Birinchi marta morxo‘r va Buxoro tog‘ qo‘ylari fotoqopqonga birga muhrlandi
Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi tasarrufidagi "Surxon" davlat qo‘riqxonasida noyob turdagi morxo‘r va Buxoro tog‘ qo‘ylari fotoqopqonga ilk bor birgalikda qayd etildi.
Ushbu noyob jonivorlarning ikkisi ham O‘zbekiston Respublikasi Qizil kitobiga hamda Xalqaro tabiatni muhofaza qilish ittifoqining ro‘yxatiga kiritilgan bo‘lib, yo‘qolib ketish arafasida turgan, lokal tarqalgan kenja tur hisoblanadi.
Ta’kidlash joizki, bugunga kelib qo‘riqxonada 100 boshga yaqin Buxoro tog‘ qo‘yi hamda 600 boshdan ziyod morxo‘r doimiy muhofazaga olingan.

Впервые в фотоловушку заповедника попали мархур и уриал
В Сурханском государственном заповеднике, находящемся в ведении Министерства экологии, охраны окружающей среды и изменения климата, впервые была запечатлена с помощью фотоловушки встреча винторогого козла (мархур) и бухарского горного барана (уриал).
Эти редкие животные занесены в Красную книгу Республики Узбекистан и в список Международного союза охраны природы (МСОП), а также считаются локально распространенными подвидами, находящимися на грани исчезновения.
Стоит отметить, что на сегодняшний день в заповеднике находятся под постоянной охраной около 100 голов бухарского горного барана и более 600 голов винторогого козла.