Ozonni buzuvchi moddalarni O‘zbekiston Respublikasiga olib kirish va O‘zbekiston Respublikasidan olib chiqish uchun ruxsatnomalar berish
ЎЗБЕКИСТОН РЕСПУБЛИКАСИ ВАЗИРЛАР МАҲКАМАСИНИНГ
ҚАРОРИ
ОЗОННИ БУЗУВЧИ МОДДАЛАР ВА ТАРКИБИДА УЛАР БЎЛГАН МАҲСУЛОТЛАРНИНГ ЎЗБЕКИСТОН РЕСПУБЛИКАСИГА ИМПОРТИНИ ТАРТИБГА СОЛИШНИ ЯНАДА ТАКОМИЛЛАШТИРИШ ЧОРА-ТАДБИРЛАРИ ТЎҒРИСИДА
Ўзбекистон Республикасида озонни бузувчи моддалардан фойдаланишни тўхтатиш Миллий дастури босқичма-босқич бажарилмоқда, тадбиркорлик субъектларига давлат хизматлари кўрсатиш тартибини такомиллаштиришга доир чора-тадбирлар амалга оширилмоқда, давлат томонидан тартибга солиш ишлари соддалаштирилмоқда.
Халқаро миқёсда глобал исишнинг юқори салоҳиятли муқобил моддалардан фойдаланиш билан боғлиқ бўлган хавф-хатарларни максимал ҳисобга олган ҳолда, озонни бузувчи моддаларни фойдаланишдан чиқаришга қаратилган қарорлар қабул қилинган. Озон қатламини бузувчи моддалар бўйича Монреал протоколи қоидаларида озонни бузувчи моддалар ва таркибида улар бўлган маҳсулотларни ишлаб чиқариш тақиқланган, протоколни имзолаган тарафлар томонидан бундай товарларнинг ўз мамлакатларига олиб кирилишига қатъий тақиқ жорий қилинган.
Озонни бузувчи моддалардан фойдаланишни тўхтатиш Миллий дастурини амалга оширишга қаратилган, озонни бузувчи моддалар ва таркибида улар бўлган маҳсулотларнинг Ўзбекистон Республикасига импорти ва Ўзбекистон Республикасидан экспортини давлат томонидан тартибга солиш чора-тадбирларини янада такомиллаштириш мақсадида, шунингдек, Ўзбекистон Республикаси ташқи иқтисодий фаолиятининг Товар номенклатурасига мувофиқ Вазирлар Маҳкамаси қарор қилади:
1. Қуйидагилар:
Ўзбекистон Республикасига импорт ва Ўзбекистон Республикасидан экспорт қилиш рухсатномалар бўйича амалга ошириладиган озонни бузувчи моддалар турлари рўйхати 1-иловага мувофиқ;
таркибида озонни бузувчи моддалар бўлган, Ўзбекистон Республикасига импорт ва Ўзбекистон Республикасидан экспорт қилиш рухсатномалар бўйича амалга ошириладиган маҳсулотлар турлари рўйхати 2-иловага мувофиқ;
Озонни бузувчи моддаларни ва таркибида улар мавжуд бўлган маҳсулотларни Ўзбекистон Республикасига импорт қилишга ва Ўзбекистон Республикасидан экспорт қилишга рухсат бериш тартиб-тамойилларидан ўтиш тартиби тўғрисидаги низом 3-иловага мувофиқ;
2018 — 2030 йиллар даврида озонни бузувчи моддаларни Ўзбекистон Республикасига импорт қилишга квоталар 4-иловага мувофиқ;
Озонни бузувчи моддаларни Ўзбекистон Республикасига импорт қилиш учун квоталарни тақсимлаш тартиби тўғрисидаги низом 5-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
2. Ўзбекистон Республикасига қуйидагиларни импорт қилиш тақиқлансин:
озонни бузувчи моддалар 6-иловага мувофиқ рўйхат бўйича;
1-илованинг I гуруҳ А рўйхатидаги ва I гуруҳ С рўйхатидаги ҳамда ушбу қарорнинг 6-иловасида кўрсатилган озонни бузувчи ёки уларга боғлиқ бўлган моддалардан фойдаланган ҳолда ишлаб чиқарилган совутиш жиҳозлари ва ҳавони кондиционерлаш ускуналари.
3. Вазирлар Маҳкамасининг 2013 йил 15 августдаги 225-сон қарори (Ўзбекистон Республикаси қарорлари тўплами, 2013 й., 8-сон, 55-модда) билан тасдиқланган Тадбиркорлик фаолияти соҳасида рухсат бериш хусусиятига эга бўлган ҳужжатлар рўйхатининг 122-позициясидаги «олиб кириш», «олиб чиқиш» ва «Табиатни муҳофаза қилиш давлат қўмитаси» сўзлари тегишли равишда «импорт», «экспорт» ҳамда «Экология ва атроф муҳитни муҳофаза қилиш давлат қўмитаси» сўзлари алмаштирилсин.
