Qoraqolpog‘iston Respublikasi ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish qo‘mitasi va viloyat ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish boshqarmalari qoshida tashkil etilgan «Sanitar tozalash markaz»lari tomonidan maxsus texnikalarni onlayn nazorat qilish uchun GPS kuzatuv  monitoring xonalari tashkil qilindi.
Bugungi kunda, Sanitar tozalash korxonalarida jami 3270 ta texnika mavjud bo‘lib, shundan 2010 tasiga GPS kuzatuv moslamalari o‘rnatildi. Bu esa texnikalarni onlayn kuzatib borish, o‘z navbatida sifatli xizmat ko‘rsatish hamda belgilangan grafik asosida harakatlanishini nazorat qilish imkonini beradi.
Kelgusida hususiy sanitar tozalash korxona texnikalariga ham GPS kuzatuv moslamalari o‘rnatish hamda ularni ham onlayn kuzatish va nazorat qilish rejalashtirilgan.

GPS-мониторинг в региональных Центрах санитарной очистки
В региональных Центрах санитарной очистки при Комитете по экологии и охране окружающей среды Республики Каракалпакстан и областных управления Госкомэкологии, созданы комнаты GPS-мониторинга для онлайн-контроля за автомобильной спецтехникой.
На сегодняшний день в предприятиях санитарной очистки насчитывается в общей сложности 3270 единиц спецтехники, из которых 2010 оснащены системой GPS. Это позволяет  отслеживать перемещение техники в режиме реального времени для обеспечения качества предоставляемых услуг по очистке, отслеживать соблюдение графиков и расписаний движения по установленным маршрутам.
В будущем планируется оснастить оборудованием GPS-мониторинга и частные компании по санитарной очистке, для осуществления мониторинга деятельности в онлайн режиме.