2023-yil 30-may kuni Tech4Impact nodavlat tashkiloti tomonidan har yili oʻtkaziladigan “Ayollar fan va texnologiya” haftaligi doirasida “Qizlar in STEM kuni” tadbiri bo‘lib o‘tdi. Tadbir dasturning uzoq muddatli hamkori bo‘lgan va har yili ekologik muammolarga ijodiy yechim topayotgan jamoalarni taqdirlaydigan Tabiiy resurslar vazirligi ko‘magida o‘tkazildi.
Tadbirda jamoalar ishtirokchilari va murabbiylarining dastur doirasidagi 4 oylik faoliyati yakunlari sarhisob qilindi. 12 haftalik dasturda dasturlash, marketing, biznes ko‘nikmalari, sun’iy intellektdan foydalangan holda ijtimoiy mobil ilovalarni ishlab chiqish, sog‘liqni saqlash, ta’lim va boshqa sohalardagi loyihalar bo‘yicha 78 ta jamoa ishtirok etdi.
Trening va seminarlar Toshkent, Nukus, Farg‘ona shaharlarida va onlayn formatda o‘tkazildi. Ishtirokchilar turli sohalardagi texnologiyalar yordamida ijtimoiy ahamiyatga ega muammolarni, jumladan, ekologik muammolarni hal qilish yo‘llarini o‘rgandilar.
Tadbir yakunida Tabiat resurslari vazirligi tomonidan SUPME (Samarqand), Sphaera (Toshkent), Future liderlar (Rishton), Valetta (Nukus) jamoalari eng yaxshi ekologik loyihalar nominatsiyasi uchun maxsus sovg‘alar bilan taqdirlandi. Ular orasida chiqindilarni saralash, atmosfera havosining ifloslanishini monitoring qilish, aholining ekologik madaniyatini yuksaltirish, quyosh energiyasidan foydalanish kabi masalalarni hal etish g‘oyalari o‘rin olgan.
2023-yil 1-iyun kuni “Technovation Girls” xalqaro hakamlar hay’ati O‘zbekistondan xalqaro tanlovda ishtirok etishda davom etadigan bir nechta jamoalarni aniqlaydi.
Ma’lumot uchun, “Technovation Girls” – qizlar o‘rtasida har yili dunyoning 160 ta davlatida o‘tkaziladigan xalqaro texnologiya tanlovi. Tanlovdan ko‘zlangan maqsad ishtirokchilarda “moslashuvchan” ko‘nikmalarni shakllantirish, qizlarni IT-texnologiyalarga, IT-sohasida biznes va tadbirkorlikka qiziqtirishdan iborat.

Награждены участники программы Technovation Girls Uzbekistan за лучшие экологические проекты
30 мая 2023 года в рамках недели «Женщины в науке и технологиях», ежегодно организуемой ННО Tech4Impact, состоялось мероприятие «День девушек в STEM» при поддержке Министерства природных ресурсов, которое является долгосрочным партнером программы и ежегодно награждает команды, находящие творческие решения экологических задач.
На мероприятии были подведены итоги активной работы участниц и менторов команд за 4 месяца программы. В 12-недельной программе приняли участие 78 команд по программированию, маркетингу, бизнес-навыкам, разработке социальных мобильных приложений, с использованием искусственного интеллекта, проекты в сфере здравоохранения, образования и др.
Тренинги и семинары проходили в Ташкенте, Нукусе, Фергане и в онлайн-формате. Участники научились решать социально значимые проблемы с помощью технологий разных областях, включая вопросы охраны окружающей среды.
В завершении мероприятия Министерство природных ресурсов наградило 4 команды SUPME (Самарканд), Sphaera (Ташкент), Future leaders (Риштан), Valetta (Нукус) специальными подарками за номинацию лучшие проекты по экологии. Среди них были идеи по решению вопросов сортировки отходов, мониторингу загрязнения воздуха, повышение экологической культуры населения, использование солнечной энергии и др.
1 июня 2023 года международное жюри Technovation Girls определит несколько команд, которые продолжат участие в международном конкурсе от Узбекистана.
Для информации, Technovation Girls — международный технологический конкурс для девушек, который ежегодно проходит в 160 странах мира. Цель конкурса — привить участницам «гибкие» навыки, заинтересовать девушек IT-технологиями, бизнесом и предпринимательством в IT-сфере.