Xalqaro qushlar kuni munosabati bilan “Qushlarni asraylik!” respublika ko‘rik-tanlovi o‘tkazildi
1-aprel kuni Toshkent botanika bog‘ida “Xalqaro qushlar kuni” munosabati bilan “Qushlarni asraylik” Respublika tanlovi bo‘lib o‘tdi. Tadbir Tabiat resurslar vaziri A.Abduhakimov tashabbusi bilan respublikaning barcha hududlarida 30 yoshgacha bo‘lgan yoshlar o‘rtasida qushxonalarini yasash bo‘yicha o‘tkazilmoqda.
Tashkilotchilar: Tabiat resurslari vazirligi va uning huzuridagi Atrof-muhit va ekologik texnologiyalar ilmiy-tadqiqot instituti hamda O‘zbekiston qushlarni himoya qilish jamiyati.
Tadbir ochilishida Tabiat resurslari vaziri Aziz Abduhakimov ona  tabiat, jumladan, qushlarni asrab-avaylashda har bir yurtdoshimiz faol ishtirok etishi muhimligini ta’kidladi. Vazirning so‘zlariga ko‘ra, mazkur tanlov aholi, ayniqsa, yoshlarning qushlarga bo‘lgan munosabatini yaxshilash maqsadida o‘tkazilmoqda. Yovvoyi qushlar uya quradigan joylarni buzib, ularga zarar yetkazish mumkin emasligini yosh avlodga singdirish muhim. Ularni yoshligidan daraxt ekishga, qushlar uchun uya qurishga, rahmdil bo‘lishga o‘rgatish orqali qushlarni muhofaza qilish kuchaytiriladi.
@uzecoilm_bot boti yordamida barcha viloyatlardan 882 nafar ishtirokchi ro‘yxatga olindi, shundan 103 nafari - Toshkent shahridan. Ta’kidlash joizki, mazkur musobaqa respublikamizning barcha hududlarida o‘tkazilmoqda.
Ishtirokchilar 5-10, 11-17, 18-30 yosh bo‘yicha uch guruhga bo‘lingan. Hakamlar hay’ati tarkibidan soha mutaxassislari o’rin oldi, ular ishtirokchilarning qushxona ishlab chiqarishdagi ijodiy g‘oyalariga alohida e’tibor qaratishdi. G‘oliblar “Tanlov to‘g‘risida”gi nizomda belgilangan talablar asosida aniqlanib, diplom, pul mukofoti va sovg‘alar bilan taqdirlandi.
Toshkent shahrida boʻlib oʻtgan tanlov gʻoliblari ro’yxati quyidagicha:
I - o'rin:
Samira Zokirova,
Mehribonu Gapparova, Abdumuxtor Abdujabborov, Javlon Yaxshiliqov,
Po'lat Po'lat,
Akbarali Abdikarimov.
II – o‘rin:
Avazbek Tursunqulov,
Umar Ne’matov,
Adkham Iskandarov,
Avazbek Ma’murjonov,
Dilnura Irgasheva.
III – o‘rin:
Bekzod Qodirov,
Suxrob Xudoyorov,
Diyor Do‘stmurodov,
Suyun Jalilov,
Istora Axmetova,
Solixa Anvarova.
Tanlov doirasida Tabiat resurslari vaziri va ishtirokchilar tomonidan ko‘chatlar ekildi.
Ma’lumot uchun: har yili 1 aprelda Xalqaro qushlar kuni nishonlanadi, uning maqsadi qushlarning xilma-xilligi va ko‘pligini saqlashdan iborat. Bu kun birinchi marta 1894 yilda AQShda nishonlangan. Bu sana UNESCOning “Inson va biosfera” biologik dasturiga kiritilgan.
Aytish joizki, O‘zbekistonda qushlarni muhofaza qilishga alohida e’tibor qaratilib, doimiy nazorat ishlari olib borilmoqda. Tabiat resurslari vazirligi huzuridagi Ekologiya va atrof-muhit texnologiyalari ilmiy-tadqiqot instituti tomonidan “O‘zbekiston Respublikasi ochiq suv havzalarida qishlaydigan suv qushlarining sonini aniqlash va ularni muhofaza qilish” amaliy loyihasi amalga oshirilmoqda. Mazkur loyiha doirasida 2022-yilda respublikaning 49 ta ochiq suv havzalarida 111 turdagi qushlar ro‘yxatga olingan bo‘lib, ulardan 24 tasi O‘zbekiston Respublikasi Qizil kitobiga kiritilgan. Qushlarning umumiy soni 597 272 tani tashkil etadi, ma'lum bo'lishicha, mamlakat ornitofaunasida 22 oilaga mansub 478 turning vakillari uchraydi.
