Jamoatchilik ekologiya nazoratchisining huquq va majburiyatlari tasdiqlandi
2024-yil 1-iyunga qadar jamoatchilik ekologiya nazoratchiligiga nomzodlar Ekologiya vazirligi tomonidan mustaqil taʼlim shaklida maxsus tayyorgarlikdan oʻtkaziladi. Bu Vazirlar Mahkamasining joriy yilning 24-fevralidagi “Jamoatchilik ekologiya nazoratchisi toʻgʻrisidagi nizomni tasdiqlash haqida”gi qarorida alohida qayd etilgan.
Maʼlumot uchun, Nizomda jamoatchilik ekologiya nazoratchisi faoliyatini tashkil qilish tartibi, maqomi, vazifasi, huquq va majburiyatlari belgilab berilgan. Xususan, Oʻzbekiston Respublikasi fuqaroligiga ega boʻlgan va 18 yoshga toʻlganlar ekologiya nazoratchisi boʻlishi mumkin.
Nomzodlar ekologiya nazoratchisi maqomini olishlari uchun maxsus tayyorgarlikdan o‘tishlari lozim. Buning uchun nomzodlar Qoraqalpog‘iston Respublikasi Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi, viloyatlar va Toshkent shahar Ekologiya boshqarmasiga murojaat qilib, yozma ariza qoldirishlari yoki vazirlikning uznature@exat.uz elektron manziliga elektron ariza yuborishlari lozim. Arizaga fuqaroning biometrik pasporti (ID karta) nusxasi va 3X4 hajmdagi rangli fotosurat ilova qilinadi. Nomzodlarning arizalari tegishliligi boʻyicha vazirlikning hududiy organlari tomonidan 10 ish kunidan kechiktirmasdan koʻrib chiqiladi va ularning roʻyxati vazirlik huzurida tashkil etilgan Jamoatchilik ekologiya nazoratchisi maqomini berish komissiyasiga taqdim etiladi. Komissiya nomzodlar tomonidan taqdim etilgan hujjatlarni uch ish kunida koʻrib chiqib, ularning roʻyxatini tasdiqlaydi va vazirlikning rasmiy veb-saytida eʼlon qiladi.
Hujjatlar toʻliq taqdim etilmaganda nomzodga kamchiliklarni bartaraf etish uchun uch kun muddat beriladi. Belgilangan muddatda hujjatlar toʻliq taqdim etilmasa, Komissiya nomzodning maxsus tayyorgarlikdan oʻtishini rad etish toʻgʻrisda qaror qabul qiladi hamda bu haqda nomzodni uch ish kunida yozma ravishda xabardor qiladi.
Nomzodlar vazirlik tomonidan tasdiqlangan oʻquv rejasi va dasturlari asosida Markaz tomonidan bepul maxsus tayyorgarlikdan oʻtkaziladi. Bu nomzodlarning talab va istaklaridan kelib chiqib masofaviy taʼlim tarzida amalga oshirilishi mumkin. Maxsus tayyorgarlikning muddati 72 soatni tashkil etadi. Markaz nomzodlarni maxsus tayyorgarlik boshlanishi muddatlari haqida tayyorgarlikdan 10 kun oldin xabardor qiladi.
Maxsus tayyorgarlikni oʻtkazish jarayonida nomzodlarga ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish sohasidagi qonunchilik hujjatlari, tabiatni muhofaza qilish faoliyati samaradorligini oshirishga qaratilgan jamoatchilik nazorati toʻgʻrisida, davlat ekologik dasturlari va boshqa ekologik tadbirlarning amalga oshirilishida fuqarolarning oʻzini oʻzi boshqarish organlari, nodavlat notijorat tashkilotlari va fuqarolarning ishtiroki, shuningdek, ekologiya nazoratchisining huquq va majburiyatlari, jamoatchilik ekologiya nazorati natijalarini rasmiylashtirish tartibi hamda ekologiya sohasidagi qonunchilikni buzganlik uchun javobgarlik yuzasidan tayanch tushuncha va bilimlar beriladi.
Nomzod maxsus tayyorgarlikda uzrli sabablarga koʻra qatnasha olmagan taqdirda u olti oy ichida navbatdagi maxsus tayyorgarlikka qabul qilish toʻgʻrisida ariza bilan komissiyaga murojaat qilishi mumkin. Komissiya nomzodning arizasini qonunchilikda belgilangan muddatlarda koʻrib chiqib, navbatdagi maxsus tayyorgarlikdan oʻtishi lozim boʻlgan nomzodlar roʻyxatiga kiritadi va vazirlikning veb-saytida eʼlon qilinishini taʼminlaydi.
