Jismoniy va yuridik shaxslarning murojaatlarini ko‘rib chiqish quyidagi me’yoriy-huquqiy hujjatlariga muvofiq amalga oshiriladi:
– O‘zbekiston Respublikasining Qonuni «Jismoniy va yuridik shaxslarning murojaatlari to‘g‘risida», 03.12.2014 yildagi O‘RQ-378-son;
– O‘zbekiston Respublikasining Qonuni ««Jismoniy va yuridik shaxslarning murojaatlari to‘g‘risida»gi O‘zbekiston Respublikasi qonuniga o‘zgartish va qo‘shimchalar kiritish haqida», 11.09.2017 yildagi O‘RQ-445-son;
– O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining qarori «Davlat organlarida, davlat muassasalarida va davlat ishtirokidagi tashkilotlarda jismoniy va yuridik shaxslarning murojaatlari bilan ishlash tartibi to‘g‘risidagi Namunaviy nizomni tasdiqlash haqida», 07.05.2018 yildagi 341-son;
– O‘zbekiston Respublikasi Davlat ekologiya qumitasi raisining BUYRUG‘I «Jismoniy va yuridik shaxslarning murojaatlari bilan ishlashni tashkil etish tugrisida», 15.05.2018 yildagi 162-son (Buyrug‘iga ilova: «O‘zbekiston Respublikasi Ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish davlat qumitasi markaziy apparatida jismoniy va yuridik shaxslarning murojaatlari bilan ishlash tartibi to‘g‘risida NIZOM»);

Рассмотрение обращений физических и юридических лиц осуществляется в соответствии с нормативно-правовыми документами:
– Закон Республики Узбекистан «Об обращениях физических и юридических лиц», от 03.12.2014 г. № ЗРУ-378;
– Закон Республики Узбекистан «О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Узбекистан «Об обращениях физических и юридических лиц»», от 11.09.2017 г. № ЗРУ-445;
– Постановление Кабинета Министров Республики Узбекистан «Об утверждении Типового положения о порядке работы с обращениями физических и юридических лиц в государственных органах, государственных учреждениях и организациях с государственным участием», от 07.05.2018 г. № 341;
– Приказ председателя Госкомэкологии «Об организации работы с обращениями физических и юридических лиц», от 15.05.2018 г. № 162 (Приложение к приказу: «ПОЛОЖЕНИЕ о порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц в центральном аппарате Государственного комитета Республики Узбекистан по экологии и охране окружающей среды»);