Xalqaro ekologik bilimlar kuniga bag‘ishlangan tadbir bo‘lib o‘tdi
Toshkentdagi Gidrometeorologiya texnikumida "Ekologik ta'lim — ekologik barqarorlik omili" mavzusida tadbir bo‘lib o‘tdi. Tadbir Tabiat resurslari vazirligi va Atrof muhit va tabiatni muhofaza qilish texnologiyalari ilmiy-tadqiqot instituti tomonidan tashkil etildi.
15-aprel — Xalqaro ekologik bilimlar kuniga bag'ishlangan tadbirda tabiat resurslaridan oqilona foydalanish, ekologik muammolar va boshqa dolzarb mavzularga e'tibor qaratildi.
Xususan, texnika fanlari doktori Furqat Erkaboyev "Suv resurslari va ulardan oqilona foydalanish" mavzusiga bag'ishlangan ma'ruzasida suvni ortiqcha isrof qilmaslik borasida alohida to'xtaldi.
Ma'lumotlarga ko'ra, dunyodagi chuchuk suvlarning 70-90 foizi rivojlanayotgan davlatlarda ekin maydonlarini sug'orish uchun sarflanadi. Har bir kishi bir kunda 50 litr atrofida suv iste'mol qiladi.
Muammolarga to'xtalsak, dunyo boʻyicha hosil boʻlayotgan oqova suvlarning 70-80 foizdan ortiq qismi qayta ishlanmaydi (tozalanmaydi).
Dunyoda 1,9 mlrd.ga yaqin aholi ifloslangan suvni isteʼmol qilishi natijasida vabo, uchburugʻ, tif va poliomielit kabi kasalliklar bilan xastalanadi.
Butunjahon Sogʻliqni saqlash tashkiloti va UNICEF maʼlumotlariga ko'ra, 2021-yilda  1 000 000 ga yaqin inson ifloslangan suv isteʼmolidan kelib chiqqan kasalliklar sababli vafot etgan.
O‘zbekistonda hududida yerosti suvlari zaxiralari, asosan, Toshkent, Samarqand, Surxondaryo, Namangan, Andijon va Fargʻona viloyatlarida bor. Buxoro va Navoiy viloyatlarida oʻrtacha suv zaxiralari boʻlsa, Qoraqalpogʻiston va Xorazmda chuchuk suvlar deyarli mavjud emas.
Yerosti chuchuk suvlari respublika boʻylab teng tarqalmagani eng katta muammolardan biridir.
Tahlillarga koʻra, 2025-yilga borib yer yuzidagi davlatlarning yarmidan koʻpida suv taqchilligi yuzaga keladi. 2050-yilga borib esa dunyo mamlakatlarining toʻrtdan uch qismida suv taqchilligi kuzatilishi taxmin qilinmoqda.
Tadbirda shu va boshqa muammolarga e'tibor qaratildi. Ayniqsa, Orol dengizi eng dolzarb masalalardan biri ekanligi qayd etildi. Shu bilan birga, muammolarning samarali yechimi insonlarda ekologik bilimlarni yanada oshirish ekanligi ta'kidlandi.

Состоялось мероприятие, посвященное Международному дню экологических знаний
В Ташкентском гидрометеорологическом техникуме прошло мероприятие на тему "Экологическое образование — фактор экологической устойчивости". Мероприятие было организовано Министерством природных ресурсов и Научно-исследовательским институтом окружающей среды и природоохранных технологий при Министерстве природных ресурсов.
Мероприятие, приуроченное к Международному Дню экологических знаний 15 апреля, было посвящено рациональному использованию природных ресурсов, экологическим проблемам и другим актуальным темам.
Доктор технических наук Фуркат Эркабоев в своем докладе уделили особое внимание вопросу нерационального потребления воды.
По оценкам, от 70 до 90 % пресной воды в мире используется для орошения пахотных земель в развивающихся странах. Каждый человек потребляет около 50 литров воды в день. Что касается проблем, то более 70-80% сточных вод, образующихся во всем мире, не подлежат очистке.
1,9 млрд населения в мире заражается такими заболеваниями, как холера, трипсы, брюшной тиф и полиомиелит, в результате потребления загрязненной воды.
По данным Всемирной организации здравоохранения и ЮНИСЕФ, в 2021 году около 1 000 000 человек умерли от болезней, вызванных потреблением загрязненной воды.
На территории Узбекистана имеются запасы подземных вод, в основном в Ташкентской, Самаркандской, Сурхандарьинской, Наманганской, Андижанской и Ферганской областях. В то время как Бухарская и Навоийская области имеют средние запасы воды, в Каракалпакстане и Хорезме пресные воды практически отсутствуют.
Одна из самых больших проблем заключается в том, что подземные пресные воды неравномерно распределены по всей республике.
Согласно анализу, к 2025 году более половины стран на земле будут испытывать дефицит воды. По оценкам, к 2050 году нехватка воды будет наблюдаться в трех четвертях стран мира.
На мероприятии было уделено внимание этим и другим проблемам. В частности, было отмечено, что проблема Аральского моря является одной из самых актуальных. При этом отмечалось, что эффективным решением проблем является дальнейшее повышение экологических знаний у людей.