"Yoshlar kuni" munosabati bilan yosh ekofaollar taqdirlandi
Toshkent botanika bogʻida "Yoshlar kuni" munosabati bilan “Tabiat bilan uyg'unlikda” shiori ostida tadbir boʻlib oʻtdi.
Tadbirda Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vaziri o‘rinbosari Jusipbek Kazbekov, Yoshlar parlamenti raisi Shahnoza Joldasova, yosh ekofaollar, o‘quvchi-talabalar, mehribonlik uylari tarbiyalanuvchilari ishtirok etdi.
Tadbir davomida Muhammad al-Xorazmiy ixtisoslashtirilgan maktabining “EcoUnion” jamoasi vakillari tomonidan qogʻozni qayta ishlash, ikkilamchi materiallardan toʻqish, akril kraskalarda shopper ustida rasm chizish  kabi mashgʻulotlar o‘tkazildi.
Qolaversa, yoshlar ishtirokida lanka, chillak kabi milliy o‘yinlar, shashka, shaxmat, stol tennisi kabi zamonaviy sport turlari bo‘yicha musobaqalar ham bo‘lib o‘tdi.
Shuningdek, tadbirda yosh olimlar tomonidan ishlab chiqilgan ekologik innovatsion loyihalar koʻrgazmasi taqdim etildi. Qolaversa, ekoblogerlar, ekofaollar, yoshlar vakillari ishtirokida master-klasslar, yoshlarda hayvonlarga mehr uygʻotishga qaratilgan chiqishlar hamda atrof-muhitni muhofaza qilish yoʻnalishida samarali faoliyat olib borayotgan yoshlar alohida e'tirof etildi.
Tadbir yakunida Vazirlik hamda uning tarkibiy va hududiy boʻlinmalaridagi yosh faol xodimlar, ichki ishlar va milliy gvardiya organlari xodimlari, ekoblogerlar, yosh ekofaollar, tadbirda tashkil etilgan konkurs gʻoliblari munosib taqdirlandi.
Ma'lumot uchun, tadbirdan maqsad yoshlarda tabiatga mehr uygʻotish, ularda ekologik madaniyatni yuksaltirish hamda intellektual, ijodiy salohiyatini kamol toptirishdir.

По случаю «Дня молодежи» награждены молодые экоактивисты
24 июня в Ташкентском Ботаническом саду в честь «Дня молодежи» состоялось мероприятие под девизом «В гармонии с природой».
В мероприятии приняли участие заместитель министра экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Жусипбек Казбеков, председатель Молодежного парламента Шахноза Жолдасова, молодые экоактивисты, студенты, воспитанники детских домов.
В ходе мероприятия представители команды "EcoUnion" специализированной школы Мухаммада аль-Хорезми провели такие занятия, как переработка бумаги, плетение из вторичных материалов, рисование на шоппере акриловыми красками.
Кроме того, были проведены национальные игры с участием молодежи, такие как ланка, чиллак, а также соревнования по современным видам спорта, таким как шашки, шахматы, настольный теннис.
Также на мероприятии была представлена выставка экологических инновационных проектов, разработанных молодыми учеными. Кроме того, были проведены мастер-классы с участием экоблогеров, экоактивистов, представителей молодежи, выступления, направленные на привитие у молодежи любви к животным, а также особо отмечены молодые люди, осуществляющие плодотворную деятельность в области охраны окружающей среды.
В завершение мероприятия были достойно награждены те, кто активно и плодотворно трудится в области экологии.
Для информации: цель мероприятия - привить молодым людям любовь к природе, повысить экологическую культуру и развить интеллектуальный, творческий потенциал.