Toshkent viloyati: Chirchiq shahrida noto‘g‘ri shakl berilgan daraxtlar yuzasidan
2020 yil 30 mart kuni ijtimoiy tarmoqlarda Toshkent viloyati Chirchiq shahrida noto‘g‘ri shakl berilgan daraxtlar bo‘yicha joylashtirilgan habarga muvofiq Davlat ekologiya qo‘mitasi Toshkent viloyati boshqarmasi inspektorlari holatni o‘rganish uchun joyiga chiqdilar.
O‘rganish davomida Chirchiq shahri A. Navoiy ko‘chasining «Maksam-Chirchiq» korxonasi bilan yonma-yon hududdagi 9 tup chinor 3 metr balandlikdan kesilganligi, shuningdek, ushbu daraxtlar tepasidan yuqori kuchlanishga ega bo‘lgan elektr energiyasi liniyasi o‘tganligi ma’lum bo‘ldi.
Ma’lumot o‘rnida aytish joizki, 2016 yilda ob-havoning keskin o‘zgarishi natijasida daraxtlar avariya holatida bo‘lganligi sababli hamda aholi salomatligiga va mol-mulkiga xavf solmasligi uchun kesilgan va bugungi kunga qadar o‘sib chiqqan qismi Davlat ekologiya qo‘mitasi organlaridan tegishli xulosa olinmasdan, shuningdek, O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2018 yil 31 martdagi 255-son qarori talablariga rioya etilmasdan kesilgan.
Davlat ekologiya qo‘mitasi tomonidan surishtiruv ishlari davom etmoqda, huquqbuzarlikni sodir etgan shaxslar javobgarlikka tortiladi.

Ташкентская область: Не соответсвующая обрезка деревьев в Чирчике
30 марта 2020 года, согласно сообщению опубликованного в социальных сетях, о несоответствующей обрезке группы деревьев ценных пород в городе Чирчик, на место происшествия выехали инспекторы Ташкентского областного управления Госкомэкологии.
В ходе обследования выявлено, что на улице А.Навои в г.Чирчик, на территории прилегающей к предприятию «Максам-Чирчик», были обрезаны до высоты три метра 9 многолетних платанов. Так же было установлено, что верхние ветви этих деревья были расположены под проводами высоковольтной линией электропередачи.
Следует отметить, что в 2016 году в результате влияния неблагоприятных природных условий, эти деревья были уже подвергнуты обрезке, по причине их аварийного состояния угрожавшего безопасности здоровья и имуществу населения. Вместе с этим, вновь выросшая до настоящего времени часть этих деревьев, была подвержена сокращению и новой образке без получения соответствующего заключения Государственного экологического комитета, а также без соблюдения требований Постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан № 255 от 31 марта 2018 года.
По данному факту территориальное подразделение Госкомэкологии проводит расследование, с целью установления виновных и их привлечения к ответственности.