Maxsus tayyorgarlikni toʻliq yakunlagan nomzodlarga yakuniy imtihondan oʻtish uchun ruxsat beriladi. Yakuniy imtihon masofaviy shaklda yakka tartibdagi suhbat koʻrinishida Komissiya tomonidan maxsus tayyorgarlikdan oʻtish yakunlanganidan soʻng 15 kun ichida oʻtkaziladi. Yakuniy imtihon shaffof oʻtkazilishini taʼminlash maqsadida suhbat jarayoni audio va videotasvirga olinadi.
Nomzodlar besh ballik tizimda baholanadi hamda imtihon jarayonida berilgan beshta savoldan uchtasiga javob bera olmasa, Komissiya qaroriga muvofiq imtihondan oʻtmagan hisoblanadi. Imtihon natijalari vazirlikning rasmiy veb-saytida eʼlon qilinadi. Yakuniy imtihon natijalari boʻyicha nomzodlarga vazirlikning hududiy organlari tomonidan sertifikat hamda vazirlikning elektron raqamli imzosi (QR-kod) bilan tasdiqlangan ekologiya nazoratchisi guvohnomasi beriladi. Sertifikat va ekologiya nazoratchisi guvohnomasi uch yil amal qiladi va muddat tugaganidan keyin nomzod qayta tayyorlovdan oʻtkaziladi.
Ekologiya nazoratchisi quyidagi vazifalarni amalga oshiradi:
— sohaga oid qonunchilik hujjatlari talablari buzilishining oldini olish, uni aniqlash va chek qoʻyishda ishtirok etish;
— ekologik huquqbuzarliklar profilaktikasini amalga oshirish, brakonyerlikka qarshi kurashish;
— tabiatni muhofaza qilish faoliyatining samaradorligini oshirish hamda davlat ekologik dasturlari va boshqa ekologik dasturlarning amalga oshirilishida fuqarolarning oʻzini oʻzi boshqarish organlari, nodavlat notijorat tashkilotlari va fuqarolarning ishtirokini taʼminlashga koʻmaklashish.
Ekologiya nazoratchisi quyidagi huquqbuzarliklarni aniqlaganda dalolatnoma rasmiylashtiradi:
— chiqindilarni belgilanmagan joyga tashlash yoki yoqib yuborish;
— avtotransport vositalarini ochiq suv havzalari yaqinida yuvish hamda oqova suvlarni ushbu havzaga oqizish;
— qum-shagʻal materiallarini noqonuniy qazib olish;
— jismoniy va yuridik shaxslar faoliyatidan hosil boʻlgan oqova suvlarni belgilanmagan joylarga oqizish;
— noqonuniy ov qilish;
— daraxtlarni noqonuniy kesish, oʻsimliklarni yoʻq qilishga olib keluvchi boshqa holatlar.
Ekologiya nazoratchisi quyidagi huquqlarga ega:
— oʻz faoliyatini amalga oshirishda maxsus bilim va koʻnikmalarga ega boʻlish uchun bepul taʼlim olish va malakasini oshirish;
— atrof-muhitni muhofaza qilish va tabiiy resurslardan oqilona foydalanish sohasidagi qonunchilikka yuridik va jismoniy shaxslar tomonidan rioya etilishini kuzatib borish;
— vakolatli organlar tomonidan davlat ekologik nazorati amalga oshirilishida kuzatuvchi sifatida ishtirok etish;
— ekologik huquqbuzarlikni aniqlash, tegishli dalolatnomani rasmiylashtirish va Ekonazorat elektron tizimiga kiritish;
— aniqlangan huquqbuzarliklarga nisbatan koʻrilgan choralar yuzasidan axborot olish, huquqbuzarga jazo tayinlash bilan bogʻliq jarayonlarda qatnashish;
— “Yashil makon” va boshqa platformalardan foydalanish hamda sohada amalga oshirilayotgan ishlar koʻlami va natijalari bilan muntazam tanishib borish;
— atrof-muhitning holati, tabiiy resurslardan oqilona foydalanish, mazkur sohadagi qonun buzilishini bartaraf etish boʻyicha amalga oshirilayotgan chora-tadbirlar toʻgʻrisida axborot olish uchun tegishli davlat organlariga fuqarolarning oʻzini oʻzi boshqarish organi va (yoki) nodavlat notijorat tashkilotining murojaatini tayyorlashda ishtirok etish;
— atrof-muhitni muhofaza qilish va tabiiy resurslardan oqilona foydalanish masalalari boʻyicha jamoatchilik fikrini oʻrganish, jamoatchilik ekologik ekspertizasini oʻtkazishda ishtirok etish;
— aholining ekologik madaniyatini oshirish, ekologik taʼlim va tarbiyani rivojlantirishga doir ishlarda qatnashish.
