Surxondaryoda daraxtlar beton qoplamalardan tozalandi
Bosh prokuroratura hamda Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi hamkorligida Surxondaryo viloyatida oʻrganish ishlari olib borilmoqda.
O‘rganish davomida “Yashil makon” umummilliy loyihasi bahorgi mavsumiga tayyorgarlik boʻyicha amalga oshirilgan ishlar bilan tanishildi. Shuningdek, “Alpomish” MFY hududida tashkil etilgan “Ekologiya bogʻi” hamda Nuroniylar choyxonasi yaqinidagi “Eko bogʻ” hududida mavjud daraxtlarning ostki qismi betonlanganligi aniqlanib, beton qoplamalardan tozalandi.
Shu bilan birga, oʻrganishlar natijasida yuqorida qayd etilgan holatlar va boshqa kamchiliklarni bartaraf etish bo‘yicha soha masʼullariga tegishli koʻrsatma va topshiriqlar berildi.

В Сурхандарьинской области деревья очистили от бетонных покрытий
Генеральной прокуратурой совместно с Министерством экологии, охраны окружающей среды и изменения климата проводятся мониторинговые работы в Сурхандарьинской области.
В ходе мероприятий инспекторы были ознакомлены с проделанной работой в рамках подготовки к весеннему сезону общенационального проекта «Яшил Макон» («Зеленое пространство»). Также было установлено, что на территории «Сада экологии» в махалле «Алпомиш» были забетонированы деревья, после чего бетонное покрытие было снято.
Вместе с тем, по итогам мониторинговых мероприятий, руководителям отрасли были даны соответствующие указания и поручения по устранению подобных ситуаций и других недостатков.