4. Ўзбекистон Республикаси Ҳукуматининг 7-иловага мувофиқ баъзи қарорлари ўз кучини йўқотган деб ҳисоблансин.
5. Ўзбекистон Республикаси Экология ва атроф муҳитни муҳофаза қилиш давлат қўмитаси манфаатдор вазирликлар ва идоралар билан биргаликда бир ой муддатда:
ўзлари қабул қилган норматив-ҳуқуқий ҳужжатларни ушбу қарорга мувофиқлаштирсин;
ушбу қарорнинг мақсади, мазмуни ва амалий аҳамиятини тадбиркорлик фаолияти субъектлари ўртасида кенг ёритиш бўйича тадбирлар режасини тасдиқласин ҳамда белгиланган муддатларда унинг амалга оширилишини таъминласин.
6. Ушбу қарор расман эълон қилинган кундан бошлаб уч ой ўтгач кучга киради.
7. Мазкур қарорнинг бажарилишини назорат қилиш Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари Қ.В. Акмалов, Экология ва атроф муҳитни муҳофаза қилиш давлат қўмитаси раиси Б.Т. Қўчқоров ҳамда Давлат божхона қўмитаси раиси М.В. Тохирий зиммасига юклансин.

Выдача разрешений на ввоз в Республику Узбекистан и вывоз из Республики Узбекистан озоноразрушающих веществ
О мерах по дальнейшему совершенствованию регулирования импорта в Республику Узбекистан и экспорта из Республики Узбекистан озоноразрушающих веществ и продукции, их содержащей
В Республике Узбекистан выполняется поэтапная реализация Национальной программы по прекращению использования озоноразрушающих веществ, осуществляются меры, направленные на совершенствование порядка оказания государственных услуг субъектам предпринимательства, упрощаются меры государственного регулирования.
На международном уровне приняты решения, направленные на ускоренный вывод озоноразрушающих веществ из обращения с максимальным учетом рисков, связанных с использованием альтернативных веществ с высоким потенциалом глобального потепления. Положениями Монреальского протокола по веществам, разрушающим озоновый слой, запрещено производство озоноразрушающих веществ и продукции, их содержащей, и подписавшими протокол сторонами введен строгий запрет на ввоз таких товаров в свои страны.
В целях дальнейшего совершенствования мер по государственному регулированию импорта в Республику Узбекистан и экспорта из Республики Узбекистан озоноразрушающих веществ и продукции, их содержащей, направленных на реализацию Национальной программы по прекращению использования озоноразрушающих веществ, а также в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности Республики Узбекистан Кабинет Министров постановляет:
перечень видов озоноразрушающих веществ, импорт в Республику Узбекистан и экспорт из Республики Узбекистан которых осуществляется по разрешениям, согласно приложению № 1;
перечень видов продукции, импорт в Республику Узбекистан и экспорт из Республики Узбекистан которых, в случае содержания в них озоноразрушающих веществ, осуществляется по разрешениям, согласно приложению № 2;
Положение о порядке прохождения разрешительных процедур при импорте в Республику Узбекистан и экспорте из Республики Узбекистан озоноразрушающих веществ и продукции, их содержащей, согласно приложению № 3;
квоты на импорт в Республику Узбекистан озоноразрушающих веществ на период 2018 — 2030 годы согласно приложению № 4;
Положение о порядке распределения квот на импорт в Республику Узбекистан озоноразрушающих веществ согласно приложению № 5.
2. Запретить импорт в Республику Узбекистан:
озоноразрушающих веществ по списку согласно приложению № 6;
холодильного оборудования и установок кондиционирования воздуха с использованием озоноразрушающих веществ или зависящих от них, указанных в группе I списка А и группе I списка С приложения № 1 и приложении № 6 к настоящему постановлению.
3. В позиции 122 Перечня документов разрешительного характера в сфере предпринимательской деятельности, утвержденного постановлением Кабинета Министров от 15 августа 2013 г. № 225 (СП Республики Узбекистан, 2013 г., № 8, ст. 55), слова «ввоз», «вывоз» и «Государственный комитет по охране природы» заменить соответственно словами «импорт», «экспорт», «Государственный комитет по экологии и охране окружающей среды».
4. Признать утратившими силу некоторые решения Правительства Республики Узбекистан согласно приложению № 7.
5. Государственному комитету Республики Узбекистан по экологии и охране окружающей среды совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами в месячный срок:
утвердить план мероприятий по широкому освещению целей, содержания и практической значимости настоящего постановления среди субъектов предпринимательской деятельности и обеспечить его реализацию в установленные сроки.
6. Настоящее постановление вступает в силу по истечении трех месяцев со дня его официального опубликования.
7. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан К.В. Акмалова, председателя Государственного комитета Республики Узбекистан по экологии и охране окружающей среды Б.Т. Кучкарова и председателя Государственного таможенного комитета Республики Узбекистан М.В. Тохирий.