Turkiy davlatlar o‘rtasida ekologik hamkorlik aloqalarini kengaytirish masalasi muhokama qilindi
Samarqanddagi “Ipak yo‘li” turizm va madaniy meros xalqaro universitetida “Turkiy davlatlari tashkilotining Turk Dunyosi Universitetlari Ittifoqi”ning maxsus yig‘ilishi o‘tkazildi.
Tadbirda Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi mas’ullari, mamlakatimiz oliy o’quv yurtlari rektorlari, xalqaro tashkilotlar, tashkilotga a’zo davlatlar, xususan, Qozog‘iston, Turkiya, Ozarbayjon, Qirg‘izistondan 50 ga yaqin universitet vakillari va ekspertlar ishtirok etdi.
Yig‘ilishda nutq so‘zlagan Ekologiya vaziri Aziz Abduhakimov turkiy davlatlar o‘rtasidagi o‘zaro hamkorlik yanada mustahkamlanib borayotganligini ta’kidlab, bu borada oliy ta’lim muasassalari rektorlari faollik ko‘rsatayotganligini alohida qayd etdi.
Ta’kidlash joizki, tadbirda Turk Dunyosi universitetlari o‘rtasidagi hamkorlikni kengaytirish va mustahkamlash, tajriba va bilim almashish, qo‘shma ta’lim va tadqiqot dasturlarini ishlab chiqish imkoniyatlari muhokama qilindi. Shuningdek, oliy o‘quv yurtlari o‘rtasida talabalar almashinuvini kuchaytirish, amaliyot dasturlarini yaratish va yuqori sifatli ta’limni yuzaga keltirish uchun o‘quv standartlarini takomillashtirish bo‘yicha fikrlar almashildi.
Bundan tashqari, yig‘ilishda turli mavzularda taqdimotlar o‘tkazilib, “Orxun” talabalar almashinuvi dasturining hozirgi imkoniyatlari va muammolari muhokama qilindi.

Обсуждены вопросы расширения экологического сотрудничества между тюркскими государствами
В Международном университете туризма «Шелковый путь» в Самарканде состоялось специальное заседание Союза университетов тюркского мира Организации тюркских государств (TURKUNIB).
В мероприятии приняли участие ответственные лица Министерства экологии, охраны окружающей среды и изменения климата, ректоры высших учебных заведений Узбекистана, представители международных организаций, около 50 университетов и экспертов из государств-членов Организации, в частности Казахстана, Турции, Азербайджана, Кыргызстана.
Выступая на заседании, министр экологии Азиз Абдухакимов отметил, что взаимодействие между тюркскими государствами становится все более тесным, и особо отметил, что ректоры высших учебных заведений проявляют активность в этом направлении.
На мероприятии участники обсуждали возможности расширения и укрепления сотрудничества между университетами тюркского мира, обмена опытом и знаниями, разработки совместных образовательных и исследовательских программ. Также состоялся обмен мнениями между представителями вузов об усилении обмена студентами, создании программ стажировок и улучшении стандартов обучения для обеспечения высокого качества образования.
Кроме того, на встрече были проведены презентации на различные темы, обсуждены текущие возможности и проблемы программы студенческого обмена «Орхун».
Для информации, Совет Союза университетов тюркского мира был создан в 2013 году. В настоящее время Союз насчитывает более 40 членов из Казахстана, Турции, Азербайджана, Кыргызстана, Узбекистана и Венгрии.