Andijon viloyati: «SING LIDA» MChJ qo‘shma korxonasining faoliyati to‘xtatildi
So‘nggi oylarda Davlat ekologiya qo‘mitasiga aholi, jamoatchilik tashkilotlari tomonidan atrof muhitga zararli tashlamalar tashlayotgan yirik tsement ishlab chiqarish korxonalari faoliyati yuzasidan shikoyat va murojaatlar kelib tushayotganligi, shuningdek, Qo‘mita tomonidan ayni kunlarda «SING LIDA» MChJ qo‘shma korxonalarining faoliyati tekshirilayotganligi to‘g‘risida ma’lum qilingan edi (http://eco.gov.uz/ru/site/news?id=448).
Davlat ekologiya qo‘mitasi tomonidan 2020 yil 12-21 fevral kunlari Andijon viloyati, Asaka tumanida joylashgan «SING LIDA» MChJ QK faoliyatida, tabiatni muhofaza qilish va tabiiy resurslardan oqilona foydalanishga oid qonun va me’yoriy-huquqiy hujjatlar talablari ijrosining ta’minlanishi yuzasidan tekshirish o‘tkazildi.
Tekshirish davrida korxonaning klinker tayyorlash pechining ishlash jarayonida tsiklonlarning bir nechta joyida tuynuklar mavjudligi, o‘z navbatida ifloslantiruvchi moddalarning mazkur tuynuklardan to‘g‘ridan – to‘g‘ri atmosfera havosiga tashlanayotganligi;
klinker tayyorlash pechidagi ifloslantiruvchi moddalarni tashlash 1- va 2-manbalardagi chang tozalash uskunasining samaradorligini o‘lchash uchun laboratoriya tahlillari o‘tkazilganida, 1-manbadagi tsement changini ushlash qurilmasining samaradorligi 53,1 % (loyiha bo‘yicha 99,9%), 2-manbadagi chang ushlash qurilmasining samaradorligi 60,7% (loyiha bo‘yicha 99,9%) ni tashkil etib, changlarni ushlab qolish samaradorligi past darajada ekanligi aniqlandi.
Yuqoridagi holatlarda O‘zbekiston Respublikasining «Tabiatni muhofaza qilish to‘g‘risida», «Atmosfera havosini muhofaza qilish to‘g‘risida»gi qonunlar talablari buzilgan.
Aniqlangan kamchiliklarni tezkorlik bilan bartaraf etish, atmosfera havosiga tashlanadigan ifloslantiruvchi moddalarni kamaytirish maqsadida jamiyat balansida mavjud bo‘lgan, bugungi kunda ekologik talablarga javob bermaydigan holatda ishlab turgan klinker tayyorlash pechi va tsement tayyorlash tegirmoni uskunalarining faoliyati vaqtincha to‘xtatildi va bajarilishi majburiy bo‘lgan ko‘rsatmalar berildi.
Eslatib o‘tish joizki, Vazirlar Mahkamasining «Davlat ekologik ekspertizasi to‘g‘risidagi nizomni tasdiqlash haqida» 2018 yil 22 noyabrdagi 949-son qaroriga ko‘ra tsement ishlab chiqarish korxonalari atrof-muhitga ta’sir ko‘rsatishning I toifasiga mansub (yuqori darajali xavfli) faoliyat turi deb belgilangan.

Андижанская область: Госкомэкологии приостановил деятельность цементного производства
В последние месяцы население и общественные организации неоднократно обращаются в комитет с жалобами на деятельность крупных предприятий-производителей цемента, загрязняющих своими выбросами окружающую среду. Как сообщалось ранее, Госкомэкологии инициировал проверки их деятельности (http://eco.gov.uz/ru/site/news?id=448).
12-21 февраля организована проверка СП ООО «SING LIDA», расположенного в Асакинском районе Андижанской области. Специалисты изучили, как обеспечивается исполнение законодательства и нормативно-правовых документов по охране природы и рациональному использованию ресурсов. В ходе ознакомления с процессом работы клинкерной печи выяснилось, что в нескольких местах циклонов имеются отверстия, через которые загрязняющие вещества поступают прямо в атмосферный воздух.
Там же проведены лабораторные анализы эффективности пылеочистных устройств двух источников загрязняющих веществ. Показатели пылеулавливания оказались слишком низкими: в первом случае – 53,1%, во втором – 60,7%, при том, что проектная мощность обоих – 99,9%.
Вышеприведенные факты свидетельствуют о нарушении требований законов «Об охране природы» и «Об охране атмосферного воздуха». В связи с этим временно приостановлена работа клинкерной печи и цементной мельницы ООО «SING LIDA», не соответствующих современным экологическим требованиям. Специалистами даны обязательные к исполнению указания для оперативного устранения недостатков и сокращения выбросов загрязняющих веществ в атмосферный воздух.
Напомним, что предприятия по производству цемента отнесены к I категории воздействия на окружающую среду (высокий риск). Это закреплено постановлением Кабинета Министров № 949 от 22 ноября 2018 года «Об утверждении Положения о государственной экологической экспертизе».