2019 йил 25 октябрь куни Нукус шаҳрида (Қорақалпоғистон Республикаси) юксак даражадаги «Оролбўйи – экологик инновациялар ва технологиялар ҳудуди» халқаро конференцияси бўлиб ўтди. Мазкур конференция доирасида «Бир миллион мевали дарахтларни эк!» лойиҳасига старт берилди.
Лойиҳа Ер ресурсларини бошқариш бўйича Марказий Осиё мамлакатларининг ташаббуси бўйича минтақавий дастурнинг иккинчи босқичи доирасида 2020-2024 йиллар давомида амалга оширилади.
БМТнинг Озиқ-овқат ва қишлоқ хўжалиги бўйича ташкилоти (ФАО), Давлат экология қўмитаси, Давлат ўрмончилик хўжалиги ҳамда Қишлоқ хўжалиги вазирлиги томонидан ташаббус қилинган мазкур лойиҳа жамиятнинг эътиборини мевали, ёнғоқ дарахтларини сақлаш, тиклаш ва кўпайтириш, озиқ-овқат хавфсизлигини таъминлаш ҳамда атроф-муҳит сифатини яхшилаш масалаларига жалб этишга қаратилган.

Посади миллион садовых деревьев!
25 октября 2019 года в г. Нукусе (Каракалпакстан) состоялась Международная конференция высокого уровня под эгидой ООН «Приаралье – зона экологических инноваций и технологий». В рамках данной конференции дан старт кампании «Посади миллион садовых деревьев».
Компания планируется к осуществлению в 2020-2024 годах в рамках второй фазы программы Инициатива стран Центральной Азии по управлению земельными ресурсами в странах участницах регионального проекта.
Инициированная Продовольственной и сельскохозяйственной организацией ООН (ФАО), Госкомэкологии, Госкомлесом и Минсельхозом Узбекистана, акция направлена на привлечение внимания общества к сохранению, восстановлению и увеличению фруктовых и орехоплодных садов, повышении уровня продовольственной обеспеченности и улучшение качества окружающей среды.