2021 yil 27 may kuni O‘zbekiston Respublikasi Ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish davlat qo‘mitasi O‘zbekiston Milliy matbuot markazida respublika hududida davlat o‘rmon fondiga kirmaydigan daraxt va butalarning qimmatbaho navlari kesilishiga joriy etilgan moratoriy masalalariga bag‘ishlangan matbuot anjumanini o‘tkazdi.
BMTning Oziq-ovqat va qishloq xo‘jaligi tashkiloti (FAO) ma’lumotlariga ko‘ra, 2015-2020 yillar davomida yashil o‘rmonzorlarning yo‘qolib ketish sur’atlari yiliga 10 mln gektar deb baholanmoqda. 100 mln gektardan ortiq o‘rmonlar yong‘inlarning salbiy ta’siriga, turli kasalliklar, cho‘llanish hamda iqlimning noqulay sharoitlariga uchramoqda.
Anjumanda so‘zga chiqqan mutaxassislar mamlakatimizda o‘simlik dunyosi ob’ektlarini, xususan daraxtlarning noqonuniy kesilishiga yo‘l qo‘ymaslik, bu borada amalga oshirilayotgan tadbirlarga to‘xtalib o‘tdilar.
Ta’kidlanganidek, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining «2017-2021 yillarda O‘zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo‘nalishi bo‘yicha Harakatlar strategiyasini «Yoshlarni qo‘llab-quvvatlash va aholi salomatligini mustahkamlash yili»da amalga oshirishga oid davlat dasturi to‘g‘risida» 2021 yil 3 fevraldagi PF-6155 – son farmoniga muvofiq respublika hududida davlat o‘rmon fondiga kirmaydigan daraxt va butalarning qimmatbaho navlari kesilishiga joriy etilgan moratoriyning amal qilish muddati 2021 yil 31 dekabrga qadar uzaytirildi.
Shu bilan birga har bir kesilgan daraxt va butalar uchun kompensatsiya tarzida 10 tup qimmatliligi jihatidan kesiladigan daraxt va butalardan kam bo‘lmagan, yirik o‘lchamli ko‘chat ekish hamda ularni kamida ikki yil davomida parvarish qilish, noqonuniy kesilgan daraxt va butalar uchun esa uch yil davomida parvarishlash sharti bilan 100 tup ko‘chat ekish majburiyati kiritildi.
Ta’kidlanganidek, moratoriy davrida 5 ming 609 ta jismoniy va yuridik shaxslar tomonidan 258 ming 29 tup davlat o‘rmon fondiga kirmaydigan daraxtlar va butalarni kesishga ruxsat so‘rab murojaat qilingan bo‘lsa, 182 ming 648 tup, shundan 91 ming 54 tup sharq chinori, eman, qrim qarag‘ayi, chinorsimon zarang, eldor qarag‘ayi, kashtan, shumtol, turang‘il hamda boshqa 20 turdan ortiq qimmatbaho daraxtlar va butalarning kesilishiga rad etildi.
Shunday ekan, moratoriy joriy etilgan taqdirda respublika bo‘yicha 2021 yilning 31 dekabriga qadar davlat o‘rmon fondiga kirmaydigan 182 ming tup, shundan 92 ming tupga yaqin qimmatbaho daraxt va butalar navlarini saqlab qolinishiga erishildi.
2021 yilning 4 oyi davomida respublikada daraxt va butalarni noqonuniy kesilishi bilan bog‘liq jami 2014 ta qonunbuzilish holati aniqlangan bo‘lib, 2795 tup daraxtlar, shundan 1313 tup qimmatli daraxtlar noqonuniy ravishda kesilganligi, 619 tup daraxtlar shikastlantirilganligi sabab huquqbuzarlarga nisbatan 2 514 mln so‘m ma’muriy jarima belgilangan va 4 988 mln so‘m o‘simlik dunyosiga yetkazilgan zarar hisoblangan. 113 ta holatda mansabdor shaxslar tomonidan huquqbuzarlik holati sodir etilgan.
109 ta holat bo‘yicha 4 671 mln so‘m jarima va tabiatga yetkazilgan zararni undirish maqsadida to‘plangan hujjatlar tegishli organlarga (sud, prokuratura, MIB, IIB) kiritilgan.

Пресс-конференция о моратории на вырубку деревьев в стране
27 мая 2021 года Государственный комитет по экологии и охране окружающей среды Республики Узбекистан провел пресс-конференцию в Национальном пресс-центре Узбекистана, посвященную мораторию на вырубку ценных пород деревьев и кустарников, не входящих в государственный лесной фонд.
По данным Продовольственной и сельскохозяйственной организации ООН (ФАО), скорость потери лесов в 2015-2020 годах оценивается в 10 млн гектаров в год. Более 100 млн гектаров лесов затронуты пожарами, различными заболеваниями, опустыниванием и неблагоприятными климатическими условиями.
Выступавшие на пресс-конференции специалисты сообщили о текущем положении в связи с незаконными вырубками объектов растительного мира и в частности деревьев, и принимаемых в этой связи мерах. Было отмечено, что в соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан №ПФ-6155 от 3 февраля 2021 года «О Государственной программе по реализации Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах в «Год поддержки молодежи и укрепления здоровья населения»«, мораторий на вырубку ценных и прочих пород деревьев и кустарников, не входящих в государственный лесной фонд, был продлен до 31 декабря 2021 года.
При этом, введено обязательство по посадке в качестве компенсации за каждое срубленное дерево и кустарник – 10 крупных саженцев, не уступающих по своей ценности срубленным деревьям и кустарникам, а также уходу за ними в течение не менее двух лет, а за незаконно вырубленные деревья и кустарники – по высадке 100 саженцев, с условием обеспечения ухода за ними в течение трех лет.
Было отмечено, что в период действия моратория от физических и юридических лиц поступило 5609 обращений на получение разрешений на вырубку 258 029 деревьев и кустарников, не входящих в государственный лесной фонд. В вырубке 182 648 деревьев было отказано, в том числе 91 054 деревьев и кустарников ценных пород, таки как, чинара восточная, дуб, сосна крымская, клен, сосна эльдорская, каштан, ясень и более 20 других видов. Таким образом, по оценке специалистов, введение моратория до 31 декабря 2021 года в стране позволит сохранить около 182 тысяч деревьев и кустарников, в том числе около 92 тысяч деревьев и кустарников ценных пород.
За первые четыре месяца 2021 года по республике выявлено 2014 нарушений, связанных с незаконной вырубкой деревьев и кустарников, незаконно вырублено 2795 деревьев, в том числе 1313 ценных деревьев, повреждено 619 деревьев, на правонарушителей наложены административные штрафы на 2514 млн сумов и предъявлены иски на возмещение ущерба причиненного растительному миру на 4988 млн сумов. В 113 случаях нарушения были допущены должностными лицами.
По 109 делам о наложении штрафа и причиненном природе ущербе, в общей сумме на 4671 млн сумов, собранные документы направленны в соответствующие органы (суд, прокуратура, БПИ, МВД).