Turg‘un organik ifloslantiruvchi moddalar to‘g‘risidagi Stokgolm konventsiyasi yuzasidan brifing
Respublikaning samarali va barqaror ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanishini ta’minlash maqsadida so‘nggi yillarda mamlakatimizda ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish sohasida davlat siyosatining muhim asosi sifatida aholi salomatligi uchun maqbul sharoitlarni yaratish va ekologik muvozanatni saqlashni takomillashtirishga yo‘naltirilgan chuqur islohotlar olib borilmoqda.
Atrof-muhitning joriy holati va uning istiqbollari davlat siyosatining ustuvor yo‘nalishlaridan hisoblanib, mamlakat Rahbarining doimiy e’tiboridadir.
Shu munosabat bilan “Turg‘un organik ifloslantiruvchi moddalar haqidagi Stokgolm konventsiyasini (Stokgolm, 2001 yil 22 may) ratifikatsiya qilish to‘g‘risida”gi O‘zbekiston Respublikasi Qonunining qabul qilinishi (№ O‘RQ-535, 08.05.2019 yil) davlatning  kelajak avlod uchun atrof tabiiy muhitni muhofaza qilish, uni borligicha saqlashga qaratayotgan mas’uliyatli munosabatining yaqqol dalilidir.
Malumot uchun: Turg‘un organik ifloslantiruvchi moddalar haqida»gi konventsiya 2001 yil 22 mayda Stokgolm shahrida qabul qilingan va 2004 yildan kuchga kirgan. Hozirgi kunda 182 ta mamlakat konventsiya ishtirokchisi hisoblanadi.
Etakchi davlatlardan AQSh, Italiya va Isroil konventsiyani imzolagan bo‘lsa-da, ratifikatsiya qilmagan. MDH davlatlaridan faqat O‘zbekiston va Turkmaniston ushbu konventsiyaga qo‘shilmagan.
Konventsiya majburiy xarakterga ega bo‘lib, aholi salomatligi va atrof-muhitni turg‘un organik ifloslantiruvchi moddalardan muhofaza qilish maqsadida ularni keskin qisqartirishga, tashlanmalarini to‘xtatishga hamda insoniyat organizmida va ekotizimlarda qayta tiklab bo‘lmas o‘zgarishlarga olib keluvchi 12 ta xavfli birikma (keyingi to‘ldirishlar hisobga olgan holda 26 ta modda) ishlab chiqarilishini, ishlatilishini chegaralash yoki taqiqlashga yo‘naltirilgan.
Xususan, Tomonlar tarkibida turg‘un organik ifloslantiruchilar mavjud bo‘lgan zahira va chiqindilar bilan bog‘liq bo‘lgan tashlamalarni qisqartirish yoki likvidlash bo‘yicha aniq majburiyatlarni o‘zlariga qabul qiladilar.
6-moddaga muvofiq Konventsiya Tomonlari turg‘un organik ifloslantiruvchi moddalarni ekologik xavfsiz usullarda qayta ishlash, yig‘ish, transportirovka qilish va saqlashni, shuningdek, ularni yo‘q qilishni esa batamom tugatish yoki qayta shakllanmaydigan tarzda o‘tkazish sharti bilan, bunday imkoniyat mavjud bo‘lmagan taqdirda esa boshqa ekologik xavfsiz usulda amalga oshirishni ta’minlashga majburdirlar.
Mazkur Qonunga muvofiq, Turg‘un organik ifloslantiruvchi moddalar haqidagi Stokgolm konventsiya quyidagi bayonot bilan ratifikatsiya qilindi: «Konventsiyaning 25-moddasi 4-bandiga muvofiq A, V yoki S ilovalarga har qanday tuzatishlar O‘zbekiston Respublikasi uchun faqat bunday tuzatishlarni ratifikatsiya qilish, qabul qilish, maqullash yoki ularga qo‘shilish haqida uning hujjatlari saqlashga topshirilgandan keyin kuchga kiradi».
Ta’kidlash joizki,  bugungi kunga kelib “Turg‘un organik ifloslantiruvchi moddalar haqidagi Stokgolm konventsiyasi ro‘yxatni kengaytirishga yo‘naltirilgan 3 ta tuzatma kiritilgan. Bu esa nazorat qilinadigan ifloslantiruvchi moddalarning ko‘payishiga olib keldi. Bunda har bir tuzatma Konventsiyaning bir qismi sifatida, agarda Konventsiya Tomonlarining qo‘shimcha shartlari va bayonotlar yo‘q bo‘lgan taqdirda bajarish uchun majburiy hisoblanadi.
