Taxtako’pir tumanida jayron ovlagan brakonerlar ushlandi
2019 yil 3 avgust kuni Qoraqalpog’iston Respublikasi Ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish qo’mitasi Ekologik nazorat inspektorlari tomonidan Taxtako’pir tumani hududida amalga oshirilgan navbatdagi reyd davomida brakonerlarning qonunga xilof ravishda jayron ovlab, qaytayotgani aniqlandi.
Taxtako’pir tumani «Qono’ratkol» OFYda  fuqarolar M.D., T.M., A.J. hamda Q.Q. boshqaruvidagi UAZ-469  markali,  davlat belgisi 95 J752EA bo’lgan avtotransport tegishli tartibda to’xtatildi. Bioxilma-xillik va muhofaza etiladigan tabiiy hududlar masalalari bo’limi xodimlari  tomonidan avtotransport tekshirilganda O’zbekiston Respublikasi Qizil kitobiga kiritilgan 3 bosh otib o’ldirilgan jayron, ov quroli borligi aniqlandi.
Tekshirish davomida fuqaro Q.Q. ga tegishli bo’lgan IJ-58 2x12 kalibrli № R-05351-son ov quroli, projektor, o’q va o’q qatorlar, 3 bosh jayron ashyoviy dalil sifatida olindi.
Huquqbuzar shaxslar tomonidan hayvonot dunyosi ob’ektlaridan foydalanish, O’zbekiston Respublikasi hududida ov qilish sohasidagi qonunchilik talablari buzilgan bo’lib, hozirda tabiatga etkazilgan zarar va jarima miqdori aniqlanmoqda.

В Тахтакупирском районе задержаны браконьеры охотившиеся на джейранов
3 августа 2019 года, во время рейда инспекторов Экологического контроля Комитета Республики Каракалпакстан по экологии и охране окружающей среды, были обнаружены браконьеры незаконно охотившиеся на джейранов.
В близи от населенного пункта «Коныраткол»  Тахтакупирского района, был остановлен автомобиль марки УАЗ-469 с государственным номером 95 J752EA, с гражданами М.Д., Т.М., А.Ж. и водителем К.К.. Во время осмотра автомобиля, сотрудниками отдела по вопросам биоразнообразия и охраняемых природных территорий было выявлено наличие трех застреленных джейранов, включенных в Красную книгу Республики Узбекистан.
В ходе расследования, в качестве вещественных доказательств было изъято охотничье ружьё  ИЖ-58 калибра 2х12, номер № Р-05351, принадлежащее гражданину К.К., прожектор, пули и патроны, 3 особи джейранов.
Правонарушители нарушили требования законодательства в области использованию объектов животного мира, правила охоты на территории Республики Узбекистан.  В настоящее время устанавливается общая сумма нанесенного ущерба и сумма штрафов.