Dushanbe. Tojikiston Respublikasi hukumati huzuridagi atrof-muhitni muhofaza qilish qo‘mitasi raisi bilan uchrashuv
17:26
5051
Davlat ekologiya qo‘mitasi raisi o‘rinbosari I. Boqijonov Tojikiston Respublikasi hukumati huzuridagi atrof-muhitni muhofaza qilish qo‘mitasi raisi Bahodur Ahmadjon Sheralizoda bilan uchrashdi.
Uchrashuv davomida tomonlar ikki mamlakatning muhofaza etiladigan tabiiy hududlarida ekotizim xizmatlari bo‘yicha tajriba almashish, biologik xilma-xillikni saqlash bo‘yicha qonunchilikni takomillashtirish sohasida hamkorlik imkoniyatlarini muhokama qildilar va tojik tomonining Sirdaryo suvining sifati bo‘yicha qo‘shma ishchi guruh faoliyatida rasmiy ishtirok etish imkoniyatlarini ko‘rib chiqdilar.
Chiqindilarni boshqarish sohasida me’yoriy hujjatlar va huquqiy bilimlarni takomillashtirish bo‘yicha tajriba almashish masalalari ham muhokama qilindi.
Tomonlar nafaqat ikki tomonlama, balki xalqaro maydonda ham hamkorlikni kuchaytirishga kelishib oldilar.
Uchrashuv yakunida yuqorida ko‘rsatilgan yo‘nalishlar bo‘yicha ikki qo‘mitaning bir qator ekspert uchrashuvlarini o‘tkazish to‘g‘risida kelishuvlarga erishildi.

Душанбе. Состоялась встреча с председателем Комитета по охране окружающей среды при Правительстве Республики Таджикистан
17:26
5050
Состоялась встреча заместителя председателя Госкомэкологии И. Бокижанова с г-ном Баходур Ахмаджон Шерализода, председателем Комитета по охране окружающей среды при Правительстве Республики Таджикистан.
В ходе встречи стороны обсудили возможности сотрудничества в сфере обмена опытом по экосистемным услугам в охраняемых природных территориях двух стран, усовершенствовании законодательства по сохранению биологического разнообразия и рассмотреть возможность официального участия таджикской стороны в работе совместной рабочей группы по качеству вод реки Сырдарья.
Также обсуждены вопросы обмена опыта по совершенствованию нормативных документов и правовых знаний в области управления отходами.
Стороны договорились укрепить сотрудничество не только в двустороннем порядке так и на международной арене.
По итогам встреч достигнуты договоренности о проведении ряда экспертных встреч двух ведомств по вышеуказанным направлениям.