O‘zbekiston Respublikasida ekologik faoliyat samaradorligi sharhi taqdim etildi
Taqdimot 2021 yil 15 iyul kuni BMT Bosh kotibi o‘rinbosari, BMT Yevropa iqtisodiy komissiyasi ijrochi kotibi O. Algaerova boshchiligidagi delegatsiyaning O‘zbekiston Respublikasiga tashrif doirasida bo‘lib o‘tdi.
BMT Yevropa iqtisodiyoti komissiyasi tomonidan tashkil etiladigan ekologik faoliyat samaradorligining sharhi (ing. Environmental Performance Review — EPR) ekologik siyosatni yaxshilash bo‘yichau yoki bu mamlakat tomonidan erishilgan yutuqlarni baholash jarayonlarini o‘zida aks ettiradi. Ekologik faoliyatni yaxshilash bo‘yicha erishilgan yutuqlarni baholash jarayonlari O‘zbekistonda birinchi marta 2001 yilda, ikkinchi marta 2009 yilda amalga oshirilgan.
O‘zbekiston Respublikasida ekologik faoliyat samaradorligining 3-sharhi 2018 yil oktyabrda boshlangan. Bayon etilgan sharhni tayyorlash uchun 2019 yil 23 fevraldan 7 martga qadar xalqaro ekspertlar tashrif buyurishgan.
O‘zbekiston Respublikasida ekologik faoliyat samaradorligining 3-sharhi me’yoriy-huquqiy va strategik asoslar, atrof-muhitni muhofaza qilish sohasi tadbirlarini moliyalashtirish, “yashil” iqtisodiyot tamoyillarini joriy qilish, atmosfera havosini muhofaza qilish, suv resurslarini boshqarish, iqlim o‘zgarishi oqibatlariga moslashish, biologik xilma-xillikni saqlash hamda maishiy chiqindilar bilan bog‘liq mamlakat uchun muhim bo‘lgan masalalar yoritilgan.
Bundan tashqari, 3-sharh respublikamizning ekologik aspektlarni energetika, transport, o‘rmon xo‘jaligi, turizm, aholi salomatligi va aholi punktlarini rivojlantirish, ekologik ta’lim sohasidagi siyosatga integratsiya qilish bo‘yicha s’ay-harakatlarni o‘z ichiga olgan.

Представлен третий Обзор результативности экологической деятельности Республики Узбекистан
Презентация состоялась 15 июля 2021 года в рамках визита в Республику Узбекистан делегации возглавляемой заместителем Генерального секретаря ООН, Исполнительным секретарем Европейской экономической комиссии ООН г-жой О. Алгаеровой.
Обзор результативности экологической деятельности – ОРЭД (англ. Environmental Performance Review – EPR), проводимый Европейской экономической комиссией ООН, отражает процессы улучшения экологической политики или оценки достижений страны в этой области.
Обзор с оценкой достижений в улучшении экологических показателей в Узбекистане был впервые проведён в 2001 году и второй раз в 2009 году.
Подготовка 3-го Обзора результативности экологической деятельности в Республике Узбекистан началась в октябре 2018 года. В период с 23 февраля по 7 марта 2019 года осуществлены визиты международных экспертов для подготовки данного обзора.
3-й Обзор результативности экологической деятельности Республики Узбекистан охватывает вопросы нормативной и стратегической базы, финансирования природоохранных мероприятий, внедрения «зеленой» экономики, охраны атмосферного воздуха, управления водными ресурсами, адаптации к изменениям климата, вопросы биоразнообразия, хранения и управления бытовых отходов, которые важны для страны.
Кроме того, 3-й Обзор включает описание усилий республики по интеграции экологических аспектов в политику в области энергетики, транспорта, лесного хозяйства, туризма, здравоохранения, общественно-социального развития и экологического образования в интересах устойчивого развития.