1. Xalqaro hamkorlik va loyihalar bo‘limi (bundan keyin – bo‘lim) O‘zbekiston Respublikasi Davlat ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish davlat qo‘mitasi (keyingi o‘rinlarda - Qo‘mitas) Markaziy apparat tarkibiy bo‘linmasi hisoblanadi.
2. Bo‘lim O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi va qonunlari, O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi qarorlari va boshqa hujjatlariga, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining farmonlari, qarorlari va farmoyishlariga, O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining qarorlari va farmoyishlariga, Respublika ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish qo‘mitasining Davlat kengash qarorlariga, O‘zbekiston Qo‘mita raisining qarorlari va farmoyishlariga, shuningdek, Konstitutsiyaga muvofiq faoliyat olib boradi.
3. Bo‘lim Qo‘mita raisi boshchiligida Qo‘mitaning vakolati doirasidagi xalqaro faoliyatni tashkil qiladi, amalga oshiradi va muvofiqlashtiradi.
4. Bo‘lim Respublika tashkilotlarida Qo‘mita bo‘linmalari va idoralari (keyingi o‘rinlarda tarkibiy bo‘linmalar) va xalqaro ahamiyatga ega bo‘lgan masalalar bo‘yicha ishlarni tashkiliy va uslubiy rahbarlik qiladi.
Bo‘limning funksiya va vazifalari
5. Bo‘limning asosiy vazifalari:
– O‘zbekiston Respublikasi manfaatlarini hisobga olgan holda xorijiy davlatlar bilan Qo‘mitaning faoliyatini tashkil etish bo‘yicha takliflarni ishlab chiqish va tasdiqlash, xalqaro hamkorlikni rivojlantirish, ularning davlat va nodavlat tashkilotlari, xalqaro, mintaqaviy tashkilotlar, xalqaro moliya institutlari faoliyatini tashkil etish bo‘yicha takliflarni ishlab chiqish va muvofiqlashtirish;
– Xalqaro tashkilotlar, xalqaro moliya tashkilotlari, xorijiy fuqarolar (bundan buyon matnda chet el fuqarolarinilar), texnik yordam (bundan buyon matnda grantlar) va xorijiy investitsiyalar hamda ularning bajarilishini monitoring qilish bo‘yicha Qo‘mita faoliyatini muvofiqlashtirish maqsadida qo‘shma loyihalarni ishlab chiqish va muvofiqlashtirish.
6. Bo‘lim o‘zining funksiyalarini bajarish uchun quyidagi vazifalarni bajaradi:
a) xorijiy davlatlar, ularning davlat va nodavlat tashkilotlari, xalqaro, mintaqaviy tashkilotlar, xalqaro moliya institutlari bilan xalqaro hamkorlikni rivojlantirish bo‘yicha qo‘mita faoliyatini tashkil etish bo‘yicha takliflarni ishlab chiqish va muvofiqlashtirish;
– Xorijiy davlatlar bilan hamkorlikni rivojlantirish bo‘yicha qo‘mita rahbariyatiga takliflar kiritish, ularning davlat va nodavlat tashkilotlari, xalqaro, mintaqaviy tashkilotlar, xalqaro moliya institutlari rahbarlariga takliflar kiritish, xalqaro kelishuvlarni imzolash,ularga qo‘shilish;
– Ekspertlar darajasida xorijiy davlatlar va xalqaro tashkilotlar vakillari (ekspertlar) bilan muzokaralar olib borish;
– Xalqaro, mintaqaviy va milliy miqyosda ekspertlar ishchi guruhlari va boshqa tadbirlarda ishtirok etish;
– Xalqaro shartnomalarni bajarish bo‘yicha komissiyaning mas’ul shaxslarini tayinlash bo‘yicha qo‘mita raisiga takliflar kiritish va ular bilan hamkorlikni rivojlantirish;
– Qo‘mita tarkibiy bo‘linmalari va mas’ul xodimlarini bo‘ysunish bo‘yicha xalqaro kelishuvlarni amalga oshirish holati va tahliliy axborot to‘plash bo‘yicha tahliliy axborotni qabul qilish, hamkorlikni rivojlantirish, birgalikdagi va milliy dasturlarni (ish rejalarini) ishlab chiqish bo‘yicha takliflar kiritish;
