Oʻzbekistonda 250 milliondan ortiq daraxtlarning koordinatalari aniqlanib, raqamli xaritasi yaratildi
12:20
Ayni damda respublikamizdagi barcha daraxtlar raqamlashtirilib, xatlovdan oʻtkazilmoqda. Toshkent shahrida esa sinov tariqasida daraxtlar pasportlashtiriladi. Bu Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2023-yil 23-noyabrdagi “Respublikada yashillik darajasini yanada oshirish, ”Yashil makon" umummilliy loyihasini izchil amalga oshirish orqali ekologik barqarorlikni taʼminlash chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi 199-son Farmonga koʻra amalga oshirilmoqda.
Maʼlumot uchun, daraxtlarni pasportlashtirish 3 bosqichda amalga oshiriladi. 1-bosqichda aerokosmik tasvirlar va dasturiy vositalardan foydalangan holda mavjud daraxtlar toʻliq xatlovdan oʻtkaziladi. 2-bosqichda xatlov natijasiga koʻra aniqlangan daraxtlarning turi, yoshi, boʻyi, holati va joylashuv koordinatasini aks ettiruvchi maʼlumotlar bazasi shakllantiriladi. 3-bosqichda maʼlumotlar bazasi asosida “Yashil makon” elektron platformasida har bir daraxtga pasport shakllantiriladi va ID raqam beriladi.
1-bosqich doirasida barcha viloyatlardagi yashil qoplam maydoni aniqlandi. Bunda hududlardagi barcha daraxtlar va butalarning maydoniga, sunʼiy yoʻldoshlar orqali olingan fotosuratlardan foydalanib, geoaxborot tizimi orqali ishlov berildi. Bundan tashqari, vazirlik huzuridagi Atrof-muhit va tabiatni muhofaza qilish texnologiyalari ilmiy-tadqiqot instituti bilan birga sunʼiy yoʻldoshdan olingan kosmik suratlar, masofadan zondlash, geoaxborot tizimlari hamda sunʼiy intellekt texnologiyalari yordamida yurtimizdagi barcha daraxtlar xatlovdan oʻtkazilib, joylashuv koordinatalari, soni aniqlandi hamda raqamli xaritasi yaratildi. Bunda AQSH, Kanada, Xitoy, Hindiston, Avstraliya, Rossiya, Germaniya va Yaponiya kabi davlatlarning tajribalari oʻrganildi.
Daraxtlarning sanogʻini amalga oshirishda 5 yoshdan yuqori boʻlgan daraxtlar hisobga olindi. Mazkur tadqiqot ishlari Oʻzbekiston Respublikasi hududidagi barcha viloyatlar va tumanlar kesimida amalga oshirildi. Jami 254 million 162 ming 505 dona daraxtning koordinatalari aniqlanib, raqamli xaritasi yaratildi.
Shu bilan birga, 2-3-bosqichlarda xatlov ishlari inspektorlar tomonidan joyiga chiqqan holda amalga oshirilmoqda. Bunda “Yashil makon” elektron platformasi takomillashtirilib, daraxtlar xatlovi boʻyicha daraxatlar reyestri tizimi joriy etildi. Ushbu tizim orqali maxsus planshetlar yordamida daraxtlarning turi, diametri, holati, koordinatasi, fotosi, va masʼul tashkilot toʻgʻrisidagi maʼlumotlar kiritilib borilmoqda.
Hozirgi kunda respublika boʻyicha jami 200 mingdan ortiq daraxtlar xatlovdan oʻtkazilib, maʼlumotlar elektron platformaga kiritildi.

В Узбекистане оцифровали более 250 млн деревьев и создали цифровую карту
В настоящее время более 250 млн деревьев по всей республике оцифрованы. В Ташкенте в тестовом режиме будут паспортизировать деревья. Это предусмотрено Указом Президента Республики Узбекистан от 23 ноября 2023 года № 199 «О мерах по обеспечению экологической устойчивости путем дальнейшего повышения уровня озеленения в республике и последовательной реализации общенационального проекта «Яшил макон».
Для информации: паспортизация деревьев проводится в 3 этапа. На 1-м этапе проводится учет деревьев с помощью – аэро и –космических снимков. На 2-м этапе создается база данных с указанием типа, возраста, высоты, состояния и координатов местоположения деревьев. На 3-м этапе каждому дереву присваивается идентификационный номер и создается паспорт на электронной платформе «Яшил Макон».
В рамках 1-го этапа была определена площадь зеленых насаждений во всех регионах. При этом площадь всех деревьев и кустарников в регионах была обработана через геоинформационную систему с использованием фотографий, сделанных со спутников. Кроме того, совместно с Научно-исследовательским институтом окружающей среды и природоохранных технологий при Министерстве были исследованы все деревья республики, определены их координаты, количество, а также создана цифровая карта с помощью спутниковых снимков, дистанционного зондирования, геоинформационных систем и технологий искусственного интеллекта. Для этого был изучен опыт таких стран, как США, Канада, Китай, Индия, Австралия, Россия, Германия и Япония.
При подсчете учитывались деревья возрастом старше 5 лет. Данное исследование проводилось во всех областях и районах Республики Узбекистан. Всего определены координаты 254 миллионов 162 тысяч 505 деревьев и создана цифровая карта.
При этом на 2-м и 3-м этапах работы проводятся инспекторами на месте. Усовершенствована электронная площадка «Яшил Макон», внедрена система реестра деревьев, куда с помощью специальных планшетов вносится информация о типе, диаметре, состоянии, координатах, фото и ответственной организации деревьев.
Сегодня по всей республике зарегистрировано более 200 тысяч деревьев. Информация о них внесена в электронную платформу.