Xalqaro biologik xilma-xillik kuniga bag‘ishlab bolalar o‘rtasida "Bioxilma-xillik ekspressi" tadbiri bo‘lib o‘tdi.
14:56
3346
Tabiat resurslari vazirligi, Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi, Global ekologiya jamg'armasi, “Zamin” fondi, BMT Taraqqiyot dasturi va Yoshlar ishlari agentligi hamkorligida tashkil qilingan tadbirda 110 nafar ekofaol yoshlar (90 nafari 15-17 yoshdagi maktab o‘quvchilari)o‘rtasida ekologik bilimlar tanlovi tashkil etildi.
Tadbirda ishtirokchilar jamoalarga bo‘lingan holda bellashishdi. Musobaqa taqdimot va savol-javoblar tarzida o‘tkazildi.
Tadbir davomida, shuningdek, yosh ekofaollar hamda mutaxassislar o‘rtasida tabiat, ekologiyani muhofaza qilish borasida o’zaro suhbat o‘tkazildi. Unda Tabiat resurslari vaziri Aziz Abduhakimov ishtirok etib, o‘quvchilar bilan bugungi ekologik vaziyat, tabiat resurslaridan unumli foydalanish va boshda muhim mavzularda suhbatlashdi.
“Bugun yoshlarimizning tabiatga befarq emasligi quvonarli, albatta, – dedi vazir. – Kelajak avlodga o‘zimizdan yashil dunyoni qoldirishimiz kerak. Bu esa birinchi navbatda siz yoshlarning ekologik mas’uliyatingiz, bilimingiz va jonkuyarligingizga bog‘liq. Bugungi tadbirda yoshlarimizning ekologik madaniyati o‘sib borayotganiga yana bir marta amin bo‘ldim”.
Ta'kidlash joizki, tadbirda ishtirok etgan BMT Taraqqiyot dasturining Oʻzbekistondagi vakolatxonasi rahbari Matilda Dimovska ham o‘quvchilarning ekologik bilimlari va atrof-muhitni muhofaza qilish uchun qayg‘urishlarini alohida e’tirof etdi. Matilda xonim yoshlarga kelgusidagi faoliyatlarida muvaffaqiyatlar tiladi.

В честь Международного дня биоразнообразия было проведено мероприятие «Экспресс биоразнообразия» для детей
3350
22 мая 2023 года состоялось мероприятие «Экспресс биоразнообразия», приуроченное к Международному дню биоразнообразия честь.
На мероприятии, организованном совместно с Министерством природных ресурсов, Министерством дошкольного и школьного образования, Фондом «Zamin», UNDP и Агентством по делам молодежи, был организован конкурс экологических знаний среди 110 экоактивистов (90 школьников в возрасте 15-17 лет).
Участники соревновались, разделившись на команды. Конкурс проводился в форме презентации, вопросов и ответов.
В ходе мероприятия состоялась беседа молодых экоактивистов и специалистов по вопросам охраны природы и экологии, где принял министр природных ресурсов Азиз Абдухакимов, который рассказал участникам о сегодняшней экологической ситуации в стране и эффективном использовании природных ресурсов.
"Отрадно, что сегодня наша молодежь неравнодушна к природе, – сказал министр. - Мы все должны беречь зеленый мир для следующего поколения. Это в первую очередь зависит от экологической ответственности, знаний и энтузиазма молодежи. На сегодняшнем мероприятии я еще раз убедился, что экологическая культура нашей молодежи растет”.
Стоит отметить, что принимавшая участие в мероприятии глава представительства программы развития ООН в Узбекистане Матильда Димовская, также особо отметила заботу учащихся об экологических знаниях и охране окружающей среды. Госпожа Матильда пожелала молодым активистам успехов в дальнейшей деятельности.