Ekologiya nazoratchisi ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish toʻgʻrisidagi qonun talablari buzilganligi holatlarini aniqlashi va zarur choralar koʻrishi natijalariga koʻra Ekologiya jamgʻarmasi mablagʻlari hisobidan quyidagi tartibda ragʻbatlantiriladi:
— daraxtlar, butalar, boshqa oʻsimliklar va nihollarni qonunga xilof ravishda kesish, kundakov qilish, shikastlantirish, yoʻq qilish yoki boshqa joyga koʻchirib oʻtqazish boʻyicha — huquqbuzardan undirilgan mablagʻlar hisobidan BHMning bir baravari miqdorida (340 000 so‘m);
— ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va tabiatdan foydalanish sohasidagi boshqa huquqbuzarlik boʻyicha — huquqbuzardan undirilgan jarima miqdorining oʻn besh foizi miqdorida. Bunda oʻn besh foiz jarima miqdorining besh foizi Davlat ekologik nazorat inspeksiyasi inspektorini ragʻbatlantirish uchun yoʻnaltiriladi.
Ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish, tabiatni asrash hamda tabiiy resurslardan oqilona foydalanishda alohida tashabbus koʻrsatgan ekologiya nazoratchilari vazirlik hududiy organlari taklifiga koʻra qonunchilikda belgilangan tartibda “Tabiat himoyachisi” koʻkrak nishoni bilan taqdirlanishi mumkin.
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining “Ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish sohasini transformatsiya qilish va vakolatli davlat organi faoliyatini tashkil etish chora-tadbirlari toʻgʻrisida” 2023-yil 31-maydagi 81-sonli farmoni ijrosini taʼminlash maqsadida tashkil etilayotgan ushbu lavozim ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish sohasida jamoatchilik nazoratini tashkil etish, fuqarolarning bu boradagi faolligini oshirishga xizmat qiladi.
Ekologiya vazirligining hududiy boshqarmalari bilan bog‘lanish uchun quyidagi havola orqali tanishishingiz mumkin: https://uznature.uz/ru/contact/index

Утверждены права и обязанности общественного экологического надзора
До 1 июня 2024 года Министерство экологии проведет специальное обучение в форме самостоятельного обучения для кандидатов на общественный экологический надзор. Это предусмотрено Постановлением Кабинета Министров от 24 февраля текущего года «Об утверждении положения об общественном экологическом инспекторе».
Для сведения: Положение определяет порядок, статус, права и обязанности общественного экологического надзора. В частности, экологическими инспекторами могут стать лица, имеющие гражданство Республики Узбекистан и достигшие 18-летнего возраста.
Для получения статуса контролера по охране окружающей среды кандидаты должны пройти специальную подготовку. Для этого необходимо обратиться в региональные управления Министерства экологии, охраны окружающей среды и изменения климата или же направить заявку в электронном виде на адрес info@eco.gov.uz.  .  К заявлению прилагается копия биометрического паспорта (ID-карты) гражданина и цветная фотография размером 3х4. Заявления кандидатов будут рассмотрены территориальными подразделениями Министерства в течение 10 рабочих дней, а их список будет передан в комиссию по присвоению статуса общественного экологического надзора, созданную при Министерстве. Комиссия в течение трех рабочих дней рассмотрит представленные кандидатами документы, утвердит их список и опубликует его на официальном сайте Министерства.
Если документы представлены не в полном объеме, кандидату дается три дня на исправление недостатков. В случае непредставления документов в полном объеме в указанный срок, Комиссия принимает решение об отказе кандидату в прохождении специальной подготовки и уведомляет об этом кандидата в письменной форме в течение трех рабочих дней.
Кандидаты пройдут бесплатное специальное обучение в Центре на основе учебных планов и программ, утвержденных Министерством. Обучение можно пройти в форме дистанционного обучения, исходя из требований и пожеланий кандидатов. Продолжительность специальной подготовки составляет 72 часа. Центр информирует кандидатов о датах начала специального обучения за 10 дней до начала обучения.
В ходе специальной подготовки кандидаты будут ознакомлены с законодательством в области экологии и охраны окружающей среды, общественным контролем, направленным на повышение эффективности природоохранной деятельности, участием органов самоуправления граждан, негосударственных некоммерческих организаций, а также правами и обязанностями экологического инспектора, порядком оформления результатов общественной экологической экспертизы, ответственностью за нарушение законодательства в области экологии.
