Xorazm viloyati: Noqonuniy baliq
Xorazm viloyat Ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish sohasidagi nazorat bo‘yicha inspektsiya xodimlari tomonidan o‘tkazilgan navbatdagi ekologik nazorat reyd tadbiri davomida Yangiariq tumani «Chiqirchi» qishlog‘ida yashovchi fuqarolar N.Qazaqov va E.Yo‘ldoshevlar tomonidan leska to‘rlar yordamida Yangiariq tumani «Chiqirchi» qishlog‘i hududidagi «Bo‘riyotoq» tabiiy ko‘l suv xavzasidan noqonuniy ravishda jami 244 dona turli baliqlarni noqonuniy ovlaganligi aniqlandi.
Aniqlangan huquqbuzarlik bo‘yicha 6 ta leska to‘rlar ashyoviy dalil sifatida vaqtinchalik saqlash uchun olib qo‘yildi. Holat yuzasidan tabiatga yetkazilgan zarar miqdori 50 mln. 175 ming so‘mni tashkil qildi.
Ushlangan baliqlar viloyat hayvon kasalliklari tashxisi va oziq-ovqat mahsulotlari xavfsizligi davlat markazida tekshirilib, iste’molga yaroqli deb topilgandan keyin Urganch tumanida joylashgan «Xospis-muruvvat» qariyalar uyiga beg‘araz topshirildi.
Hozirgi kunda mazkur holatda O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 202-moddasida ko‘rsatilgan jinoyat alomatlari mavjudligi sababli, surishtiruv va tergov harakatlarini olib borish uchun to‘plangan hujjatlar Orol tabiatni muhofaza qilish prokuraturasiga yuborildi.

Хорезмская область: Незаконный вылов рыбы
Сотрудниками Инспекции по экологии и охране окружающей среды Хорезмской области, во время выполнения контрольного рейда в Янгиарикском  районе вблизи природного озера «Буриёток», расположенного неподалеку от кишлака «Чиқирчи», были задержаны местные жители Н.Казаков ва Э.Йулдошев, которые браконьерским образом вылавливали рыбу с примененением сетей из лески. Установлено, что данными гражданами было незаконно выловлено в общей сложности 244 рыбы.
Обранаружены и изъяты 6 сетей из лески, переданые на временное хранение в качестве вещественых доказательств. Общая сумма ущерба, нанесенного животному миру и природе, составил 50 млн. 175 тыс. сум.
После проверки на безопасность в областном государственном центре диагностики болезней животных и безопасности пищевых продуктов, изъятая рыба была пожертвована в дом престарелых «Хоспис-Муравват» Ургенчского района.
В настоящее время, ввиду наличия признаков преступления, указанных в статье 202 Уголовного кодекса Республики Узбекистан, документы собранные ходе расследования и дознания по настоящему делу переданы для дальнейшего рассмотрения в прокуратуру.