Andijon viloyati Ekologiya va atrof muhitni muhofaza qilish  boshqarmasi, «Xavfsiz daryo» DUK, Andijon tuman IIB xodimlari tomonidan joriy yilning 31 oktyabr kuni  o‘tkazilgan tezkor nazorat reyd davomida Qoradaryoning Oltinko‘l tumani «Saroy» daxasi hududidan oqib o‘tuvchi o‘zan qismidan fuqaro M.M. tomonidan noqonuniy ravishda keng tarqalgan foydali qazilma boyliklarini (shag‘al)  shaxsiy ekskavator yordamida transport vositalariga yuklayotganligi aniqlandi.
Fuqaro M.M. ga nisbatan O‘zbekiston Respublikasining MJtK ning tegishli moddalari bilan 6 mln. 690 ming so‘m miqdorida ma’muriy jarima qo‘llanilib, qazishda foydalanilgan texnika vositalari daryo o‘zanidan chiqarib yuborildi.

Андижанская область: пресечена незаконная добыча песчано-гравийной смеси
31 октября 2019 года инспекторами Андижанского областного управления по экологии и охране окружающей среды, представителями районного Управления внутренних дел Андижанской области, Государственного унитарного предприятия «Хавсиз дарё» проведен оперативный экологический рейд.
В ходе рейда выявлена и пресечена незаконная добыча гражданином М. М. на собственном экскаваторе песчано-гравийной смеси. Несанкционированная добыча песчано-гравийной смеси осуществлялась в русле реки Карадарья, протекающей через массив «Сарой» Олтынкульского района.
Согласно соответствующей статье Кодекса Республики Узбекистан об административной ответственности на гражданина М. М. наложен штраф в размере 6 млн 690 тыс. сумов.