O‘zbekiston Respublikasining milliy manfaatlarini hisobga olgan holda har tomonlama puxta o‘ylangan qarorlarni qabul qilish imkoniyatini saqlab qolish maqsadida alohida kimyoviy moddalardan foydalanishni cheklash imkoni yuzaga kelgan taqdirda respublikaga u yoki bu tuzatmaga qo‘shilish maqsadga muvofiqligi masalasini o‘rganish huquqini berish qarori qabul qilindi.
O‘xshash bayonot Rossiya Federatsiyasining 2011 yil 27 iyundagi “Turg‘un organik ifloslantiruvchi moddalar haqidagi Stokgolm konventsiyasini ratifikatsiya qilish to‘g‘risida”gi qonunida o‘z ifodasini topgan. Bundan tashqari, bunday bayonotlarni Avstraliya, XXR, Hindiston, Koreya Respublikasi, Sloveniya, Moldova va boshqa mamlakatlar qilishgan.
O‘zbekiston Respublikasida Qonun kuchga kirgandan keyin 2 yil mobaynida turg‘un organik ifloslantiruvchi moddalarni taqiqlash, cheklash, shuningdek ekologik xavfsiz usulda yo‘q qilish majburiyatlarini bajarishni talab etuvchi Milliy harakatlar rejasi ishlab chiqiladi.
Respublikaning Konventsiyaga qo‘shilishi qo‘yidagi imkonyatlarni yaratadi:
– Turg‘un organik ifloslantiruvchilar bilan bog‘liq ekologik holatni yaxshilash, aholi, atrof-muhit, o‘simlik va hayvonot uchun yuzaga kelishi mumkin bo‘lgan salbiy oqibatlarni bartaraf etish;
– Konventsiya doirasida yuklatilgan majburiyatlarni bajarish uchun rivojlanayotgan hamda iqtisodiyoti o‘tish davrida bo‘lgan mamlakatlarga ko‘mak doirasida turg‘un organik ifloslantiruvchilarni ekologik xavfsiz yo‘q qilish bo‘yicha moliyaviy resurslar va texnologiyalarga ega bo‘lish imkoniyati;
– O‘zbekiston Respublikasining Yevropa ittifoqi imtiyozlari (The EU's Generalised scheme of preferences (GSP) ) Bosh tizimiga qo‘shilishi hisobiga milliy mahsulotlarni eksport qilish geografiyasi va hajmini kengaytirish.
Bunda ta’kidlash lozimki, O‘zbekiston Respublikasining Stokgolm konventsiyasiga qo‘shilishi kimyo sanoati va qishloq xo‘jaligining rivojlanishiga salbiy ta’sir ko‘rsatmaydi, negaki, uning ta’sir darajasi O‘zbekiston Respublikasi hududida foydalanmaydigan moddalarga nisbatan tatbiq etiladi..
Shu bilan birga Konventsiyaga qo‘shilish uning doirasida Tomonlarga yuklanadigan majburiyatlarni bajarish uchun qo‘shimcha moliyaviy resurslar talab etadi.
Hozirgi vaqtda Milliy harakatlar rejasini ishlab chiqish va uni amalga oshirish uchun rivojlangan xorijiy mamlakatlar, Global ekologik fond, BMT Taraqqiyot dasturi va boshqa xalqaro tashkilotlar bilan O‘zbekiston Respublikasiga texnik va moliyaviy yordam ko‘rsatish yuzasidan muzokaralar olib borilmoqda.

Брифинг о ратификации Стокгольмской конвенции о стойких органических загрязнителях
18 июня 2019 года в Агентстве информации и массовых коммуникаций состоялся брифинг о Законе Республики Узбекистан «О ратификации Стокгольмской конвенции о стойких органических загрязнителях (Стокгольм, 22 мая 2001 года)» и других недавно принятых нормативных актах в области экологии и охраны окружающей среды.
За последнее время в стране проведена значительная по масштабам работа, направленная на совершенствование государственной политики в области экологии и охраны окружающей среды, как важнейшей составляющей создания благоприятных условий для здоровья населения и сохранения экологического равновесия в целях обеспечения эффективного и устойчивого социально-экономического развития республики. Текущее состояние окружающей среды и ее перспективы являются одними из приоритетных направлений государственной политики и находятся под постоянным вниманием Руководства страны.
