4–5-mart kunlari Toshkentda “Markaziy Osiyoda hayvonot dunyosiga qarshi jinoyatlarga qarshi kurashda salohiyat va yordamni kuchaytirish” xalqaro loyihasining birinchi bosqichi yakuniy yig‘ilishi bo‘lib o‘tmoqda.
Ushbu loyiha Markaziy Osiyo mamlakatlari: O‘zbekiston, Qozog‘iston, Qirg‘iziston va Tojikistonni yagona vazifa – Markaziy Osiyoda hayvonot dunyosining noqonuniy savdosiga qarshi kurashish bo‘yicha samarali chora-tadbirlar ishlab chiqish va amalga oshirish uchun birlashtiradi. Tashkilotchilar – O‘zbekiston Respublikasi Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi, Fauna va flora xalqaro tashkiloti (Buyuk Britaniya), “EKOMAKTAB” Respublika ekologik resurs markazi, O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Zoologiya instituti, TRAFFIC xalqaro tashkiloti (Buyuk Britaniya), Qozog‘iston bioxilma-xilligini saqlash assotsiatsiyasi (ASBC).
Tadbirni Ekologiya vazirligining Biologik xilma-xillik siyosatini yuritish bo‘limi boshlig‘i Abdurashid Sodiqov kirish so‘zi bilan ochdi va yig‘ilish kun tartibining dolzarbligini ta’kidladi.
“Yovvoyi hayvonlarning noqonuniy savdosi hozirda dunyoda daromad bo‘yicha to‘rtinchi o‘rinda turadi, afsuski, hayvonlarni noqonuniy ravishda sotayotganlar yetarlicha. Bu bioxilma-xillikning asosi bo‘lgan yovvoyi tabiat savdosiga qarshi kurashish uchun ko‘proq harakat qilishimiz kerakligini anglatadi. Biz ushbu maqsad yo'lida mahalliy va xalqaro tashkilotlar bilan izchil hamkorlikni yo‘lga qo‘ydik. Maqsadimiz havo, temir yo‘l va boshqa transport yo‘llar orqali hayvonlarni noqonuniy olib kirish yoki olib chiqib ketishning oldini olishdir”, — dedi Abdurashid Sodiqov.
Uchrashuvdan koʻzlangan maqsad loyihaning birinchi bosqichi natijalarini loyiha milliy hamkorlari vakillari bilan boʻlishish, erishilgan yutuqlar va olingan saboqlarni muhokama qilish, yovvoyi tabiatning noqonuniy savdosi bilan bogʻliq muammolarni hal qilish va CITES majburiyatlariga rioya qilishni ragʻbatlantirish boʻyicha keyingi qadamlarni belgilashdan iborat.
Markaziy Osiyoda yovvoyi tabiatning noqonuniy savdosiga qarshi kurashish boʻyicha Fauna va Flora dasturi menejeri Mett Lotton oʻz nutqida ekologik barqarorlik va xavfsizlikni taʼminlashda hamda CITES konvensiyasi (yo'qolib ketish xavfi ostida turgan yovvoyi fauna va flora turlari bilan xalqaro savdo to'g'risidagi konvensiya) bo'yicha majburiyatlarni bajarishda Oʻzbekistonning hissasi katta va koʻmagi muhim ekanligini taʼkidladi.
“Biz loyihaning birinchi bosqichidan o‘tdik va yaxshi natijalarga erishdik. Asosiy bo‘limlar o‘rtasida aloqa, tajriba va ma’lumotlar almashinuvi yo‘lga qo‘yilmoqda, ma’lumotnoma-axborot adabiyotlari tayyorlanmoqda, hayvonlar va ularning hosilalari (shoxlari, terilari) kontrabandasini aniqlash uchun hidlovchi itlar o‘qitilmoqda. Markaziy Osiyo davlatlari o‘rtasida transchegaraviy mintaqaviy hamkorlik yo‘lga qo‘yilmoqda, huquqbuzarlarni aniqlash, ularga chek qo‘yish, tergov qilish va qonunbuzarliklarga nisbatan qonun ijrosini ta’minlash funksiyalari kengaytirilmoqda, prokuror va sud salohiyati mustahkamlanmoqda”, — dedi Mett Lotton.
Ta'kidlash joizki, huquqni muhofaza qilish organlari tomonidan yovvoyi tabiatning noqonuniy savdosini aniqlash va ularga qarshi kurashish samaradorligini oshirish Markaziy Osiyo uchun muhim logistika muammosi bo'lib, katta sarmoya kiritish va idoralar o'rtasida samarali muvofiqlashtirishni talab qiladi. Qozog'iston, Qirg'iziston va O'zbekiston 19 193 km quruqlikdagi chegaraga ega va cheklangan, turli darajadagi ustuvorlik, moliya va resurslarni ajratadi. Yovvoyi tabiat manbalari hududlarida, transport hududlarida va odam savdosi yo‘llari bo‘ylab nazorat-o‘tkazish punktlarida joylashgan huquq-tartibot idoralari xodimlari kamdan-kam hollarda yovvoyi tabiat savdosiga to‘sqinlik qilish, oldini olish yoki ularga qarshi kurashish uchun zarur bo‘lgan zarur bilim, ma’lumot va texnologiyalarga ega bo‘ladilar.
