Давлат экология қўмитаси раиси ОАВ вакиллари билан учрашди
2020 йил 10 март куни Ўзбекистон Республикаси Экология ва атроф муҳитни муҳофаза қилиш давлат қўмитаси раиси Шавкат Абдуразаков ОАВ вакиллари, жамоат ташкилотлари ҳамда блогерлар билан учрашди.
Қўмита раиси  жорий йилнинг 6 март куни Ўзбекистон Республикаси Президенти  Шавкат Мирзиёев раҳбарлиги остида соҳадаги мавжуд муаммоларга бағишланган йиғилиш бўйича ахборот берди. Хусусан, Давлат раҳбарининг мавжуд муаммоларни ҳал этиш юзасидан аниқ вазифалар белгилаб берилганлигини аълоҳида таъкидлаб ўтди.
Шу билан бирга соҳадаги мавжуд муаммолар юзасидан  жамоат ташкилотлари, ОАВ вакиллари ҳамда блогерларнинг фикрини ўрганиш, атроф муҳитни муҳофаза қилиш бўйича аниқ чора-тадбирлар режаси ҳамда унга мувофиқ равишда  стратегияни ишлаб чиқишда мазкур эътироз ҳамда таклифларни эътиборга олиш муҳим аҳамият касб этиши тўғрисида сўз юритди.
Хусусан, чиқиндилар билан боғлиқ тизим етарли даражада ишламаётганлигига урғу берилди. Давлат экология қўмитаси раиси Ш. Абдуразаков ва тегишли мутасаддилар томонидан жорий йилнинг 8 март куни Оҳангарон туманида жойлашган Тошкент шаҳар маиший чиқинди полигонидаги  ҳолатни жойига чиқиб ўргандилар. Тошкент вилояти Оҳангарон туманида жойлашган маиший чиқинди полигони санитар ҳолат қониқарсиз эканлиги сабабли ҳудудда ободонлаштириш ҳамда унинг атроф-муҳитга салбий таъсирини олдини олиш чора-тадбирларини белгиланди. Хусусан:
– полигондаги чиқиндиларнинг таркибини ҳамда атроф-муҳитга келтираётган таъсирини ўрганиш ишларини олиб бориш;
– чиқинди полигони ҳудудини хусусий чиқиндиларни қайта ишловчи корхоналарни жалб қилган ҳолда бириктириб бериш ва бунинг натижасида чиқиндиларни қайта ишлаш орқали полигон кенгайишининг олдини олиш;
– республика шаҳарларида санитар тозалаш хизматларини кўрсатиб келаётган «Тоза ҳудуд» ва «Махсустранс» ДУКларни давлат-хусусий шерикчилик шарти билан тарбиркорлик субъектларига бириктириб бериш шулар жумласидандир.
Шу билан бирга дарахтларни ноқонуний кесганлик учун масъулиятни, жарималар миқдорини ошириш, ҳуқуқбузар шахсларга нисбатан қатъий жазо чораларини белгилаш Давлат раҳбари томонидан қўйилган асосий вазифалардан бири эканлиги таъкидланди.
Давлат экология қўмитаси раиси мамлакатимиздаги барча дарахтларни хатловдан ўтказиш, уларни ID-карталар билан белгилаш ҳамда уларга масъуларни аниқлаб бериш ташаббуси билан чиқди. Жараён мураккаб бўлса-да, уни амалга ошириш долзарб эканлиги баён этилди. Мазкур тадбир учун Қўмита тизимидаги 300 та инспекторнинг жалб этилиши ҳамда унда барча истак билдирган ОАВ вакиллари, блогерлар иштирок этиши мумкинлиги маълум қилинди.
Ташриф буюрганлар соҳада юзага келган  муаммолар ҳамда уларни ҳал этиш юзасидан таклифларни бериш имконига эга бўлдилар.
