Daraxtga shikast yetkazgan huquqbuzar 4 290 000 so‘m miqdorida jarimaga tortildi
Ijtimoiy tarmoqlar orqali Toshkentda daraxtlarga shikast yetkazilayotgani haqida murojaat tarqaldi. Mazkur murojaat Tabiat resurslari vazirligi Toshkent shahar boshqarmasi Chilonzor tuman inspeksiyasi inspektori, tuman prokurori va tuman ekopolitsiyasi tomonidan o‘rganildi.
O‘rganish natijasida fuqaro X. A. Chilonzor tumani, Chilonzor ko‘chasi, “Korzinka” supermarketining orqa tomonidagi 1 tup zarang daraxtiga o‘sishdan to‘xtaydigan darajada jiddiy shikast yetkazganligi ma'lum bo‘ldi.
Mazkur holat bo‘yicha huquqbuzar tomonidan tabiatga 990 000 so‘m miqdorida zarar yetkazilganligi aniqlandi. X. A.ga nisbatan O‘zbekiston Respublikasi MJTK ning 79-moddasiga asosan 3 300 000 so‘m jarima tayinlandi. Huquqbuzardan jami 4 290 000 so‘m undiriladigan bo‘ldi.

Гражданин, повредивший дерево, оштрафован на 4 290 000  сумов
В социальных сетях распространилась информация о поврежденном дереве в Ташкенте. Данное ситуация была изучена инспектором Чиланзарской районной инспекции Ташкентского управления Министерства природных ресурсов, районным прокурором и экополицией.
В результате расследования выяснилось, что гражданин Х.A. на улице Чиланзар Чиланзарского района, позади супермаркета Korzinka,  повредил одно дерево клёна, что оно больше расти не сможет.
По данному факту установлено, что нарушителем причинен ущерб природе в размере 990 000 сумов. В связи с этим в отношении гражданина в соответствии со статьей 79 Кодекса об административной ответственности Республики Узбекистан был наложен штраф в размере 3 300 000 сумов. С нарушителя взыскано 4 290 000 сумов.