– Ushbu kelishuvlarning tasdiqlangan nusxalarini Tashqi ishlar vazirligiga Qo‘mitaning idoralararo shartnomalarining asl nusxalarini yuborishni tashkil etish;
– Xalqaro va mintaqaviy miqyosda tashkilotlar, tashabbuslar, platformalar va institutlar faoliyatida ishtirok etish, shuningdek hamkorlikni rivojlantirish bo‘yicha takliflarni ishlab chiqishni muvofiqlashtirish va amalga oshirish;
– Komissiyalarning xorijiy mamlakatlardagi vakolatli organlari xodimlarini qonun hujjatlarida belgilangan tartibda kelishilgan vazifalarni, shu jumladan nomzodlar, vazifaning maqsad va vazifalari va Direktorlar Kengashiga vazifa rejasini tuzish bo‘yicha kelishishlarni tashkil etish va muvofiqlashtirish;
– Qo‘mitaning tegishli mansabdor shaxslariga xorijiy mamlakatlarga sayohat qilish bilan bog‘liq tashkiliy masalalarni hal qilishda uslubiy yordam ko‘rsatish;
– Qo‘mita xodimlarining axborotlarini tinglash, yozma hisobotlarni qabul qilish va qo‘mita raisiga xorijiy mamlakatlarga ish safarlarining natijalari bo‘yicha takliflar kiritish;
– Xalqaro tashkilotlar, xalqaro moliya institutlari bilan rasmiy uchrashuvlar va muzokaralar o‘tkazish uchun takliflar tayyorlash, xalqaro va mintaqaviy tashkilotlar, xalqaro moliya institutlari, muzokaralar olib borish va ularning vakillari bilan rasmiy uchrashuvlar va muzokaralarni muvofiqlashtirish, Qo‘mitaning tegishli tuzilmaviy bo‘linmalari hisobotlarini qabul qilish va takliflar kiritish Qo‘mita raisi;
b) Chet el fuqarolarini grantlari va xorijiy investitsiyalar hisobidan moliyalashtirilgan qo‘shma loyihalarni amalga oshirishni rivojlantirish, muvofiqlashtirish va monitoring qilish bo‘yicha Qo‘mita faoliyatini muvofiqlashtirish:
– Grantlar va xorijiy investitsiyalarni rivojlantirish uchun tuzilmaviy birliklar tomonidan loyihaviy hujjatlarni ishlab chiqish, belgilangan tartibda ularning kelishuvlarini tashkil etish va muvofiqlashtirish;
– Tegishli vazirlik va idoralar, chet el fuqarolarinilar va xorijiy investorlar bilan loyihalar, moliyalashtirish va amalga oshirish bo‘yicha takliflar kiritish, muzokaralar olib borish va hamkorlik qilish;
– Loyihani amalga oshirish uchun mas’ul tuzilmaviy bo‘linmalar va xodimlarni tayinlash bo‘yicha qo‘mita raisiga takliflar kiritish;
– Loyihani amalga oshirish monitoringini muvofiqlashtirish, tarkibiy bo‘linmalar va qo‘mitaning mas’ul shaxslaridan analitik axborotlarni olish, shuningdek qo‘mita raisi bilan birlashtirilgan axborot va loyihalar samaradorligini oshirish bo‘yicha takliflar kiritish;
– Xalqaro, mintaqaviy va milliy seminarlar va boshqa loyiha tadbirlarida ishtirok etish;
– Grantlar va xorijiy investitsiyalar orqali Qo‘mita tomonidan amalga oshiriladigan loyihalarning ma’lumotlar bazalarini shakllantirish va yuritish.

1. Отдел международного сотрудничества и проектов (далее - отдел) является структурным подразделением Центрального аппарата Государственного комитета Республики Узбекистан по экологии и охране окружающей среды (далее - Комитет) Республики Узбекистан.
2. Отдел в своей деятельности руководствуется Конституцией и законами Республики Узбекистан, постановлениями и иными актами Олий Мажлиса Республики Узбекистан, указами, постановлениями и распоряжениями Президента Республики Узбекистан, постановлениями и распоряжениями Кабинета Министров Республики Узбекистан, решениями Государственного коллегия комитета по экологии и охране окружающей среды Республики Узбекистан. Решения и распоряжения Председателя Комитета, а также применяется к Уставу.
