Samarqandda Sharja amirligining arxeologik topilmalari koʻrgazmasi ochildi
18-aprel - "Xalqaro yodgorliklarni va tarixiy joylarni asrash kuni" munosabati bilan Samarqanddagi “Ipak yoʻli” turizm va madaniy meros xalqaro universiteti qoshidagi Art-Rezidensiyada Sharja amirligining arxeologik topilmalari koʻrgazmasi ochildi.
Ochilish marosimida BAA Sharja amirligi Hukumati ijrochi raisi Shayx Fahim ibn Sulton Ol Qosimiy, Oʻzbekiston Respublikasi Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim oʻzgarishi vaziri Aziz Abduhakimov, Sharja arxeologiya boshqarmasi bosh direktori Eyza Yusuf, BAAning O’zbekistondagi va O’zbekistonning BAAdagi elchixonalari, Chxunchxon-Pukto provinsiyasi (Janubiy Koreya) gubernatori, Samarqand viloyati hokimligi, BAA delegatsiyasi vakillari, mahalliy mutaxassislar ishtirok etdi.
Tadbirda nutq soʻzlagan Ekologiya vaziri Aziz Abduhakimov koʻrgazmaning ochilishi ikki davlat oʻrtasidagi madaniy aloqalarni yanada rivojlantirishga xizmat qilishini taʼkidladi.
“Sharja qadimiy tarixga ega. Bu hududda koʻplab eksponatlar topilgan. Ahamiyatli tomoni shundaki, bu topilmalarning 80 foizi ilk bor Oʻzbekistonda koʻrgazmaga qoʻyildi, — dedi vazir. — Koʻrgazmadan Arabiston va Markaziy Osiyo oʻrtasidagi munosabatlar tarixi hamda Sharja Amirligining neolit davridan Islomgacha boʻlgan davriga oid 170 dan ortiq arxeologik topilmalar oʻrin olgan”.
Ochilish marosimida nutq soʻzlagan Shayx Fahim ibn Sulton Ol Qosimiy esa Oʻzbekiston va Birlashgan Arab Amirliklarining tarixi, madaniyati bir-biriga juda yaqin ekanligini qayd etdi.
“Sharja amirligi arxeologik topilmalari koʻrgazmasining aynan Oʻzbekistonda ochilgani oʻziga xos ahamiyatga ega. Negaki ikki davlatning madaniyati, tarixi, eʼtiqodi mushtarak”, — dedi  u.
Maʼlumot uchun, Sharjadagi Mleyxa arxeologik yodgorligida saroy, istehkomlar, uylar va insonlar hamda hayvonlar qabrlari topilgan. Topilmalarning umumiy maydoni 3 kmga choʻzilgan. Mleyxadan uzoq boʻlmagan hududda esa arxeologlar oltin, kumush, bronza, temir, fil suyagi, alebastr, shisha va boshqalardan yasalgan, bezatilgan buyumlar ham topilgan. Bu buyumlarda qadimgi Misr, Yunon, Rim, Parfiya, Oʻrta Osiyo, Hindiston madaniyati izlarini koʻrish mumkin.

В Самарканде открылась выставка археологических находок эмирата Шарджа
18 апреля по случаю Международного дня памятников и исторических мест в Арт-резиденции Международного университета туризма и культурного наследия «Шелковый путь» в Самарканде открылась выставка археологических находок эмирата Шарджа.
В церемонии открытия приняли участие исполнительный председатель правительства эмирата Шарджа ОАЭ Шейх Фахим ибн Султан Аль Касими, министр экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Республики Узбекистан Азиз Абдухакимов, генеральный директор Управления археологии Шарджи Эйза Юсуф, Посольства ОАЭ в Узбекистане и Узбекистана в ОАЭ, Губернатор провинции Чхунчхон-Пукто (Южная Корея), представители делегации ОАЭ, местные специалисты.
Выступая на мероприятии, министр экологии Азиз Абдухакимов отметил, что открытие выставки послужит дальнейшему развитию культурных связей между двумя странами.
"Шарджа имеет древнюю историю. В этом районе было найдено множество артефактов. Важно то, что 80% этих находок были впервые выставлены в Узбекистане. На выставке представлено более 170 археологических находок, относящихся к истории отношений между Аравией и Центральной Азией, а также к периоду эмирата Шарджа от неолита до Ислама", - сказал министр.
Выступая на церемонии открытия, Шейх Фахим ибн Султан Аль Касими отметил, что история и культура Узбекистана и Объединенных Арабских Эмиратов очень близки друг другу.
"Все эти находки показывают нашу связь, с нашей историей, культурой. Изучая эти исторические находки, нам бы хотелось показать какое значение они имеют для культурного наследия" - сказал шейх Фахим ибн Султан Аль Касими.
Для справки: дворец, укрепления, дома и могилы людей и животных были обнаружены на археологическом памятнике Млейха в Шарджа. Общая площадь находок растянулась на 3 км. Однако в районе недалеко от Млейхи археологи также обнаружили богато украшенные предметы из золота, серебра, бронзы, железа, слоновой кости, алебастра, стекла и т. д. На этих предметах можно увидеть следы древнеегипетской, греческой, римской, парфянской, среднеазиатской, индийской культур.