Хусусан, республикада экологик таълимни ривожлантириш, экологик маданиятни ошириш, жамоат экологик назорати инспекторларининг фаолиятини самарали ташкил этиш, уларни рағбатлантириш механизмларини ишлаб чиқиш, компенсацион тўловлардан тушаётган маблағлар сарфланишининг шаффофлигини таъминлаш, жамоат экологик экспертизасини амалга оширишни таъминлаш, шунингдек, Ўзбекистонда АЭС қурилиши муносабати билан жамоат эшитувини ташкил этиш, дарахтларнинг ноқонуний кесилишига барҳам бериш, жавобгарликни ҳамда жарималар миқдорини ошириш бўйича таклифлар берилди.

Председатель Госкомэкологии провел диалог с общественностью и прессой
10 марта состоялась встреча вновь назначенного председателя Государственного комитета по экологии и охране окружающей среды Шавкатжона Абдуразакова с представителями СМИ, блогерами и общественными активистами.
Руководитель ведомства рассказал о прошедшем 6 марта совещании под председательством Президента Шавката Мирзиёева, посвященном проблемам сферы. Глава государства дал конкретные поручения по исправлению ситуации. Все минувшие дни новый председатель комитета знакомился с нынешней ситуацией и принял решение изучить мнения населения, журналистов и блогеров. Эта встреча поможет в определении главных недостатков и формировании планов по их устранению в будущем.
Президент Узбекистана на упомянутом совещании отметил, что должным образом не работает сфера обращения с отходами. Председатель Госкомэкологии 8 марта посетил Ахангаранский полигон бытовых отходов и поставил задачи по исправлению сложившегося там положения. Там имеется достаточно сырья для переработки, включая цветные металлы, однако оно не используется в должной мере. Предстоит создавать соответствующие мощности.
Другой приоритет – укрепление сотрудничества с частными предприятиями, которые способны оказывать услуги с большей эффективностью. Запланировано применение механизмов государственно-частного партнерства на региональных предприятиях санитарной очистки «Тоза худуд» – в первую очередь, в городах. На селе – с учетом социального аспекта – услуги по сбору отходов продолжат оказывать государственные учреждения.
Глава государства поручил усилить наказание за незаконную вырубку деревьев, случаи которой встречаются несмотря на введенный с прошлого года мораторий. Уже начата подготовка предложений по значительному повышению штрафов – в разы – и принятию дополнительных серьезных мер в отношении виновных лиц.
Председатель комитета выступил с инициативой провести поголовную инвентаризацию деревьев всей страны, определить балансодержателей каждого и обозначить их соответствующими ID-картами. Он подчеркнул, что эта превентивная мера – процесс сложный, однако нельзя сидеть сложа руки. Решено привлечь как можно больше специалистов, чтобы охватить поочередно каждый регион. Уже на следующей неделе работа начнется в Ташкенте. Участвовать в ней в качестве наблюдателей приглашены представители общественности и СМИ. В первую очередь она затронет места, где есть потенциальная угроза строительства. Результаты – списки деревьев с указанием видов - передадут местными хокимиятам, которые также несут ответственность за сохранность зеленого покрова на своей территории.
Также предстоит решать вопросы укрепления кадрового состава и материально-технической базы, инвентаризации охраняемых природных территорий и развития там инфраструктуры для экотуризма, привлечения инвестиций местными подразделениями комитета, создания преференций предприятиям, занимающимся экотехнологиями. Для усиления ответственности и предотвращения коррупции считается важным пересмотреть принципы материального стимулирования сотрудников инспекций по контролю.
– В сфере экологии принято множество нормативных документов, создана достаточная законодательная база, однако она не применяется должным образом. Надо требовать исполнения, - подчеркнул Шавкатжон Абдуразаков. - В приоритете – вопросы, непосредственно волнующие соотечественников на местах.
Встречу продолжили выступления активистов, журналистов и блогеров, высказывавших свои предложения и жалобы, задававших вопросы на самые больные темы. Председатель комитета с благодарностью принимал критические замечания и пообещал принять меры по каждому из них.