Ekologiya va atrof muhitni muhofaza qilish sohasidagi nazorat bo‘yicha inspektsiyasi faoliyatining 2019 yil birinchi yarim yilligi yuzasidan MA’LUMOT
19:25
7185
O’tkazilgan davlat ekologik nazorati natijalariga ko’ra respublika miqyosida jami 16.824 ta qonun buzilish holati aniqlanib, shundan tabiatni muhofaza qilish qonun talablarini buzgan jami 16.824 nafar (171 nafari mansabdor shaxs) yuridik va jismoniy shaxslar javobgarlikka tortildi.
Huquqbuzarlarga nisbatan 7 mlrd. so’m jarima va da’volar belgilanib, 5,05 mlrd. so’m undirildi. Qolgan holatlar bo’yicha 1,95 mlrd.so’m jarima va zararni undirish hamda tegishli chora qo’llash maqsadida to’plangan hujjatlar tegishli organlarga (sud, prokuratura, MIB, IIB) kiritildi.
Aniqlangan huquqbuzarlik - 2.524 ta, belgilangan jarima – 513,4 mln. so’m, 2.093 ta holat bo’yicha 412,5 mln. so’m jarima undirilgan.
O’simlik dunyosiga etkazilgan zarar - 1.571 ta da’vo bo’yicha 2 mlrd 243. mln so’mni tashkil etib, shundan 1.232 ta ma’muriy ish yuzasidan 961,9 mln. so’m undirib olingan.
Jarima va zararni undirish hamda tegishli chora qo’llash maqsadida «O’simlik dunyosini muhofaza qilish va undan foydalanish to’g’risida»gi O’zbekiston Respublikasi qonuni talablarini buzish natijasida jismoniy va yuridik shaxslarga nisbatan rasmiylashtirilgan 189 ta ma’muriy hamda jinoiy ish hujjatlar huquqni muhofaza qilish organlariga (sud, prokuratura, MIB, IIB) yuborildi.

ИНФОРМАЦИЯ о деятельности Инспекции по контролю в сфере экологии и охране окружающей среды за первую половину 2019 года
7187
По результатам государственного экологического контроля по республике было выявлено 16.824 нарушения законодательства в области экологии и охраны окружающей среды, по которым 16.824 (171 должностных лиц) юридических и физических лиц привлечены к ответственности за нарушения природоохранного законодательства.
В области охраны растительного мира и его использования выявлено правонарушений – 2.524, наложено штрафов – на 513,4 млн. сум, в том числе в 2.093 случаях взыскано штрафов на 412,5 млн. сум
Ущерб растительному миру выявлен в 1.571 случаях на сумму 2 млрд. 243 млн. сум, в том числе по 1.232 административным делам взыскано штрафов на 961,9 млн.сум.
В соответствии с законом Республики Узбекистан "Об охране и использовании растительного мира", в целях взыскания штрафов и сумм компенсации причиненного ущерба, 189 административных и уголовных дел против физических и юридических лиц, для принятия соответствующих мер были направлены в правоохранительные органы (суд, прокуратура, отделы внутренних дел).