Ozon qatlamini muhofaza qilish. Monreal protokoli mukofotiga nomzod sifatida O‘zbekiston qo‘yildi
2021-yil 19-fevral. Toshkent, O‘zbekistonO‘zbekiston Respublikasi ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish davlat qo‘mitasi va O‘zbekiston Davlat bojxona qo‘mitasi yer yuzida hayot faoliyatining mavjud bo‘lishida o‘ta muhim ahamiyatga ega bo‘lgan ozon qatlamini himoya qilish va saqlash sohasida yaqindan hamkorlik qilmoqdalar. 2016-yilda O‘zbekiston ozon qatlamini himoya qilishga qo‘shgan hissasi uchun BMTning atrof-muhit bo‘yicha dasturining (YUNEP) Yevropa va Markaziy Osiyo mamlakatlari (YMO) uchun Ozon qatlamini himoya qilish bo‘yicha mintaqaviy tarmog‘ining 16 ta mukofoti bilan taqdirlandi. Ushbu mukofot bojxona va huquqni muhofaza qilish organlari xodimlarining gidroxloroftoruglerodlar (GFXU) va gidroftoruglerodlarga (GFU) nisbatan savdo cheklovlari va taqiqlarni kiritishda muhim rol o‘ynayotganliklarini e’tirof etadi. Bu kimyoviy moddalarning har ikki guruhi xladagent va ko‘piklashtiruvchi moddalar sifatida keng qo‘llaniladi.
Bu yil Davlat ekologiya qo‘mitasi xodimlari bojxona qo‘mitasidagi hamkasblari bilan birgalikda yana bir bor «2019-2020 yillarda YeMO mamlakatlari Monreal protokolining V mukofoti»ga nomzod bo‘lishdi. Bu esa O‘zbekistonning atrof-muhitni himoyalash va muhofaza qilish borasida mintaqaviy va xalqaro aloqalarni mustahkamlashga bel bog‘laganini yana bir bor ko‘rsatib beradi. Bu sohadagi boy tajriba Ozonni yemiruvchi moddalar to‘g‘risidagi Monreal protokoli doirasida mamlakatning xalqaro majburiyatlarini bajarishi bilan bog‘liq masalalarda O‘zbekistonning nufuzini oshirishga yordam beradi.
Davlat ekologiya qo‘mitasining ta’kidlashicha, O‘zbekiston Monreal protokoliga qat’iy amal qiladi hamda bugungi kunda Davlat ekologiya qo‘mitasi, BMT Taraqqiyot Dasturi (BMT TD) va Global ekologik jamg‘armasi (GEJ) ning «O‘zbekistonda global isish salohiyati past va ozonni yemirish qobiliyati bo‘lmagan energiya samarador texnologiyalarni joriy etish orqali gidroxlorftoruglerod (GXFU) ni butunlay iste’moldan chiqarish» hamkorlikdagi loyihasi doirasida tizimli va samarali ish olib borilmoqda. Bu esa, 2030-yilgacha ozon qatlamini yemiruvchi moddalarni iste’moldan butunlay chiqarib tashlashga yordam beradi.
Ushbu mukofot mintaqaviy va xalqaro hamkorlikni mustahkamlashi barobarida bojxona va huquqni muhofaza qilish organlari jamoatchiligining xabardorligini oshiradi. Shuningdek, ushbu tashabbus bojxona va huquqni muhofaza qilish organlari xodimlarining O‘zbekiston Respublikasi tomonidan ko‘plab ekologik bitimlarga rioya qilinishini keng jamoatchilik tomonidan tan olinishida va inson salomatligini muhofaza qilish va sayyoramizni kelajak avlodlar uchun saqlashda muhim rol o‘ynaydi.

Защита озонового слоя. Узбекистан номинирован на премию Монреальского протокола
19.02.2021 г. Ташкент, УзбекистанГосударственный комитет Республики Узбекистан по экологии и охране окружающей среды (Госкомэкологии) и Государственный таможенный комитет Республики Узбекистан очень тесно сотрудничают в сфере защиты и сохранения озонового слоя, который делает жизнь на Земле возможной. В 2016 году Узбекистану было присуждено 16 наград за вклад в защиту озонового слоя от Региональной сети по охране Озона для стран Европы и Центральной Азии (ЕЦА) Программы Организации Объединенных Наций по окружающей среде (UNEP). Премия является знаком признания важнейшей роли, которую играют таможенники и сотрудники правоохранительных органов в наложении торговых ограничений и запретов на гидрохлорфторуглероды (ГХФУ) и гидрофторуглероды (ГФУ). Обе группы химических веществ широко применяются в качестве хладагентов и вспенивателей.
В этом году, сотрудники Госкомэкологии наряду с коллегами из таможенного комитета снова стали номенантами «V Премии Монреальского протокола стран ЕЦА за 2019-2020 годы», что в очередной раз демонстрирует приверженность Узбекистана в вопросах укрепления регионального и международного сотрудничества для защиты и охраны окружающей среды. Богатый опыт способствуют росту статуса Узбекистана в вопросах, связанных с выполнением страны международных обязательств в рамках Монреальского протокола по веществам, разрушающим озоновый слой.
В Госкомэкологии отмечают, что в Узбекистане строго соблюдается Монреальский протокол и на сегодняшний день ведется системная и эффективная работа в рамках Совместного проекта Госкомэкологии, ПРООН и ГЭФ «Полное завершение вывода из потребления гидрохлорфторуглеродов в Узбекистане путем продвижения энергоэффективных технологий с нулевой озоноразрушающей способностью и с низким потенциалом глобального потепления», которая поможет к 2030 году полностью вывести из потребления веществ, разрушающих озоновый слой.
Ожидается, что премия укрепит региональное и международное сотрудничество и осведомленность таможенного и правоохранительного сообщества. Также данная инициатива играет важную роль в общественном признании сотрудников таможенных и правоохранительных органов в соблюдении многосторонних природоохранных соглашений Республикой Узбекистан, и в сфере защиты здоровья людей и сохранения планеты для будущих поколений.