O‘zbekiston Respublikasi 1995-yilda Biologik xilma-xillik to‘g‘risidagi konventsiyani, 1997-yilda yo‘qolib ketish xavfi ostida turgan yovvoyi fauna va flora turlarini xalqaro savdosi to‘g‘risidagi konvensiyani, 1998-yilda hayvonlarning ko‘chib yuruvchi turlarini himoya qilish to‘g‘risidagi konvensiyani, 2001-yilda xalqaro ahamiyati to‘g‘risidagi konventsiyani qabul qildi. , suv-botqoq erlari, xususan, suvda suzuvchi qushlarning yashash joylari toʻgʻrisidagi konventsiyalarga qoʻshildi, shuningdek, “Suv qushlarini, Sibir turnalarini, Afro-Evroosiyo suv qushlarini muhofaza qilish chora-tadbirlari toʻgʻrisida oʻzaro anglashuv memorandumi”ni imzoladi.

В республике прошел конкурс «Защитим птиц» по случаю Международного дня птиц
1 апреля 2023 года в Ташкентском Ботаническом саду прошел республиканский конкурс по созданию скворечников «Защитим птиц» по случаю «Международного дня птиц». Конкурс проводится по инициативе министра природных ресурсов А.Абдухакимова во всех регионах республики среди молодежи до 30 лет.
Организаторами выступили Министерство природных ресурсов, Научно-исследовательский институт окружающей среды и природоохранных технологий при министерстве и Общество охраны птиц Узбекистана.
На открытии мероприятия министр природных ресурсов Азиз Абдухакимов подчеркнул важность активного участия каждого соотечественника в сохранении первозданной природы, особенно птиц. По его словам, данный конкурс проводится для улучшения отношения населения, особенно молодежи к птицам.  Важно внушить молодому поколению, что нельзя разрушать места, где дикие птицы строят свои гнезда, и причинять им вред. Обучая их с малых лет сажать деревья, строить гнезда для птиц и быть добрыми - мы усилим защиту птиц.
С помощью бота @uzecoilm_bot было зарегистрировано 882 участников со всех регионов, из них 103 участника из Ташкента. Стоит отметить, что данный конкурс проводится во всех регионах республики.
Участники были разделены на три возрастные группы 5-10, 11-17, 18-30 лет. В состав жюри вошли специалисты отрасли, которые уделяли особое внимание креативным идеям участников по изготовлению скворечников. Победители были определены на основании требований, указанных в положении «о конкурсе» и были награждены дипломами, денежными ваучерами и подарками.
Победителя конкурса в Ташкенте:
I – места: Самира Закирова, Мехрибону Гаппарова, Абдумухтор Абдуджаббаров, Жавлон Яхшиликов, Пулат Пулат, Акбарали Абдикаримов.
II – места: Авазбек Турсункулов, Умар Нематов, Адхам Искандаров, Авазбек Мамуржанов, Дильнура Иргашева.
III – места: Бекзод Кодиров, Сухроб Худоёров, Диёр Дустмуродов, Суюн Жалилов, Истора Ахметова, Солиха Анварова.
В рамках конкурса министр природных ресурсов и участники посадили саженцы.
Для информации: ежегодно 1 апреля отмечается Международный день птиц (International Bird Day), целью которого является сохранение видового разнообразия и численности птиц. Впервые этот день отметили в США в 1894 году. Данная дата включена в биологическую программу ЮНЕСКО «Человек и биосфера».
Следует отметить, что охране птиц в Узбекистане уделяется особое внимание, ведется постоянная контрольная работа. Практический проект «Определение численности водоплавающих птиц, зимующих в открытых водоемах Республики Узбекистан и их охрана» реализуется Научно-исследовательским институтом экологии и природоохранных технологий при Министерстве природных ресурсов. В рамках данного проекта в 2022 году в 49 открытых водоемах Республики зарегистрировано 111 видов птиц, из них 24 вида занесены в Красную книгу Республики Узбекистан. Общая численность птиц составляет 597 272, при этом стало известно, что в орнитофауне страны можно встретить представителей 478 видов, принадлежащих к 22 семействам.
Республика Узбекистан приняла Конвенцию о биологическом разнообразии в 1995 г., Конвенцию о международной торговле видами дикой фауны и флоры, находящимися под угрозой исчезновения, в 1997 г., Конвенцию об охране мигрирующих видов животных в 1998 г., Конвенцию о международном значении в 2001 г.,присоединилась к конвенциям о водно-болотных угодьях, особенно о местах обитания водоплавающих птиц,  а также подписан «Меморандум о взаимопонимании по мерам по охране водоплавающих птиц, стерхов, афро-евразийских водоплавающих птиц».