Jizzax viloyat: Ko‘za kunida sinadi
Jizzax viloyati Ekologiya va atrof-muhitni muhoaza qilish boshqarmasining hududiy bo‘linmalari inspektorlari tomonidan joylarda, ayniqsa, mahallalarda  amalga oshirilayotgan targ‘ibot va tashviqot ishlariga qaramasdan, hanuzgacha  fuqarolar tomonidan atrof-muhitga chiqindilarni tashlash, ariqlar va yo‘l chetlarida noqonuniy chiqindixonalarning yuzaga kelish holatlari uchrab turibdi.
Joriy yilning 12 avgust kuni Jizzax shahridagi «Qassoblik» mahallasida yashovchi Ikrom U. o‘zi yashab turgan uyini ta’mirlashdan chiqqan qurilish chiqindisini ushbu mahalladagi I.Karimov ko‘chasining yo‘l yoqasiga belgilanmagan joyga tashlab ketib, xuquqbuzarlik holatini sodir etgan.
Huddi shunday holat 22 avgust kuni Sh.Rashidov tumanidagi «Ziyokor» MFYning Sh.Rashidov ko‘chasida yashovchi Kamol K. tomonidan ham sodir etilgan. Fuqaro Kamol K. o‘zi yashayotgan uyni ta’mirlash jarayonida hosil bo‘lgan qurilish chiqindisini «Jizzaxlik» MFY hududida joylashgan maktabni kesib o‘tuvchi yo‘l chetiga olib chiqib joylashtirgan.
Sodir etilgan har ikkala huquqbuzarlik holati yuzasidan fuqarolar Kamol K. va Ikrom U. larga MJtKning 91 prem 1-moddasining birinchi qismi bilan 111 500 so‘m miqdorida jarima qo‘llanilgan.

Джизакская область: Всякое тайное становится явным
Несмотря на проводимую пропагандистскую работу и усилия местных органов власти на местах, особенно в махаллях, инспекторы Джизакского управления по экологии и охране окружающей среды по-прежнему сталкиваются с фактами выброса мусора гражданами в несанкционированных и неположенных местах.
12 августа этого года Икром У., житель махалли  «Кассоблик» города Джизак, противозаконно выбросил из  своего ремонтируемого  дома строительный мусор, недалеко в переулке, по улице И.Каримова.
Аналогичный случай произошел 22 августа с участием Камола К., проживающего в районе им. Ш. Рашидова, в махаллинском сходе граждан «Зиёкор» по ул. Ш. Рашидова. Гражданин Камол К. оставил строительный мусор, образованный в результате выполнения в его квартире ремонта, на придорожном перекрестке около школы, расположенной махаллинском сходе граждан «Жиззахлик».
В обоих случаях, граждане Камол К. и Икром У. были оштрафованы на 111 500 сум каждый, в соответствии с частью первой статьи 91 прем 1,   Кодекса Республики Узбекистан об административной ответственности.