«Yangi imkoniyatlar sari: COVID-19 koronavirus pandemiyasidan keyingi O‘zbekistonning yashil tiklanishi» mavzusidagi xalqaro forum o‘z ishini boshladi
6378
2021 yil 3 mart kuni «Yangi imkoniyatlar sari: COVID-19 koronavirus pandemiyasidan keyingi O‘zbekistonning yashil tiklanishi» mavzusidani xalqaro onlayn-forum o‘z ishini boshladi.
Mazkur forum Davlat ekologiya qo‘mitasi, O‘zbekiston iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi, Gidrometeorologiya xizmati markazi hamda BMT Taraqqiyot dasturi, Yevropa Ittifoqi tomonidan hamkorlikda tashkil etildi.
So‘nggi yillarda O‘zbekistonda iqlim o‘zgarishi oqibatlarini yumshatish va unga moslashishni qo‘llab-quvvatlash uchun strategiya va chora-tadbirlar ishlab chiqilgan, qabul qilingan hamda amalga oshirilmoqda.
Xususan,  2019-2030 yillar davrida O‘zbekiston Respublikasining «yashil» iqtisodiyotga o‘tish strategiyasi mazkur yo‘nalishga yaqqol misol bo‘ladi.
Mazkur Strategiyaning maqsadi – mamlakatda amalga oshirilayotgan tuzilmaviy islohotlarga «yashil» iqtisodiyot tamoyillarini integratsiya qilish orqali ijtimoiy rivojlanishga, issiqxona gazlarining ajratmalari darajasini pasaytirishga, iqlim va ekologiya barqarorligiga imkon beruvchi mustahkam iqtisodiy taraqqiyotga erishishdan iborat.
Forum quyidagi muhim vazifalar orqali O‘zbekistonning «yashil» tiklanishi g‘oyasini ilgari surishga qaratilgan:
•  Energiyaning qayta tiklanuvchi manbalari, energiya samaradorligi, iqlim o‘zgarishi oqibatlarini yumshatish va boshqa tegishli yo‘nalishlardagi siyosatni, shu jumladan, O‘zbekistonda «yashil» iqtisodiyotga o‘tish, «yashil» tiklanish jarayonida bo‘lajak ehtimoli yuqori bo‘lgan inqirozlarga ilg‘or va barqaror jamiyat hamda iqtisodiyotni rivojlantirishga ko‘mak berish, bir vaqtning o‘zida tabiiy resurslar va atrof-muhitga bosimni pasaytirish siyosatini muhokama qilish uchun maxsus platforma yaratish.
•  COVID-19 davrida va keng tarqalishi holatida O‘zbekiston hukumatini «yashil» iqtisodiyotini tiklashida qo‘llab-quvvatlash maqsadida muhokama qilish va kelgusida tavsiyalar hamda xarakatlar rejasini ishlab chiqish.

Стартовал международный форум «На встречу новым возможностям: Зеленое восстановление Узбекистана после пандемии коронавируса COVID-19»
6375
3 марта 2021 года начал работу международный онлайн-форум «На встречу новым возможностям: Зеленое восстановление Узбекистана после пандемии коронавируса COVID-19».
Форум был организован Госкомэкологии Республики Узбекистан, Министерством экономического развития и сокращения бедности, Центром гидрометеорологической службы и Программой развития ООН, Европейским Союзом.
В последние годы в Узбекистане разработаны, приняты и реализуются стратегии и меры для поддержки смягчения последствий изменения климата и адаптации.
В частности, принятие в октябре 2019 года «Стратегии перехода Республики Узбекистан к зеленой экономике на период 2019-2030 гг.» является ярким примером в этом направлении.
Целью данной Стратегии является достижение устойчивого экономического развития, которое интегрирует принципы «зеленой» экономики в текущие структурные реформы в стране, обеспечивая социальное развитие, сокращение выбросов парниковых газов, климатическую и экологическую устойчивость.
Форум направлен на продвижение идеи «зеленого» восстановления Узбекистана посредством решения следующих важных задач:
• Развитие возобновляемых  источников энергии, энергоэффективность, смягчение последствий изменения климата и другие соответствующие политики, включая переход к «зеленой» экономике в Узбекистане, продвижение прогрессивного и устойчивого общества и экономики перед лицом потенциальных кризисов в процессе «зеленой» экономики,  создание специальной платформы для обсуждения политики одновременного снижения нагрузки на природные ресурсы и окружающую среду.
• Обсуждение и разработка дальнейших рекомендации и планов действий по поддержке правительства Узбекистана в восстановлении «зеленой» экономики во время и после распространения COVID-19.