WWF bilan hamkorlik uchrashuvi
2021 yil 16 mart kuni Davlat ekologiya qo‘mitasida Butunjahon yovvoyi tabiat jamg‘armasining (WWF) Markaziy Osiyo bo‘yicha direktori Grigoriy Mazmanyants va Markaziy Osiyoning tog‘li hududlarida bioxilma-xillikning asosiy hududlarini muhofaza qilish dasturi rahbari Elizaveta Protas bilan uchrashuv tashkil etildi.
Tadbir davomida WWF tomonidan O‘zbekiston Respublikasida Buxoro bug‘usini yangi hududlarga ko‘chirish sohasida hamkorlik qilish va Davlat ekologiya qo‘mitasi hamda WWF o‘rtasida hamkorlik to‘g‘risida Bitimni imzolash masalalari muhokama qilindi.
Hozirgi vaqtda WWFning Markaziy Osiyo tog‘li hududlarida bioxilma-xillikning asosiy hududlarini muhofaza qilish dasturi Markaziy Osiyo davlatlarida, xususan O‘zbekiston, Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Tojikiston, Turkmaniston hamda Afg‘onistonda amalga oshirilmoqda. 2020 yildan buyon WWF tomonidan O‘zbekistonda 3 loyiha moliyalashtirilgan va yana 2 ta loyihani moliyalashtirish rejalashtirilmoqda.

Совместная встреча с WWF
16 марта 2021 года в Государственном комитете по экологии и охране окружающей среды состоялась встреча с Директором Центральноазиатской программы Всемирного фонда дикой природы (WWF) Г. Мазманянцом и руководителем Программы по сохранению ключевых территорий биоразнообразия в горных регионах Центральной Азии Э. Протасом.
В ходе встречи стороны обсудили вопросы сотрудничества между Фондом (WWF) в области расселения Бухарских оленей в Республике Узбекистан и подписание Соглашения о сотрудничестве между госкомэкологии и Фондом (WWF).
В настоящее время Программа по сохранению ключевых территорий биоразнообразия в горных регионах Центральной Азии реализуется в странах Центральной Азии: Узбекистане, Казахстане, Кыргызстане, Таджикистане, Туркменистане, а также в Афганистане. С 2020 года Фонд (WWF) профинансировал 3 проекта в Узбекистане и планирует профинансировать еще 2 проекта.