Surxondaryo va Qashqadaryo viloyatlarida suvda suzuvchi qushlarning qishki hisobi
O‘tgan hafta Bioxilma-xillik va muhofaza etiladigan tabiiy hududlar bosh boshqarmasi, Davlat ekologiya qo‘mitasi huzuridagi Atrof-muhit va tabiatni muhofaza qilish texnologiyalari ilmiy-tadqiqot instituti hamda O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Zoologiya instituti xodimlari tomonidan Qashqadaryo va Surxondaryo viloyatlari suv havzalarida suvda suzuvchi qushlarning qishki hisobga olish tadbiri amalga oshirildi. Tadqiq etilgan suv havzalarining aksariyati eng muhim ornitologik hudud hisoblanadi (Oqtepa, Janubiy Surxon suv omborlari, Termiz shahri yaqinidagi Amudaryoning qayiri va boshqalar).
Ta’kidlash joizki, Termiz shahri yaqinidagi Amudaryoning qayiri qishlovchi hamda ko‘chib o‘tuvchi turnalar va boshqa suvda suzuvchi qushlar uchun muhim yashash joyidir. Mazkur hudud CMS (Ko‘chib yuruvchi turlarni saqlash to‘g‘risidagi konventsiya) sertifikatiga ega bo‘lib, (WCASN) Sibir oq turnasi va boshqa G‘arbiy va O‘rta Osiyo suvda suzuvchi qushlari uchun hudud tarmog‘iga kiritilgan.
Ushbu hududda 5000 dan ortiq kulrang turnalar, shuningdek, g‘ozning 3 turi – kulrang, oq peshonali g‘oz hamda O‘zbekiston Respublikasi Qizil kitobiga, IUCN qizil ro‘yxatiga kiritilgan va juda kam uchraydigan qorag‘ozlar qayd etildi.
Tadqiqot o‘tkazilgan boshqa suv havzalarida jingalak saqoqush, kichik qoravoy, bizg‘aldoq, oq dumli suv burgut, qizqush, churrak, katta qo‘ng‘ir va boshqa qush turlari qayd etildi.

Зимние учеты водоплавающих птиц в Сурхандарьинской и Кашкадарьинской областях
На прошлой неделе были проведены очередные зимние учеты околоводных и водоплавающих птиц на территории Кашкадарьинской и Сурхандарьинской областей. Учеты проводились сотрудниками Главного управления биоразнообразия и ОПТ, НИИ окружающей среды и природоохранных технологий и Института зоологии Академии наук Республики Узбекистан.
Большая часть обследуемых водоемов является Важнейшими орнитологическими территориями (водохранилище Актепе, Южно-Сурханское водохранилище, пойма реки Амударья вблизи Термеза и др.). Кроме того, нужно отметить, что пойма реки Амударья вблизи Термеза является важным местообитанием для зимующих и мигрирующих журавлей, и других водоплавающих и околоводных птиц. Данная территория получила сертификат CMS (Конвенция по охране мигрирующих видов) и была включена в Сеть территорий для стерха и других околоводных птиц Западной и Центральной Азии (WCASN).
На данной территории было отмечено более 5000 серого журавля, а также три вида гусей – серый, белолобый и гусь пискулька, который включен в Красную книгу РУз, Красный список МСОП и является очень редким.
На других обследованных водоемах были отмечены кудрявые пеликаны, малые бакланы, стрепеты, орлан белохвост, чибисы, чирки свистунки, чомги и другие виды птиц.
Полученные учетные данные будут внесены в базу данных государственного кадастра объектов животного мира, а также будут включены в Национальный отчет Соглашения AEWA.