Jamoatchilik kengashining navbatdagi yig‘ilishi
Joriy yil 8 oktyabr kuni Davlat ekologiya qo‘mitasi huzuridagi Jamoatchilik kengashining «Atmosfera havosini muhofaza qilish yo‘nalishida amalga oshirilgan ishlar va kelgusidagi ustuvor vazifalar» mavzusida navbatdagi kengaytirilgan yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Yig‘ilishda Davlat ekologiya qo‘mitasi tomonidan O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2019 yil 30 oktyabrdagi «2030 yilgacha bo‘lgan davrda O‘zbekiston Respublikasining Atrof muhitni muhofaza qilish kontseptsiyasini tasdiqlash to‘g‘risida» PF-5863-son Farmonida atmosfera havosini muhofaza qilish yo‘nalishida belgilangan vazifalar ijrosini ta’minlash borasida olib borilayotgan ishlar va kelgusidagi ustuvor vazifalar bo‘yicha hisoboti eshitildi.
Bundan tashqari, tadbirda O‘zbekiston Respublikasi Transport vazirligi, «O‘zbekneftgaz» AJ va «Issiqlik elektr stantsiyalari» AJning atrof-muhitni muhofaza qilish bo‘yicha mas’ul xodimlari ishtirok etdilar va ular tomonidan atrof muhitni muhofaza qilish, jumladan atmosfera havosini muhofaza qilish yo‘nalishida amalga oshirilayotgan ishlar va kelgusidagi ustuvor vazifalar, shuningdek sohadagi mavjud muammolari eshitildi.
Yig‘ilish yakuni bilan, atmosfera havosini muhofaza qilish yo‘nalishidagi mavjud muammo va kamchiliklardan kelib chiqib, tavsiyalar ishlab chiqish bo‘yicha kelishib olindi.

Состоялось очередное заседание Общественного совета
8 октября т.г.  Общественным Советом при Госкомэкологии проведено  общественное слушание на тему «О проделанной работе в области охраны атмосферного воздуха и приоритеты на будущее».
Был заслушан отчет Госкомэкологии подготовленный Управлением по охране атмосферного воздуха о проделанной работе по обеспечению выполнения поставленных задач в области охраны атмосферного воздуха, определенных в Указе Президента Республики Узбекистан от 30 октября 2019 года № УП-5863 «Об утверждении Концепции охраны окружающей среды Республики Узбекистан до 2030 года» и будущих приоритетах.
Кроме того, в мероприятии приняли участие должностные лица, ответственные за охрану окружающей среды от Министерства транспорта Республики Узбекистан, Министерства энергетики, АО «Узбекнефтегаз» и АО «Тепловые электрические станции». Ими были представлены доклады о проделанной работе в области защиты окружающей среды, включая защиту атмосферного воздуха, приоритеты на будущее, а также обсуждены существующие проблемы в этой области.
По итогам встречи было решено разработать рекомендации с учетом имеющихся проблем и недостатков в области охраны атмосферного воздуха, для их последующей проработки.