Если кандидат не сможет принять участие в специальной подготовке по уважительным причинам, ему предоставляется возможность в течение шести месяцев обратиться в комиссию о допуске к следующей специальной подготовке. Комиссия рассмотрит заявление кандидата в установленные законом сроки и опубликует на сайте министерства список кандидатов, которые должны пройти специальную подготовку.
Кандидаты, прошедшие специальную подготовку, допускаются к сдаче итогового экзамена, который будет проводиться комиссией дистанционно в форме индивидуального собеседования в течение 15 дней после завершения специальной подготовки. Чтобы обеспечить прозрачность итогового экзамена, процесс собеседования будет записываться на аудио и видео.
Кандидаты оцениваются по пятибалльной системе. Если кандидаты не ответят на экзамене на три вопроса из пяти, то по решению Комиссии они считаются не сдавшими экзамен. Результаты экзамена будут опубликованы на официальном сайте Министерства. По результатам итогового экзамена кандидатам будет выдан сертификат региональных органов Министерства и сертификат экологического контролера, заверенный электронной цифровой подписью (QR-кодом) Министерства. Сертификат и удостоверение контролера по охране окружающей среды действительны в течение трех лет, после чего кандидат проходит переподготовку.
Экологический инспектор выполняет следующие задачи:
— участие в предупреждении, выявлении и пресечении нарушений требований законодательных документов в сфере экологии;
— предупреждение экологических нарушений, борьба с браконьерством;
— повышение эффективности природоохранной деятельности и способствование обеспечению участия органов самоуправления граждан, негосударственных некоммерческих организаций и граждан в реализации государственных экологических программ и иных проектов.
Экологический инспектор составляет акт при обнаружении следующих нарушений:
— выбрасывание или сжигание отходов в неположенном месте;
— мойка автотранспортных средств вблизи открытых водоемов и слив сточных вод в этот водоем;
— незаконная добыча песчано-гравийных материалов;
— сброс сточных вод от деятельности физических и юридических лиц в неположенные места;
— незаконная охота;
— незаконная вырубка деревьев и иные обстоятельства, приводящие к уничтожению растений.
Экологический контролер имеет следующие права:
— бесплатное образование и повышение квалификации для приобретения специальных знаний и навыков при осуществлении своей деятельности;
— контроль соблюдения юридическими и физическими лицами законодательства в области охраны окружающей среды и рационального использования природных ресурсов;
— участие в качестве наблюдателя в осуществлении государственного экологического контроля уполномоченными органами;
— выявление экологического правонарушения, оформление соответствующего документа и внесение в электронную систему «Эконазорат»;
— получение информации о принятых мерах в отношении выявленных нарушений, участие в процессах, связанных с наказанием нарушителя;
— Использование веб-сайта «Яшил Макон» и других площадок, а также регулярное ознакомление с объёмами и результатами проводимых работ на местах;
— участвовать в подготовке обращения органа самоуправления граждан и (или) негосударственной некоммерческой организации в соответствующие государственные органы для получения информации о состоянии окружающей среды, рациональном использовании природных ресурсов и реализуемых мерах по устранению нарушений законодательства в этой сфере;
— изучение общественного мнения по вопросам охраны окружающей среды и рационального использования природных ресурсов, участие в проведении общественной экологической экспертизы;
– участие в мероприятиях, связанных с повышением экологической культуры населения, развитием экологического образования и обучения.
По результатам выявления экологическим контролером нарушений требований законодательства об экологии и охране окружающей среды и принятия необходимых мер, ему будет произведено поощрение за счет средств Фонда экологии в следующем порядке:
– за незаконную вырубку, раскорчевку, повреждение, уничтожение или пересадку деревьев, кустарников, других растений и саженцев – в размере 1 БРВ (340 000 сумов) из средств, взысканных с правонарушителя;
– за иные правонарушения в области экологии, охраны окружающей среды и природопользования – в размере пятнадцати процентов от суммы штрафа, налагаемого на нарушителя. В этом случае пять процентов от пятнадцатипроцентной суммы штрафа направляются на поощрение инспектора Государственной экологической инспекции.
По предложению территориальных органов Министерства, экологические контролеры, проявившие особую инициативу в области защиты экологии и окружающей среды, охраны природы и рационального использования природных ресурсов, могут быть награждены нагрудным знаком «Табиат химоячиси».
Данная должность создается в целях обеспечения реализации Указа Президента Республики Узбекистан «О мерах по трансформации сферы экологии и охраны окружающей среды и организации деятельности уполномоченного государственного органа» для организации общественного контроля в области экологии и охраны окружающей среды и повышения активности граждан в этой сфере