения выбросов транспортных средств на окружающую среду и здоровье людей, соблюдения требований законодательства по допустимым загрязнениям атмосферного воздуха, Министерством природных ресурсов совместно с Министерством внутренних дел и Министерством здравоохранения был проведен 1-й этап республиканского месячника «Чистый воздух».
Данный месячник был организован в соответствии со статьями 16, 17 и 28 Закона Республики Узбекистан «Об охране атмосферного воздуха» и статьей 11 Закона Республики Узбекистан «Об экологическом контроле».
В ходе мероприятия во всех дорожно-патрульных пунктах республики, на центральных улицах, специальным оборудованием проводился экологический контроль на количество вредных газов, выбрасываемых в атмосферный воздух автотранспортными средствами, работающими на бензине, дизельном топливе, сжатом природном и сжиженном газе.
Всего за 1-й этап месячника «Чистый воздух» по республике было проверено 161 537 автотранспортных средств, из них на уровень токсичности проверено - 153 761, на дым - 7 776.
В течение месяца наблюдалось снижение уровня содержания загрязняющих веществ в транспортных средствах по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. Но при этом было выявлено около 4 326 случаев неисправностей, в результате которых в атмосферу выбрасывались вредные газы сверх установленных норм.
В ходе проверок в отношении 1 549 водителей транспортных средств, нарушивших установленные нормы государственных стандартов загрязняющих веществ, сотрудниками Службы безопасности дорожного движения были выписаны штрафы в размере 246 225, 000 сумов соответствующими статьями Кодекса Республики Узбекистан Об административной ответственности, а также временно было приостановлено действие 1 525 транспортных средств.
Сотрудниками Службы безопасности дорожного движения на основании соответствующих статей Кодекса об административной ответственности Республики Узбекистан были выписаны штрафы на 246 млн. 225 тысяч сум в отношении 1 549 водителей автотранспортных средств, нарушивших установленные нормы государственных стандартов содержания загрязняющих веществ.