В этой связи, принятие Закона Республики Узбекистан «О ратификации Стокгольмской конвенции о стойких органических загрязнителях (Стокгольм, 22 мая 2001 года)», является еще одним подтверждением ответственного отношения республики к окружающей природной среде, ее сохранности для будущих поколений.
Справочно: Конвенция о стойких органических загрязнителях (СОЗ) принята 22 мая 2001 года в Стокгольме и вступила в силу в 2004 году.
К настоящему времени 182 страны являются участниками Конвенции.
Из ведущих стран мира подписали, но не ратифицировали Конвенцию США, Италия и Израиль, из стран СНГ к Конвенции не присоединились только Узбекистан и Туркменистан.
Конвенция носит обязательный характер и направлена на глобальное сокращение, а также прекращение выбросов СОЗ с целью охраны от них здоровья человека и окружающей среды путем запрещения или значительного ограничения производства и использования 12 наиболее опасных соединений (с учетом последующих дополнений – 26 веществ), вызывающих необратимые изменения в организме человека и экосистемах.
В частности, стороны принимают на себя определенные обязательноства по сокращению или ликвидации выбросов, связанных с запасами и отходами, содержащими в себе СОЗ.
Так, в соответствии со статьей 6 сторона Конвенции обязана обеспечить обработку, сбор, транспортировку и хранение экологически безопасным образом СОЗ, а их удаление должно проводиться с условием полного уничтожения или необратимого преобразования, а в случае невозможности такового – иным экологически безопасным образом.
Необходимо отметить, что к настоящему времени к Стокгольмской конвенции о стойких органических загрязнителях приняты три поправки, направленные на расширение перечня, что привело к увеличению контролируемых загрязняющих веществ. При этом, каждая поправка, являясь частью Конвенции, подлежит обязательному выполнению, в случае отсутствия оговорок и заявлений Стороны Конвенции.
С целью сохранения возможности принятия взвешенных решений с учетом национальных интересов Республики Узбекистан при возможном ограничении использования отдельных химических веществ, принято решение наделить республику правом изучения вопроса целесообразности присоединения к той или иной поправке в отдельности.
Аналогичное заявление содержится в Законе Российской Федерации от 27 июня 2011 г. N 164-ФЗ «О ратификации Стокгольмской конвенции о стойких органических загрязнителях». Кроме того, подобные заявления сделали Австралия, Канада, КНР, Индия, Республика Корея, Словения, Молдова и другие страны.
Ратификация Конвенции требует от Республики Узбекистан выполнения обязательств, связанных с запрещением или ограничением обращения СОЗ, а также их экологически безопасным удалением в соответствии с Национальным планом действий, разрабатываемым в течении двух лет после вступления в силу Конвенции.
Ратификация Конвенции позволит Республике Узбекистан:
- улучшить экологическую ситуацию, связанную с СОЗ, предотвратить возможные негативные последствия для населения, окружающей среды, растительного и животного мира;
- получить доступ к определенным финансовым ресурсам и технологиям по экологически безопасному удалению СОЗ, в рамках помощи развивающимся странам и странам с переходной экономикой для выполнения ими своих обязательств, что прямо предусмотрено в Конвенции.
Кроме того, присоединение Республики Узбекистан к Конвенции является необходимым условием получения дополнительных тарифных преференций для стимулирования устойчивого развития и надлежащего управления в уязвимых развивающихся странах Генеральной системе преференций Европейского союза (GSP+), в связи с чем данный шаг Узбекистана позволит расширить географию и объемы экспорта отечественной продукции за счет присоединения Республики Узбекистан к GSP+.
При этом, присоединение к Конвенции не окажет негативного влияния на развитие химической промышленности и сельского хозяйства, так как ее действие распространяется на вещества уже не используемые на территории Республики Узбекистан.
Вместе с тем, присоединение к Конвенции также потребует дополнительных финансовых ресурсов для исполнения обязательств, возлагаемых на стороны Конвенции.
В настоящее время ведутся переговоры с рядом развитых зарубежных стран, а также с Глобальным экологическим фондом (ГЭФ), ПРООН и другими международными организациями по оказанию Республике Узбекистан технического содействия и финансовая поддержка, в первую очередь, для разработки и реализации Национального плана действий.