3. Отдел организует, осуществляет и координирует международную деятельность в рамках компетенции Комитета под председательством Председателя Комитета.
4. Отдел осуществляет организационно-методическое руководство работой, отделов и управлений Комитета (далее - структурные подразделения) и вопросами международного значения в организациях республики.
Задачи и функции отдела
5. Основными задачами отделя являются:
– разработка и согласование предложений по организации деятельности Комитета по развитию международного сотрудничества с иностранными государствами, их государственные и негосударственные организации, международными, региональными организациями, международными финансовыми институтами с учётом интересов Республики Узбекистан;
– разработка и согласование совместных проектов иностранных государств, их государственных и негосударственных организаций, международных, региональных организаций, международных финансовых организаций, иностранных граждан (далее - доноров), технической помощи (далее - грантов) и иностранных инвестиций и координация деятельности Комитета по мониторингу их осуществления.
6. Отдел выполняет следующие функции для выполнения возложенных на него задач:
а) Выработка и согласование предложений по организации деятельности Комитета по развитию международного сотрудничества с иностранными государствами, их государственные и негосударственные организации, международными, региональными организациями, международными финансовыми институтами Республики Узбекистан;
– Вносить предложения руководству Комитета по развитию сотрудничества с иностранными государствами, их государственные и негосударственные организации, международными, региональными организациями, международными финансовыми институтами, заключением, подписанием, присоединением международных соглашений;
– Ведение переговоров с представителями (экспертами) иностранных государств и международных организаций на экспертном уровне;
– Участие в рабочих группах и других мероприятиях на международном, региональном и национальном уровнях экспертов;
– Внесение предложений председателю комитета о назначении ответственных лиц комитета за исполнением международных соглашений и развитием сотрудничества в них;
– Принятие аналитической информации о состоянии реализации международных соглашений о подчинении структурных подразделений и ответственных работников комитета и обобщение аналитической информации руководству комитета, развитие сотрудничества, внесение предложений по разработке совместных и национальных программ (планов работы);
– Организация отправки заверенных копий этих соглашений в Министерство иностранных дел оригиналов копий межведомственных соглашений Комитета;
– Участие в деятельности организаций, инициатив, платформ и институтов международного и регионального уровня, а также разработка, координация и реализация предложений по развитию сотрудничества;
– Организация и координация назначения должностных лиц Комитетов в зарубежные страны в командировках, согласованных в порядке, установленном законодательством, включая предложения о кандидатах, целях и задачах командировки и плане командировки в Совет директоров;
– Оказание методической помощи соответствующим должностным лицам Комитета в решении организационных вопросов, связанных с командировками в зарубежные страны;
– Выслушивание информации должностных лиц Комитета, получение письменных отчетов и внесение предложений Председателю Комитета о результатах командировок в зарубежные страны;
– Подготовка предложений о проведении официальных встреч и переговоров с иностранными государствами, их соответствующими правительственными и неправительственными организациями, международными, региональными организациями, международными финансовыми институтами, проведение переговоров и координация официальных встреч и переговоров с их представителями, принятие отчетов соответствующих структурных подразделений Комитета, и вносит предложения Председателю Комитета;
б) Координация деятельности Комитета по разработке, координации и мониторингу реализации совместных (совместных) проектов, финансируемых за счет грантов доноров и иностранных инвестиций:
– Разработка проектной документации структурными подразделениями по освоению грантов и иностранных инвестиций, организация и согласование их договоренностей в установленном порядке;
– Внесение предложений, ведение переговоров и сотрудничество с соответствующими министерствами и ведомствами, донорами и иностранными инвесторами по проектам, финансированию и реализации;
– Внесение предложений председателю комитета о назначении ответственных структурных подразделений и сотрудников, ответственных за реализацию проекта;
– Координация мониторинга реализации проектов, прием аналитической информации структурных подразделений и ответственных лиц Комитета, а также внесение предложений Председателю Комитета по повышению эффективности обобщенной информации и проектов;
– Участвовать в международных, региональных и национальных семинарах и других мероприятиях в рамках проектов;
– Формирование и ведение баз данных проектов, реализуемых Комитетом за счет грантов и иностранных инвестиций.