Tadbirda CITES ro‘yxatiga kiritilgan yovvoyi tabiat obyektlarini kamyob va zaif deb aniqlash bo‘yicha bilim va ko‘nikmalarini oshirish maqsadida qator seminar-treninglar tashkil etilgani ta’kidlandi. Axborot-ma’lumotnoma adabiyotlari, ko‘rgazmali qurollar tayyorlandi. Mazkur loyiha doirasida amalga oshirilayotgan ishlar hamkorlikning dastlabki va ilg‘or shakli bo‘lib, O‘zbekiston Respublikasi Bojxona qo‘mitasining salohiyati va resurslari, atrof-muhitni muhofaza qilish boshqarmalari, ilm-fan va jamoat ekologik tashkilotlari ekspertlarini mujassamlashtirgan.

В Ташкенте рассказали о результатах проекта по борьбе с незаконной торговлей дикими животными в ЦА
С 4 по 5 марта в Ташкенте проходит Заключительная встреча по первому этапу международного проекта «Укрепление потенциала и содействие в борьбе с преступлениями против дикой природы в Центральной Азии».
Данный проект объединяет страны Центральной Азии: Узбекистан, Казахстан, Кыргызстан и Таджикистан в общей задаче – разработка и внедрение эффективных мер по борьбе с незаконной торговлей дикими животными в Центральной Азии. Организаторами выступают Министерство экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Республики Узбекистан, международная организация Fauna and Flora (Великобритания), Республиканский эколого-ресурсный центр «EKOMAKTAB», Институт зоологии АН Республики Узбекистан, международная организация TRAFFIC (Великобритания), Ассоциация сохранения биоразнообразия Казахстана (АСБК). Открыл мероприятие руководитель Управления политики в сфере биоразнообразия Министерства экологии Абдурашид Садиков, отметивший актуальность повестки встречи.
«Незаконная торговля дикими животными сегодня является четвертой по прибыльности торговлей в мире, к сожалению, достаточно людей, продающих животных нелегально. Это значит, что нам нужно предпринимать больше мер для борьбы с торговлей дикими животными, которые являются основой биоразнообразия. Мы наладили последовательное сотрудничество с местными и международными организациями в этом отношении. Наша цель - предотвратить незаконный ввоз или вывоз животных воздушным, железнодорожным и другими видами транспортного сообщения», – рассказал Абдурашид Садиков.
Цель встречи – поделиться результатами первого этапа проекта с представителями национальных партнеров проекта, обсудить достижения и извлеченные уроки, а также определить следующие шаги в решении проблем незаконной торговли дикими животными и содействии выполнения обязательств по Конвенции СИТЕС.
Менеджер программы по борьбе с нелегальной торговлей дикой природой в Центральной Азии Fauna and Flora Мэтт Лоутон в своей обзорной речи отметил значительный вклад Узбекистана и значимую поддержку правительства страны в обеспечение экологической стабильности и безопасности, а также реализацию условий выполнения обязательств по Конвенции СИТЕС (Конвенция о международной торговле видами дикой фауны и флоры, находящимися под угрозой исчезновения).
«Мы прошли первый этап проекта и имеем хорошие результаты. Налаживается связь между ключевыми ведомствами, обмен опытом и информацией, подготовлена справочная и информационная литература, готовятся собаки-ищейки для выявления контрабанды с животными и их дериватами (рогами, шкурами). Налаживается трансграничное региональное сотрудничество между странами Центральной Азии, наращиваются функции по выявлению, пресечению, расследованию и право применению в отношении нарушителей и укреплению прокурорского и судебного потенциала», - отметил Мэтт Лоутон.
Стоит отметить, повышение эффективности выявления и реагирования правоохранительных органов на незаконный оборот дикой природы является серьезной логистической проблемой для Центральной Азии, требующей значительных инвестиций в потенциал и эффективную координацию между ведомствами. Казахстан, Кыргызстан и Узбекистан имеют общую сухопутную границу протяженностью 19 193 км и выделяют ограниченные и различные уровни приоритета, финансирования и ресурсов. Сотрудники правоохранительных органов, размещенные в зонах источников дикой природы, транспортных узлах и контрольно-пропускных пунктах вдоль маршрутов незаконного оборота, редко имеют доступ к необходимым знаниям, информации и технологиям, необходимым для эффективного пресечения, предотвращения или реагирования на торговлю дикими животными.
На мероприятии было сказано, что для повышения уровня знаний и навыков по выявлению объектов дикой природы, попадающих в список конвенции СИТЕС как редких и уязвимых, был организован ряд семинаров и тренингов. Подготовлена информационно-справочная литература и наглядные пособия.  Проводимая работа в рамках данного проекта является первой и прогрессивной формой совместной работы, которая объединяет административный потенциал и ресурсы Таможенного комитета Республики Узбекистан, природоохранного ведомства, экспертный потенциал науки и общественных экологических организаций.