Қўшма лойиҳанинг якуний йиғилиши
2022 йил 30 ноябрь куни Тошкентда Ўзбекистон Республикаси Экология ва атроф-муҳитни муҳофаза қилиш давлат қўмитаси ва БМТТДнинг Глобал экологик жамғарма молиявий кўмагида амалга оширилаётган “Биологик хилма-хилликнинг глобал аҳамиятга эга турлари учун муҳим асосий тоғли ҳудудлардаги ўрмон хўжалиги ва табиий ресурслардан барқарор фойдаланиш” қўшма лойиҳасининг Мувофиқлаштирувчи кенгашининг якуний йиғилиши бўлиб ўтди.
Йиғилишда 2017-2022 йилларда Ўзбекистон Республикасининг баланд тоғли ҳудудларида амалга оширилган умумий миқдори 6,5 миллион АҚШ доллари миқдоридаги грант маблағлари бўлган лойиҳа якунлари муҳокама қилинди.
Турли миллий ҳамкорлар иштирокида амалга оширилган мазкур лойиҳа доирасида самарали ишлар амалга оширилди. Хусусан, Паркент ва Шаҳрисабз шаҳарларида ташкил этилган муҳофаза этиладиган табиий ҳудудларнинг таълим-тарбиявий фаолиятини ва табиатга эҳтиёткор муносабатда бўлишни тарғиб қилувчи ташриф марказларининг ташкил этилгани муҳим ишлардан бири бўлди.
Бундан ташқари, лойиҳа доирасида муҳофаза этиладиган табиий ҳудудларда СМАРТ патрул тизимини жорий этиш учун кадрлар салоҳияти ва моддий-техника базасини ошириш ишлари олиб борилди.
2021-2030 йилларга, яъни 10 йилга мўлжалланган қор қоплонини сақлаш бўйича миллий чора-тадбирлар режаси ишлаб чиқилди ва тасдиқланди.
Шу билан бирга, Ўзбекистон томонининг ташаббуси билан Ўзбекистон  Қозоғистон, Қирғизистон, Тожикистон Республикаларининг атроф-муҳитни муҳофаза қилиш идоралари ўртасида қор қоплони ва унинг яшаш муҳитини сақлаш соҳасидаги ҳамкорлик тўғрисида ўзаро англашув меморандумини ишлаб чиқиш ва имзолашда кўмак берилди. Бу Марказий Осиё мамлакатлари ўртасидаги минтақавий ҳамкорликни мустаҳкамлашга ҳам хизмат қилди.
Ҳужжатни амалга ошириш мақсадида мамлакатлар қор қоплони ва унинг экотизимларини сақлаш бўйича Глобал дастур котибияти билан биргаликда молиялаштириш учун Глобал экологик жамғармага тақдим этиш учун минтақавий грант лойиҳаси таклифини ишлаб чиқиш устида иш бошлади.

Заключительная встреча совместного проекта
30 ноября 2022 года в проведено заключительное заседание Координационного совета совместного Проекта Государственного комитета Республики Узбекистан по экологии и охране окружающей среды и ПРООН, реализуемого при финансовой поддержке Глобального Экологического Фонда: «Устойчивое использование природных ресурсов и лесного хозяйства в ключевых горных регионах, важных для глобально значимых видов биоразнообразия».
На заседании были обсуждены результаты Проекта, обща сумма которой составляла 6,5 млн. долл. США грантовых средств и реализовывалась на высокогорных территориях Республики Узбекистан 2017 – 2022 годы.
Отмечены ключевые достижения данного Проекта с участием различных национальных партнёров, в частности создание визит центров в г.Паркенте и г.Шахрисабзе, содействующих просветительской деятельности охраняемых природных территорий, а также формированию культуры бережного отношения к природе.
Кроме того, в рамках проекта проведены работы по повышению кадрового потенциала и материального-технической базы для внедрения системы СМАРТ-патрулирования на охраняемых природных территориях.
Разработан и утвержден национальный план-действий по сохранению снежного барса на 10 лет, то есть в период 2021-2030гг.
Вместе с тем, по инициативе Республики Узбекистан оказано содействие в разработке и подписании Меморандума о взаимопонимании между природоохранными ведомствами Республики Казахстан, Кыргызской Республики, Республики Таджикистан и Республики Узбекистан по сотрудничеству в области сохранения снежного барса и ареала его местообитаний, которые также внес вклад в укрепление регионального сотрудничества между странами Центральной Азии.
В целях реализации документа, странами совместно с Секретариатом Глобальной программы по сохранению снежного барса и его экосистем начаты работы по разработке регионального грантового проектного предложения для подачи на финансирование в Глобальный экологический фонд.