Joriy yilning 13 iyul kuni Jizzax viloyat hokimligining majlislar zalida Xalq deputatlari viloyat Kengashining  navbatdagi qirq to‘rtinchi sessiyasi bo‘lib o‘tdi. Sessiyada xalq deputatlari viloyat Kengashi deputatlari, viloyat hokimining o‘rinbosarlari, viloyat boshqarma va  tashkilotlari rahbarlari ishtirok etdilar.
Sessiya kun tartibiga muvofiq viloyat sektorlar rahbarlarining hisobotlari, Jizzax viloyatida ekologik xavfsizlikni ta’minlash, ekologik muammolarni bartaraf etish, qattiq maishiy va boshqa turdagi chiqindilarni yig‘ish, qayta ishlash hamda ekologik me’yorlarni ta’minlash qoidalariga joylarda rioya etilishi hamda  mahalliy byudjetning ijrosi, huquqbuzarlik, jinoyatchilikning oldini olish kabi boshqa masalalar muhokama qilindi.
Tadbirda shuningdek, Jizzax viloyati Ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish boshqarmasi boshlig‘i so‘zga chiqib, bugungi kundagi ekologik vaziyat, mavjud muammolar va ularni bartaraf etish, chiqindilar va ularni qayta ishlash, atmosfera havosini muhofaza etish maslalariga to‘xtalib o‘tdi. Shuningdek, ma’ruzachining  «Toza hudud» DUK  viloyat bo‘limining bugungi kundagi faoliyati, viloyatdagi Baxmal, Zomin, Forish tumanlaridagi dam olish zonalarining ekologik ahvoli, Aydar-Arnasoy ko‘llar tizimi haqidagi fikrlari deputatlar tomonidan  bahs va munozaralar bilan muhokama qilindi.

Информация о 44-м заседании Джизакского областного Кенгаша народных депутатов
13 июля текущего года в зале заседаний Джизакского областного хокимията состоялось очередное сорок четвертое заседание областного Кенгаша народных депутатов. В заседании приняли участие депутаты областного Кенгаша народных депутатов, заместители хокимов областей, руководители областных управлений и организаций.
Согласно повестке дня заседания, заслушаны отчеты руководителей секторов регионов, об обеспечении экологической безопасности в Джизакской области, устранению экологических проблем, соблюдению правил сбора твердых бытовых и других видов отходов, нормам по утилизации и охране окружающей среды, а также выполнению местных бюджетов, правоохранительной деятельности и предупреждению преступности.
Начальник управления по экологии и охраны окружающей среды Джизакской области, представил доклад о текущей экологической ситуации, существующих проблемах и их устранении, отходах и их обработке, а также защите атмосферного воздуха. Также депутаты обсудили текущую деятельность регионального отделения ГУП «Тоза-Худуд», экологическое состояние зон отдыха в Бахмальском, Зааминском и Фаришском районах области и системе озер Айдар-Арнасай.