GGGI (Koreya Respublikasi) Yashil O'sish bo’yicha Global Instituti delegatsiyasi bilan uchrashuv
2019 yil aprel oyining boshida O'zbekiston Respublikasi Ekologiya va atrof muhitni muhofaza qilish davlat qo'mitasi raisi B.Kuchkarov va Global yashil o'sish instituti (GGGI, Koreya Respublikasi) bosh direktori o'rinbosari Hyo Kim boshchiligidagi delegatsiya o'rtasida Ekologiya atrof muhitni muhofaza qilish  davlat qo'mitasi binosida uchrashuv bo'lib o'tdi. GGGI bilan hamkorlikni rivojlantirish bo'yicha amaliy chora-tadbirlar rejasiga muvofiq O'zbekistonga tashrif buyurdi.
GGGI - o'zgaruvchan iqlim sharoitida yashil iqtisodiyotni rivojlantirish orqali rivojlanayotgan mamlakatlarda umumiy va barqaror iqtisodiy o'sishni qo'llab-quvvatlash va rag'batlantirish maqsadida 2012 yilda Seul shahrida joylashgan xalqaro hukumatlararo tashkilot sifatida tashkil etilgan. Tashkilot rahbariyati hozirgi kunda GGGI dunyoning 30 dan ortiq mamlakatida va MDH mamlakatlari orasida 54 loyihani amalga oshirib kelmoqda. O'zbekiston Yashil o'sish bo'yicha Global Institutning birinchi a'zo davlatiga aylandi.
Uchrashuvda Orolbo'yining muammolari, milliy va mintaqaviy darajadagi dolzarb muammolar, BMTning Yashil iqlim jamg'armasi, Jahon banki va boshqa moliyaviy tuzilmalardan moliyaviy resurslarni jalb qilish yo'li bilan qo'shma loyihalarni amalga oshirishni rejalashtirish masalalari ko'rib chiqildi.
GGGI delegatsiyasi oldinroq Orol inqirozi zonasiga tashrif buyurib, Mo'ynoqni ziyorat qildi, mintaqadagi ekologik va ijtimoiy-iqtisodiy vaziyatni tiklash bo'yicha tadbirlar bilan tanishdi, Orol dengizi mintaqasidagi Xalqaro innovatsiya markazining (IICP) eksperimental va namoyish joyini ko’rib chiqishdi, Orol dengizining qurigan yerlaridagi sho'rlangan yer uchastkalari bo'yicha ilmiy va amaliy va innovatsion tadqiqotlar o’tkazish taklif etildi. Ular "Mo'ynoq" ilmiy-tekshirish saytining Orol dengizining Xalqaro innovatsiya markazida faoliyati bilan tanishdilar.
Uchrashuvda Boshqaruv raisi delegatsiyaga bir qator loyihaviy takliflarni, xususan, Orolbo'yidagi loyihalarni taqdim etdi. GGGI donorlarga taqdim etilishi mumkin bo'lgan loyihalarni tanlash uchun O'zbekiston Respublikasidan barcha loyihaviy takliflarni ishlab chiqadi.

Встреча с делегацией Глобального института зеленого роста GGGI (Республика Корея)
В начале апреля 2019 года, в здании Госкомэкологии состоялась встреча между Председателем Государственного комитета Республики Узбекистан по экологии и охране окружающей среды Б. Кучкаровым и делегацией Глобального института зеленого роста (GGGI, Республика Корея) во главе с заместителем Генерального директора – Хё Ын Ким, прибывшими в Узбекистан в соответствии с Планом практических мероприятий по развитию сотрудничества с GGGI.
GGGI – международная межправительственная организация со штаб-квартирой в г. Сеуле, учрежденная в 2012 году с целью поддержания и стимулирования всеобъемлющего и устойчивого экономического роста в развивающихся странах и странах с формирующейся рыночной экономикой, посредством развития «зеленой экономики» в условиях изменения климата. Председателем данной организации является   В настоящее время GGGI реализует 54 проекта в более чем 30 странах мира и среди стран СНГ Узбекистан стал первым государством–членом Глобального института зеленого роста.
На встрече были затронуты вопросы проблем Арала и региона Приаралья, актуальные проблемы национального и регионального уровня, вопросы планирования реализации совместных проектов, путем привлечения финансовых ресурсов Зеленого климатического Фонда ООН, Всемирного Банка и других финансовых структур с целью получения соответствующего финансирования.
Делегация GGGI ранее посетила зону Аральского кризиса, побывала в г. г. Муйнак, ознакомилась с мероприятиями по реабилитации экологической и социально-экономической обстановки в регионе, посетила экспериментальный и демонстрационный участок Международного инновационного центра Приаралья (МИЦП) площадью 20,3 га, где проводятся научно-практические и инновационные исследования на засоленных земельных участках осушенного дня Аральского моря. Ознакомились с деятельностью научно-исследовательского участка «Муйнак» при Международном инновационном центре Приаралья.
В ходе встречи, Председатель представил делегации несколько проектных предложений и в частности проекты в зоне Приаралья. GGGI будут прорабатываться все проектные предложения от Республики Узбекистан, с целью отбора потенциальных проектов для представления донорам.