1048 gektar yer maydonidagi kovrak o‘simligi nobud bo‘lishdan saqlab qolindi
O‘zbekiston Respublikasi Qizil kitobiga kiritilgan tojik kovragi o‘simligining yo‘qolib ketishiga yo‘l qo‘ymaslik va ko‘payishini ta'minlash maqsadida moratoriy joriy etilgan. (https://eco.gov.uz/yz/site/news?id=3201)
Prezident Shavkat Mirziyoyevning 2023-yil 18-fevraldagi “Yaylovlarni muhofaza qilish va ulardan oqilona foydalanishni ta’minlashga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi Farmoniga ko‘ra moratoriy uch yil muddatga amal qiladi.
Moratoriy davrida o‘simlik va hayvonot dunyosi obyektlaridan, jumladan, kovrak o‘simligidan noqonuniy foydalanishning oldini olish choralari ko‘rilmoqda va qonunbuzilish holatlari bartaraf etilmoqda. Shuningdek, Surxondaryo, Qashqadaryo, Navoiy va Jizzax viloyatlarining keng tarqalgan tog’li va cho‘l huqudlarida 4 ta  ekologik nazorat guruhlari tashkil etilib, aholiga tushuntirish ishlari olib borilmoqda.
Ta'kidlash kerakki, ma'lumot uchun, nazorat guruhlari tomonidan bugunga qadar 15 dan ortiq huquqbuzarlik holatlari aniqlanib, huquqbuzarlarga nisbatan 25 mln so‘mga yaqin ma’muriy jarimalar belgilandi. Shu bilan birga, huquqbuzarlar tomonidan noqonuniy qurilgan 20 ta chaylalar buzilib, 1048 gektar yer maydonidagi kovrak o‘simligi nobud bo‘lishining oldi olindi.
Ma'lumot uchun, kovrak o‘simligini noqonuniy yig‘ish, tayyorlash va undan foydalanish tartibi hamda shartlarini buzish jiddiy javobgarlikka sabab bo'ladi. Jumladan, yuqoridagi kabi huquqbuzarliklarda zarar miqdori eng kam ish haqining 300 barobaridan (99 mln so‘m) oshgan taqdirda, huquqbuzarlarga nisbatan jinoyiy javobgarlik belgilanadi.
Eslatib o‘tamiz, tezkor nazorat tadbirlari 2023-yil 1-iyundan 1-sentabrgacha davom etadi.
Muhim! Ekologiya va atrof-muhitga zarar yetkazilishi bilan bog'liq holatlarga guvoh bo‘lsangiz, Vazirlikning qisqa 11-57 ishonch raqamiga qo‘ng‘iroq qiling.

Предотвращено уничтожение растении ферулы на 1048 гектара земли
В настоящее время в стране продолжается мораторий на таджикскую ферулу, занесенную в Красную книгу Республику Узбекистана.
Мораторий введен в соответствии с указом Президента Шавката Мирзиеева" О дополнительных мерах по охране и обеспечению рационального использования пастбищ" от 18 февраля 2023 года. Цель - предотвращение исчезновения таджикской ферулы.
В период действия моратория принимаются меры по предупреждению незаконного использования объектами животного и растительного мира, в том числе дикорастущей таджикской ферулой, устраняются случаи нарушения. В обширных горных и пустынных территориях Сурхандарьинской, Кашкадарьинской, Навоийской и Джизакской областей также созданы четыре группы экологического контроля, которыми проводится работа по информированию населения.
На сегодняшний день было выявлено более 15 случаев правонарушений. В отношении нарушителей были наложены административные штрафы на 25 млн. сумов. При этом были снесены 20 незаконно построенных нарушителями шалаши, что предотвратило уничтожение растении ферулы на 1048 гектара земли.
В частности, в отношении виновных принимается уголовная ответственность, если по вышеуказанным нарушениям сумма ущерба превышает 300-кратный размер минимальной заработной платы (99 млн сумов).
Меры оперативного контроля продлятся с 1 июня по 1 сентября 2023 года.
Важно! Если вы стали свидетелем ситуации, связанной с нанесением ущерба окружающей среде и экологии, пожалуйста, позвоните по короткому номеру доверия Министерства 11-57.