Toshkent viloyati Qibray tumani. Murojaat va munosabat
Holat Ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish sohasidagi Qibray tumani inspeksiyatsi xodimlari tomonidan joyiga chiqib o‘rganilganda mazkur hududda Qibray tumani «Elektrota’mirlash» korxonasi tomonidan qurilish ishlari amalga oshirilayotgan bo‘lib, tashkilot xodimi D. E. tomonidan 17 tup zarang va 4 tup yong‘oq daraxtlariga O‘zbekiston Respublikasining «O‘simlik dunyosini muhofaza qilish va undan oqilona foydalanish to‘g‘risida»gi qonunining 37-moddasiga zid ravishda o‘sishdan to‘xtamaydigan darajada shikast yetkazilgan.
Holat yuzasidan fuqaroga nisbatan O‘zbekiston Respublikasining Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksning 79- moddasiga asosan 1 mln 115 ming so‘m jarima belgilandi. O‘simlik olamiga yetkazilgan zarar miqdori 1 mln 605 ming so‘mni tashkil etmoqda.

Ташкентская область, Кибрайский район. Разъяснение
В недавно опубликованном в социальных сетях видеоролике, был показан случай незаконной вырубки деревьев на территории МСГ «Селлекция», города Салар Кибрайского района Ташкентской области.
В ходе изучения ситуации сотрудниками Инспекции по экологии и охране окружающей среды Кибрайского района установлено, что предприятием «Электротаъмирлаш» Кибрайского района в этой местности производились строительно-ремонтные работы и сотрудником Д.Э., в нарушение статьи 37 Закона Республики Узбекистан «Об охране и рациональном использовании растительного мира», нанесены повреждения в степени не прекращающей дальнейший рост 17 клёнам и 4 ореховым деревьям.
Согласно статье 79 Кодекса Республики Узбекистан об административной ответственности, на правонарушителя наложен штраф в размере 1 млн 115 тыс. сум. Предьявлен иск на возмещение причиненного природе ущерба в сумме 1 млн 605 тыс. сум.