Byudjet mablag‘laridan maqsadli va samarali foydalanish masalasi muhokama qilindi
Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligida byudjet mablag‘laridan samarali foydalanishga qaratilgan yig‘ilish o‘tkazildi. Unda Ekologiya vazirining Birinchi o‘rinbosari Obidjon Qudratov, vazir o‘rinbosari Jusipbek Kazbekov, Bosh prokuror o‘rinbosari Salom Samadov, Hisob palatasi mas’ul xodimlari, vazirlikning hududiy boʻlinma va tizim tashkilotlari rahbarlari ishtirok etdi.
Ma’lumot uchun, Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev raisligida 2024-yil 16-yanvar kuni “2024-yilda makroiqtisodiy barqarorlik va iqtisodiy rivojlanishni taʼminlash boʻyicha ustuvor vazifalar” yuzasidan oʻtkazilgan videoselektor yigʻilishida belgilangan vazifalar ijrosini taʼminlash maqsadida Hisob palatasi, Bosh prokuratura, Iqtisodiyot va moliya vazirligi hamda Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim oʻzgarishi vazirligi oʻrtasida 2024-yil 12-fevraldagi Qoʻshma qarori qabul qilindi.
Qoʻshma qarorga asosan, Ekologiya vazirligi tizimida Davlat byudjeti mablagʻlari maqsadli va samarali ishlatilishi ustidan monitoring va nazorat tizimini oʻrnatish asosiy maqsad qilib belgilandi.
Yig‘ilishda Qo‘shma qaror ijrosini ta’minlash bo‘yicha qilinishi kerak bo‘lgan vazifalar belgilab olinib, tegishli ko‘rsatma va tavsiyalar berildi.

Обсуждены вопросы целевого и эффективного использования бюджетных средств
В Министерстве экологии, охраны окружающей среды и изменения климата прошло совещание, направленное на эффективное использование бюджетных средств. В мероприятии приняли участие первый заместитель министра экологии Обиджон Кудратов, заместитель министра Жусипбек Казбеков, заместитель генерального прокурора Салом Самадов, ответственные сотрудники Счетной палаты, руководители региональных подразделений и системных организаций министерства.
Для информации: в целях обеспечения выполнения задач, поставленных на видеоселекторном совещании «Приоритетные задачи по обеспечению макроэкономической стабильности и экономического развития в 2024 году», проведенном 16 января 2024 года под председательством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиеева, Счетной палатой, Генеральной прокуратурой, Министерством экономики и финансов и Министерством экологии, охраны окружающей среды и изменение климата 12 февраля 2024 года было принято Совместное решение.
Согласно совместному решению, основной целью стало создание в Министерстве экологии системы мониторинга и контроля за целевым и эффективным использованием средств государственного бюджета.
На заседании были определены задачи, которые необходимо выполнить для обеспечения реализации Совместного решения, даны соответствующие поручения и рекомендации.