2024-yil 1-iyundan chiqindilardagi ikkilamchi xomashyoni faqat birja orqali sotish yo‘lga qo’yiladi. Bu vazifa Oʻzbekiston Prezidentining 2024-yil 4-yanvardagi “Chiqindilarni boshqarish tizimini takomillashtirish va ularning ekologik vaziyatga salbiy taʼsirini kamaytirish boʻyicha chora-tadbirlar toʻgʻrisida”gi 5-son Farmoniga muvofiq belgilangan.
Ma’lumot uchun, shu yilning 19-fevralida davlatimiz rahbari huzurida ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish, shu jumladan, chiqindilar bilan ishlash sohasini isloh qilishga bagʻishlangan taqdimot boʻlib oʻtdi. Taqdimot natijalari boʻyicha Prezident tomonidan Andijon viloyatida bir oy muddatda chiqindilar bilan ishlash masalasida pilot loyihasini amalga oshirish boʻyicha topshiriq berilgan va shtab viloyatda oʻz ishini boshlagan.
Ushbu topshiriq ijrosi birinchi boʻlib Andijon viloyatida amalga oshirildi. Ikkita korxona tomonidan 4 tonna miqdorida ikkilamchi chiqindi birja sotuvlariga qoʻyildi. Ahamiyatli tomoni, bu jarayon Oʻzbekistonda birinchi marotaba amalga oshirilmoqda. Bunday tajriba rivojlangan davlatlar, jumladan, Yaponiya, Koreya mamlakatlari va Yevropa Ittifoqida qoʻllanib kelinadi.
Qayd etish lozimki, endi ekologik va sanitar talablarga javob bermagan holda ikkilamchi chiqindilarni yigʻish va sotish bilan noqonuniy tarzda shugʻullanib kelayotgan shaxslar faoliyatiga chek qoʻyiladi.
Mazkur tizim kelgusida tadbirkorlar, ayniqsa, qayta ishlash bilan shugʻullanuvchi korxonalarga qulayliklar yaratadi. Bundan tashqari, chiqindiga, mulkka boʻlgan munosabatni shakllantirishga va aholi tomonidan ularni saralashga xizmat qiladi.

С 1 июня 2024 года вторичное сырье будет продаваться только через биржу. Данная задача определена в соответствии с Указом Президента Узбекистана от 4 января 2024 года №5 «О мерах по совершенствованию системы обращения с отходами и снижению их негативного воздействия на экологическую ситуацию».
Для информации: 19 февраля текущего года глава государства ознакомился с презентацией, посвященной реформированию сферы экологии и охраны окружающей среды, в том числе в сфере обращения с отходами. По итогам презентации Президент поручил в месячный срок реализовать пилотный проект по обращению с отходами в Андижанской области.
Выполнение данного поручения впервые было осуществлено в Андижанской области. Два предприятия выставили на продажу 4 тонны вторичного сырья. Примечательно, что это делается впервые в истории республики. Подобная практика ведется в развитых странах, включая в странах Евросоюза, в Японии и Корее.
Стоит отметить, что деятельность лиц, незаконно занимающихся сбором и реализацией вторичных отходов без соблюдения экологических и санитарных требований, будет прекращена.
В будущем эта система создаст удобство для предпринимателей, особенно для предприятий по переработке отходов, а также послужит формированию отношения населения к отходам и их сортировке.